שתף קטע נבחר

הרחק מההמון: איים שעדיין לא הכרתם

כיום כבר קשה לצאת לנופש שקט, לנוח ולקרוא ספר טוב על החוף מבלי להיתקל ברעש המסיבות והמוני תיירים. אבל יש כמה איים שעדיין שומרים על בתוליהם ונותרו לא ידועים יחסית. הנה הם לפניכם, אבל עשו טובה - אל תגלו

הפנטזיה של אי כוללת לרוב מקום שקט, מפרץ קטן, ספר על החוף, מזג אוויר חמים ונינוח ואולי חורשת דקלים קטנה. ואכן יש איים רבים כאלה, אלא שרובם כבר הפכו ליעדי תיירות.

 

בעונה - כלומר בקיץ בחצי הכדור הצפוני - שומר נפשו ירחק מהמון "הכל כלול" הממלא את החוף, המלונות והמסעדות. להלן כמה מקומות שעוד נותרו יחסית לא ידועים וגם בטווח טיסה מתקבל על הדעת.

 

עוד על איים אקזוטיים בערוץ התיירות:

 

פונצה (Ponza), איטליה

בעוד ששכניה המפורסמים ביותר, קפרי ואיסקיה בדרום איטליה, מפורסמים הרבה יותר, פונצה מוכרת בעיקר רק לאיטלקים - וגם הם לא רבים. על פי המיתולוגיה היוונית זהו האי שבו קירקה הצליחה לעכב את אודיסיאוס בדרך חזרה לביתו.

 

האי מיושב מאז התקופות הפרהיסטוריות ומלא במצבת האתרים העתיקים המתבקשים מאי השוכן לחופי איטליה - מהאטרוסקים ועד הוונציאנים והתורכים. אין כאן מלונות מפוארים וגם לא מועדוני לילה עטורי אורות פסיכדליים, יאכטות מפוארות לא עוגנות בנמלים הקטנים, אין מסעדות גורמה, וגם איש כמעט ואינו מדבר אנגלית. זה אי של מקומיים, איטלקים ליתר דיוק.

 

מבקרי הקיץ מתאכסנים בדרך כלל בווילות או בדירות השייכות לנופשים ומושכרות בדרך כלל לשבוע. יש כמה מלונות קטנים, וצימרים בודדים. המסעדות מאוד משפחתיות ומגישות בדרך כלל דגים ופירות ים שדגו הדייגים המקומיים.

אין כאן מלונות מפוארים, אבל יש ים מדהים. המים של פונצה  (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
אין כאן מלונות מפוארים, אבל יש ים מדהים. המים של פונצה (צילום: shutterstock)

 

החוף שכולם הולכים אליו

חוף קיאיאה די לונה (Chiaia di Luna) הוא החוף שכולם הולכים אליו. בעבר אפשר היה להגיע אליו דרך אחת המנהרות הרומיות הרבות שחיברו בין הנמל לבין החוף, אבל זו נסגרה לאחרונה, מחשש להתמוטטות, וכעת הגישה מעט מורכבת יותר. רצועת החוף המשתרעת למרגלות צוק לבן המזדקר לגובה של 200 מטרים מעל החוף היא המאפיין המדהים של המקום הזה.

 

אפשר לעלות על האוטובוס המקיף את האי ומגיע לחופים קטנים אחרים, או לשכור סירת מנוע ולחקור את הנקרות, המפרצים הקטנים וקשתות הסלע הניצבות בתוך המים. אפשר לשחות במים הצלולים או לעצור באחד החופים שהגישה אליהם היא מהים בלבד. אל תוותרו על ביקור במערת Grotte di Pilato - סדרה של מערות מקושתות שתוכן השתמרה מערכת גידול צלופחים רומית.

 

בערב אנשי האי מתרכזים מסביב לנמל הקטן והציורי. באי הקטן הזה, שבו התיירים הם לא הרוב, כולם מכירים את כולם, ואפשר להתיישב בשקט באחד מבתי הקפה ולהתבונן במעבורות המגיעות אל הנמל ויוצאות ממנו. מי שחייב משהו יותר קופצני מוזמן לעלות על אחת המעבורות בנמל ולצאת לחוף ב–Frontone, שם אפשר למצוא את אווירת המוזיקה הרועשת, הבירה וריכוז הצעירים לעת שקיעה.

 

בנוסף, האי ידוע גם כמקום מסתור לסלבס איטלקים, שמביאים לפעמים גם את חבריהם המוכרים יותר. הפפראצי כבר תיעדו את מייקל דגלאס ופירס ברוסנן מבלים על האי.

 

הגעה: משדה התעופה ליאונרדו דה וינצ'י נוסעים לאנציו (67 ק"מ), ומשם במעבורת לאי. יש גם מעבורות מפורמיה (Formia) ומנאפולי.

פרטים נוספים: www.ponza.com

 

כולם באים לפה. חוף קיאיאה די לונה בפונצה (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
כולם באים לפה. חוף קיאיאה די לונה בפונצה(צילום: shutterstock)

 

איי פארו (Faroe Islands)

איי פארו הם ארכיפלג של 18 איים בים הצפוני, במחצית הדרך בין סקוטלנד לאיסלנד. זהו אי מסתורין צפוני באמצע זרם הגולף הצפון אטלנטי, פרובינציה אוטונומית של דנמרק. 48 אלף איש בסך הכל גרים באיים האלה ורובם ככולם עוסקים בדיג.

 

התושבים המקוריים של האיים האלה הם קלטים שבמאה השישית הגיעו אליהם נזירים גאלים שהפכו את האוכלוסייה לנוצרית. אחריהם, במאה השביעית, הגיעו אנשי הצפון מדנמרק, אבותיהם של הוויקינגים, שהתיישבו בקרב האוכלוסייה הקיימת ויצרו את השפה הייחודית המדוברת כאן.

 

שדה התעופה נמצא על האי ואוגר, וממנו יוצאות מנהרות מתחת לים הצפוני המובילות אל האיים האחרים. האי השני בגודלו בשרשרת האיים הוא אייסטורוי (Eysturoy), שנופיו הפראיים כוללים 60 פסגות הרים עם תצפיות נהדרות למעברי מים, נופים ים, ואווירה צפונית בראשיתית.

 

בירת האי היא טורסהאבן (Torshavn), שהחלה את דרכה כמושבת ויקינגים ושיטוט ברחובותיה כמוהו כסיור בעיר מימי הביניים. האי הדרומי ביותר, סואורוי (Suouroy) הוא בעל תרבות ייחודית משלו, יחד עם נופים אידיליים של כפרים ירוקים, מצוקי ים גבוהים ושורה של פיורדים, כמו ביתר האיים. האיים מלאים בכפרים ובכפרונים קטנים, מכניסי אורחים ושלווים.

 

ב-20 במרס 2015, בין שמונה וחצי לעשר וחצי בבוקר, יהיו איי פארו אחד משני המקומות היחידים בעולם שמהם אפשר יהיה לראות ליקוי חמה טוטלי. ליקוי חמה מתרחש כאשר הירח נעמד בין השמש לכדור הארץ ומסתיר לחלוטין את אור השמש, ועל מנת שייווצר ליקוי חמה מושלם, השמש, הירח וכדור הארץ צריכים להיות בקו ישר, כך שייראה שהירח כיסה לחלוטין את השמש. בעקבות הליקוי והתופעות הייחודיות לו (כמו חרוזי ביילי) מתוכננים באי חגיגות ואירועים.

 

אם אתם מתכוונים לבקר, דעו שכל חדרי המלונות באי כבר הוזמנו, והמקומות היחידים שעוד נותרו הם חדרים אצל תושבי האי.

 

הגעה: באמצעות טיסות של חברת התעופה של איי פארו, אטלנטיק איירווייס, מדנמרק, אנגליה, איסלנד ונורבגיה, או במעבורת מדנמרק (www.smyrilline.com).

פרטים נוספים: www.faroeislands.com

 

60 פסגות הרים עם תצפיות נהדרות למעברי מים. איי פארו (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
60 פסגות הרים עם תצפיות נהדרות למעברי מים. איי פארו(צילום: shutterstock)

 

פורמנטרה (Formentera)

מעט מדרום לאיביזה, אי המסיבות הספרדי הבלתי נלאה, שוכן לו האי השלו פורמנטרה. לחופים הלבנים של פורמנטרה אי אפשר להגיע במטוס, אלא אך ורק בסירה מאיביזה, מה שתורם לתחושת השלווה והבידוד מהעולם העוטפת את התייר המבקר במקום.

 

גאוות האי היא על צלילותם התמידית של מי הים, תוצאה של מאמץ שימור סביבתי מודע. בזכות המודעות הסביבתית בפרמנטרה, האיזון הטבעי בחופים לא הופר מעולם, ולכן לא נגרם נזק לאוכלוסיית עשבי הים posidonia prairie, הסופחים אליהם לכלוך ומרככים את השפעות גלי הים.

 

בין העשבים שוחים מגוון יצורי ים קטנים - תמנונים, דגיגים וסרטנים - וצלילות המים הופכת את הישיבה על הסלעים לספארי תת מימי בזעיר אנפין. הצמחים והמים הצלולים כה איקוניים, עד שהוכרזו כאתר מורשת עולמית על ידי אונסק"ו. פרמנטרה מציע לתיירים 20 ק"מ של חופים לבנים ומים צלולים, מסעדות טובות והרבה שלווה.

 

אופיו המיוחד של האי משך אליו מגוון אמנים ובעלי מלאכה שקבעו בו את מושבם, ומציעים עתה מגוון יצירות, תכשיטים ועיצובים מקוריים לתיירים המזדמנים לאיים הבלאריים.

 

למידע נוסף: formentera.es/en

 

עזבו אתכם מאיביזה ההמוני. האי פורמנטרה בספרד (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
עזבו אתכם מאיביזה ההמוני. האי פורמנטרה בספרד(צילום: shutterstock)

 

פאוליס איילנד (Pawleys Island)

עוד בטרם חיידקי המלריה נכנסו לפנתיאון אויבי הציונות ואימת מייבשי הביצות, היתושים לימדו את האמריקנים בדרך הקשה שכאשר הקיץ מגיע, מומלץ להחליף את גדת הנחל הדביקה בחוף הים. פאוליס איילנד הוא אי מחסום קטן, 6.5 ק"מ אורכו, המגונן על ביצות המלח של דרום קרוליינה מפני האוקיינוס האטלנטי.

 

שני כבישי גישה חוצים את הביצות ומגשרים בין האי לארה"ב, הפרדה קטנה אך משמעותית - ההבדל בין השגרה לחופשה.

מאז המאה ה-18 מגיעים דרומיים עשירים להעביר את הקיץ הדביק בחופי האי, עובדה המסבירה הרבה מאופייה ההיסטורי של העיירה. כמה הוריקנים ומלחמת אזרחים אחת הותירו את חותמם באי, אולם רוב הבניינים ההיסטוריים במקום השתמרו כפי שהיו.

 

נחלים קטנים של מים מתוקים ומלוחים חורצים את פניו של האי, וניתן בהחלט להעביר כמה שעות בלכידת סרטנים - מנהג דרומי כל כך קלאסי שהוא כמעט קלישאה, וכן בחקירת הטבע הסובב. המסעדות הפועלות באי מציעות קלאסיקות דרומיות כמו קציצות סרטנים, שרימפס בסגנון קייג'ון, וכמובן גריטס - לביבות סולת מטוגנות.

 

למידע נוסף: www.townofpawleysisland.com

 

6.5 ק"מ של אי קטן המשמש מחסום לאוקיינוס. פאוליס איילנד  (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
6.5 ק"מ של אי קטן המשמש מחסום לאוקיינוס. פאוליס איילנד (צילום: shutterstock)

 

הולבוש (Isla holbox)

לגונה רדודה מפרידה בין היבשת ואי הדייגים הולבוש, אותו מאכלסים עופות פלמינגו, שקנאים ורדרדים וציפורים רבות אחרות. האי הקטן, שאורכו 42 ק"מ בלבד, נמצא ממש בקצה של פנינסולת יוקטאן (Yucatán) שבדרום מקסיקו, ומהווה חלק משמורת הטבע יום בלאם (Yum-Balam).

 

 על אף תעשיית התיירות, האי לא איבד מאומה מהאותנטיות שלו, ודייגים הגוררים אחריהם רשתות דיג ארוכות הם מראה שכיח ברחובות הכפר, יחד עם בתי פח הצבועים בצבעוניות המקסיקנית העזה. התיירים מגיעים להולבוש בעיקר כדי לצאת אל הים בספינה ולראות כרישים ולווייתני ענק. המתרחצים בעומק הים יכולים להיתקל בדולפינים, לווייתנים, דגי מנטה ריי ואלפי דגיגים המשכשכים במים לצדם.

 

עושר חיי הבר בקרבת האי כה גדול, עד כי המטייל העצל יכול פשוט לשים שנורקל ולצוף על בטנו, בעוד מתחתיו עוברות שיירות שיירות של דגים, צבים וסרטנים צבעוניים. באמצעות משקפת, מהערסל שבחצר המלון, ניתן לראות להקות של ציפורי ים ייחודיות עוברות ביעף ומספקות רקע בלתי נשכח לנמנום עצל של אחר צהריים חמימים.

 

הגעה: טיסות להולבוש יוצאות מקנקון (Cancún) ומפלאיה דל כרמן (Playa del Carmen) במטוסי ססנה זעירים.

לפרטים נוספים: www.holboxisland.com

 

האי לא איבד מהאותנטיות שלו. הולבוש (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
האי לא איבד מהאותנטיות שלו. הולבוש(צילום: shutterstock)

 

טובאגו (Tobago)

טובאגו הוא הקטן מבין שני האיים המהווים ביחד את רפובליקת טרינידד וטובאגו, הדרומיים ביותר מבין האיים המיושבים של הים הקריבי.

 

בעוד ילידי טרינידד, האי השכן, ניחנים ברובם במראה דרום פסיפי ייחודי עקב צירוף מקרים היסטורי וגנטי, רובם המוחלט של ילידי טובאגו הגיעו במקור מאפריקה. לאורך המאה ה-17 גידל האדם הלבן כותנה וסוכר בטובאגו באמצעות עבדים שהובאו במיוחד מאפריקה למטרה זו. אותם עבדים ובניהם מרדו באדם הלבן מספר פעמים ודוכאו, אולם בסופו של דבר צאצאיהם הם אלו שמנהלים את טובאגו היום, הודות לחופש שאבותיהם קנו להם.

 

טובאגו מצטיינת ביערות יפהפיים וחופים מפנקים, עושר של טבע ותרבות מקומית חמימה ומקסימה. שוניות האלמוגים המקיפות את האי נחשבות לשמורות טבע, בהן אפשר לבקר הן בסיורי צלילה מאורגנים והן באופן עצמאי. בנוסף לתיירות האקולוגית הנפוצה בצפון מזרח האי, הצד הדרום מערבי של טובאגו מציע כפרי נופש "רגילים" וחלומיים הסמוכים לחופים הטרופיים היפהפיים Castara, Bloody Bay ו-Englishman's Bay.

 

הגעה: טיסות ישירות מיבשת אמריקה ומלונדון יוצאות מספר פעמים בשבוע לנמל התעופה piarco בטרינידד וגם ישירות לנמל התעופה crown point בטובאגו.

למידע נוסף: gotrinidadandtobago.com

 

יערות יפהפיים וחופים מפנקים. טובאגו (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
יערות יפהפיים וחופים מפנקים. טובאגו(צילום: shutterstock)

 

הכתבה פורסמה במגזין מטרופוליס בנושא איים בעולם

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
איים אבודים. פונצה, איטליה
צילום: shutterstock
מומלצים