שתף קטע נבחר

מנהיגי החרדים בהלם: ילדים עולים כסף

בגלגול עיניים צדקני הוריתם לנו שלא מפסיקים להביא ילדים בגלל קשיים כלכליים. ומה נגיד עכשיו, כשאתם מתנהגים כאילו יאיר לפיד הוא הזן ומפרנס את העולם כולו בטובו הגדול? אתם שמנעתם מאמהות מידע קריטי על אמצעי מניעה, ושיקרתם כאילו כל המשפחות הגדולות מאושרות - עשו חשבון נפש

ברור לי לגמרי שהכי פופולרי עכשיו זה לצאת חוצץ נגד הקיצוץ בקצבאות; להוסיף סיפור אישי על הקושי לגמור את החודש, ולקנח בחירוף וגידוף כלפי יאיר לפיד ולהקתו. אבל אל מול קולות הנהי המבכים את הפגיעה האנושה בכיס, אני חייבת לשאול את הח"כים ואנשי התקשורת החרדים: איפה האמונה והביטחון שלכם?

 

<< הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. כנסו  >>

 

 

כן-כן, אותם אמונה וביטחון שמכרתם לנו בגלגול עיניים צדקני, זוכרים? כמה נשים התאמצו, הרו וילדו עוד ועוד פעמים, רק כי הבטיחו להם שכל ילד מגיע ופיתו בידו; הבטיחו שכל ילד מביא עמו את השפע המזומן לו משמים.

 

איפה הם אותם רבנים שלא התירו אמצעי מניעה "כי לא מפסיקים להביא ילדים בשל קשיים כלכליים בשום פנים ואופן". לאן בדיוק הלכה האמונה שלהם, שהכל יהיה בסדר ו"אף ילד עוד לא מת מרעב"... - טרמינולוגיה אופיינית לתעשיית המשפחות ברוכות הילדים.

 

הורים ל-15, שנזקקים לגמ"חים כדי להאכיל אותם, הם הורים שלא ישנים בלילה ולא יכולים לחייך אל הילד הראשון או הבן האחד-עשר בבוקר (צילום: נועם מושקוביץ) (צילום: נועם מושקוביץ)
הורים ל-15, שנזקקים לגמ"חים כדי להאכיל אותם, הם הורים שלא ישנים בלילה ולא יכולים לחייך אל הילד הראשון או הבן האחד-עשר בבוקר(צילום: נועם מושקוביץ)

 

הרי כל עניין הילודה המרובה, נובע מסיבות דתיות ואמוניות, הראויות להערכה במקרים מסוימים. אבל מה יגידו אזובי הקיר, בראותם את כל אותם אלה שרוממות האמונה בפיהם משקשקים מפחד, שוצפים בשנאה עדרית עם קצף לבן על שפתיהם ואש בוערת בעיניהם, משוכנעים שיאיר לפיד הוא הזן ומפרנס אותם ואת העולם כולו בטובו הגדול. איך תסבירו את זה לילדיכם?

 

עדיין פורייה? מקומך בחדר הלידה פעם בשנה

הורים שמביאים עוד ועוד ילדים מתוך הסתמכות על אותם שקלים עלובים שיקבלו מהמדינה, הם חסרי אחריות.

אין הגדרה טובה מזאת. אבל האמת היא שהם עושים זאת מתוך אמונה תמימה ופשוטה (בניגוד למה שחילוניים אוהבים לחשוב, כאילו יש כאן קונספירציות הולדה המכוונת לשדידת כספם).

 

הם נוהגים כך כי זהו חינוך אמוני, השקפתי וחברתי הטבוע בהם מגיל אפס. כי מונעים מאמהות מידע קריטי על אמצעי מניעה, ושוללים את הלגיטימיות של השימוש בהם. כי מרימים גבה אם עצרת במספר שתיים, שלוש או חמש. כי כל עוד אתן בגיל הפוריות, עליכן לפקוד את חדרי היולדות לפחות פעם בשנה, ולהוכיח כישורים דמוגרפיים בריאים. כי את מחויבת להכריז על פוריותך מיד בשנה הראשונה לנישואייך, וזה לא מעניין איש אם טרם מצאת עבודה, או טרם הספקת להכיר כראוי את האבא של הילדים שלך.

 

וכל זה למה? כי ילדים זה שמחה, ילדים זה ברכה. וצריך להביאם לעולם בכל מחיר כי ככה כתוב בתורה, בגמרא... איפשהו. רגע, איפה זה כתוב בעצם? אופס עוד נורמה חברתית האופיינית לחברות מצוקה, או לחברות שמרניות וסגורות; נורמה שאין לה שום אחיזה בתורה ובכתבי הקודש. לפי ההלכה גבר מצווה להביא לעולם בן ובת. אישה, לעומת זאת, לא מצווה כלל ב"פרו ורבו". אז איפה ומתי נולדה המצווה הזו של התרבה ככל יכולתך?

 

לאשת החיל הוולדנית יש עקמת וורידים ברגליים

יאמר לזכותם של אותם ח"כים רושפי אש, שרובם גם מתחזקים משפחות גדולות - ודי בהצלחה, נראה לי, וממש

לא בזכות קצבאות הילדים העלובות, אלא בזכות משכורת מכובדת. האם הם עצרו פעם, והמליצו לאנשים (ולנשים) לחדול לרגע ולבחון את מצבם הכלכלי - או שעודדו את התופעה באטימות אופיינית, ומכרו לכל מאן דבעי את התיאוריה השקרית שכל המשפחות הגדולות הן מאושרות, ללא קשר למצבם האינדיווידואלי.

 

האם מישהו מצדקני התקשורת החרדית, יסכים להכניס כתבה או אפילו מודעה ממומנת לעיתונו בדבר אמצעי מניעה? עזבו, הרחקתי לכת. אמצעי מניעה זה לא צנוע. אבל מעולם לא זכיתי לראות דיון כנה על התופעה, אלא רק דברי שבח והלל לאשת החיל הוולדנית, שאיש לא רואה את הוורידים שיש לה ברגליים, ואת העקמת שמתפתחת לה בגב ושתתפרץ עוד כמה שנים.

 

איש לא דן בלגיטימיות של הולדת ילדים לתוך מחסור מתוכנן ומתוזמן, ותפסיקו למכור את הסיפורים על משפחה גדולה ומאושרת. תפסיקו להציג באמצעי התקשורת שלכם אידיאל בלתי מושג של אמא שמסתדרת עם מוישי ועם רבקי ועם איציק ודודי ושרוליק ורותי ונעמי וחיים ושמוליק, והיא גם בריאה ומאושרת, והבית שלה מבריק, ויש עוגה בתנור וחלות תוצרת בית לשבת. אמא שהופכת להיות רחם מגדרית דמוגרפית בלי קשר לנתוניה הפיזיים והנפשיים – וכן, גם הכלכליים - היא אם לא מאושרת, שלא מסוגלת לגדל ילדים באופן בריא.

 

הורים שמביאים שמונה או חמישה-עשר ילדים, ונזקקים לגמ"חים כדי להאכיל אותם, הם הורים שלא ישנים בלילה ולא יכולים לחייך אל הילד הראשון או הבת האחד-עשר בבוקר.

 

אז פתאום שכחתם את האידיאלים?

אז חטפתם הפעם מלפיד, ואין ספק שהמכה קשה וכואבת. אבל למען השם, הגיע הזמן לדבר על הנושא הזה בכנות,

באומץ, בלי טיוח הקשיים וצביעתם בצבעי פסטל רכים. האם זה הוגן להסתמך על המדינה בכלכלת ילדיכם? עזבו הוגן, אבל האם זה הגיוני? תראו אתכם מול השוקת השבורה, שוכחים את האידיאלים הגדולים והאמונה המופתית.

 

האם זה הוגן כלפי ילדיכם, להביאם במודע לתוך מחסור ועוני? האם זה הוגן כלפי עצמכם כבני אדם, לקחת על עצמכם מחויבות כה כבדה והרת גורל, בלי להכין בסיס כלכלי, נפשי ופיזי איתן ומוצק? האם תסכימו לקנות דירה במשכנתא שאין ביכולתכם לשלם? אז מדוע ללדת ילד שאין ביכולתכם להאכיל, זה שונה?

 

מיאיר לפיד ייפרעו כבר בוחריו, מן הסתם. אותם שנאוצרים עצבניים העובדים מצאת החמה עד צאת הנשמה, ומחזיקים ילד וחצי בקושי - וגם כך לא גומרים את החודש. אבל אתם, אחיי החרדים? מה לכם כי נזעקתם? תביאו עוד ילד, והשפע הכלכלי יבוא אתו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: סימי אברן
אסתי שושן
צילום: סימי אברן
צילום: גיל יוחנן
ממתי זו מצווה לגדל ילדים רעבים?
צילום: גיל יוחנן
מומלצים