שתף קטע נבחר

צילום: AP, MCT, AFP , רויטרס, סי די בנק

תקדים לוב: אובמה יתקוף בסוריה בלי אישור?

רגע לפני שהתקיפה האמריקנית יוצאת לדרכה, פוליטיקאים בוושינגטון דורשים מהנשיא להביאה לאישור הקונגרס. האם הוא יתעלם כמו בלוב 2011?

האם הנשיא האמריקני יחזור על תקדים העבר וייצא למבצע צבאי ללא אישור? בעוד צבא ארצות הברית נערך לתקיפה אפשרית בסוריה בגלל השימוש לכאורה בנשק כימי נגד אזרחים ומותם של מאות בני אדם, בקונגרס בוושינגטון קוראים לנשיא ברק אובמה להביא להצבעה החלטה על יציאה למלחמה. ממשלו של אובמה מתכוון להציג בקרוב דו"ח מודיעיני ובו הוכחות לטבח הכימי שביצע משטרו של בשאר אסד, אך אין כל ודאות שהוא יביא את הנושא בפני הקונגרס משום שאינו רואה בתקיפה בסוריה אקט של מלחמה.

 

בדרך לתקיפה בסוריה - כותרות אחרונות:

רוסיה: "לא נתערב אם סוריה תותקף"

סוריה: נפתיע את הפולשים כמו ביום כיפור

דיווח: עשירי דמשק בורחים ללבנון

האו"ם: היה שימוש ב"חומר קטלני" בסוריה

 

גם את המבצע הצבאי בלוב בשנת 2011 לא הביא אובמה להכרעת הפוליטיקאים בגבעת הקפיטול ונראה שהוא יפעל באופן דומה במקרי הסורי ויסתפק בתדרוך של בכירים בקונגרס. בכלל, הקונגרס נמצא בימים אלה בפגרה ולא בטוח כלל שהנשיא ירצה להשהות את התקיפה במדינה הערבית למשך יותר מדי זמן עד פתיחתו מחדש ב-9 בספטמבר.

 

המראה הזה לא צפוי בקרוב. אובמה נואם בפני הקונגרס (צילום: MCT) (צילום: MCT)
המראה הזה לא צפוי בקרוב. אובמה נואם בפני הקונגרס(צילום: MCT)

 

משטרו הופל בעקבות התערבות המערב בלוב. קדאפי (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
משטרו הופל בעקבות התערבות המערב בלוב. קדאפי(צילום: רויטרס)

 

הסנאטור הרפובליקני ג'ון מקיין האשים את אובמה שהציב לאסד קו אדום ולא הגיב בחריפות לחציית קו זה - דבר שלטענתו נתן לרודן הסורי אור ירוק להורות על שימוש בנשק כימי.

 

"לנשיא סמכות להורות על תקיפה ללא אישור"

מקיין, לינדזי גרהאם וסנאטורים נוספים מצפים מאובמה לפעול בסוריה ללא דיחוי. ציר בית הנבחרים הרפובליקני פיטר קינג, בכיר בוועדת המודיעין, אמר לרשת CNN שלאובמה, מתוקף תפקידו כמפקד העליון של הכוחות המזוינים, יש סמכות להורות על פעולה צבאית מבלי לקבל אישור של הקונגרס.

"אני מאמין שלנשיא יש סמכות להורות על פעולה בלי אישור של הקונגרס. האינטרס שלו הוא להתייעץ עם מנהיגות הבית והסנאט, אבל הוא יכול להורות בעצמו על פעולה בסוריה".

 

אולם, קבוצה של חברי קונגרס משתי המפלגות דורשת מאובמה להביא להצבעה יציאה לפעולה בסוריה. חבר בית הנבחרים הרפובליקני סקוט ריגל ביקש מעמיתיו לחתום על מכתב פנייה לאובמה לפנות אליהם בבקשת רשות לפעול במדינה הערבית. במכתבו של ריגל נכתב כי "יציאה למלחמה בסוריה שלא מהווה איום ישיר על ארה"ב, מבלי אישור הקונגרס, מהווה הפרה של עיקרון הפרדת הרשויות ומנוגדת לחוקה".

 

גם הסנאטור הדמוקרטי טים קיין, בעבר יו"ר המפלגה הדמוקרטית ומקורב לאובמה, אמר ש"בהיעדר איום ישיר על הביטחון הלאומי של ארה"ב, אסור להיות מעורבים בפעולה צבאית בלי אישור הקונגרס". בוב קורקר הרפובליקני, יו"ר ועדת החוץ בסנאט, תומך בתקיפה בסוריה לשם ענישה, אבל גם הוא דרש מהנשיא להביא את הנושא להצבעה בסנאט.

 

הסנאטור הרפובליקני תקף את אובמה על ההססנות כלפי סוריה. מקיין ואובמה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
הסנאטור הרפובליקני תקף את אובמה על ההססנות כלפי סוריה. מקיין ואובמה(צילום: רויטרס)

 

בקואליציה של הפוליטיקאים שדורשים להביא לאישור הקונגרס את המבצע האמריקני בסוריה נמנים אנשי שמאל דמוקרטים ואנשי תנועת "מסיבת התה" השמרנית קיצונית. ציר בית הנבחרים הרפובליקני ג'סטין אמש ממישיגן ביטא את עמדת קואליציה זו ועמר שהתקפה בסוריה ללא אישור הקונגרס מנוגדת לחוקה ואיננה חוקית.

 

למי שלא זוכר, אובמה יצא למבצע בלוב להפלת משטרו של מועמר קדאפי ללא אישור הקונגרס. מבצע זה נמשך שלושה חודשים וכלל תקיפות מהאוויר והטלת סגר אווירי על המדינה הצפון אפריקנית. באותה עת טען אובמה שארה"ב מסייעת למבצע של נאט"ו ואינה נוטלת חלק במלחמה כוללת. גם במקרה הסורי אין בכוונת האמריקנית לצאת למבצע ארוך אלא למבצע קצר שייערך לא יותר משלושה ימים.

לרשותו של הצבא האמריקני עומדות ארבע משחתות אמריקניות שמצוידות בעשרות טילי שיוט, כל אחד מהם עם ראש חץ במשקל חצי טון. טווח הירי של הטילים מגיע למרחק של 1,600 קילומטרים ויכולת הדיוק שלהם גבוהה במיוחד.

 

הפרשן הצבאי של רשת CBS דיווח כי הנוהג של הצבא האמריקני הוא לירות בלילה ולהמתין לצילומי לוויין כדי להעריך את ממדי הפגיעה ואז לחזור ולתקוף מטרות שלא הושמדו. נוהל זה נמשך בדרך כלל כמה ימים וייתכן והיה בו שימוש בתקיפה בסוריה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: Amanda Lucidon
יסתפק בעדכון? אובמה
צילום: Amanda Lucidon
מומלצים