שתף קטע נבחר

סקר: הדירות לא יוזלו, הישראלים לא יקנו

סקר הנדל"ן של "לוח WinWin-ידיעות אחרונות‭"‬ מעלה כי 92% מהישראלים לא מאמינים שמחירי הדיור ירדו, 38% לא ירכשו דירה בקרוב ו-80% לא מרוצים מצעדי הממשלה להצלת השוק. ומה הפתרונות שמציע הציבור?

איך אפשר להציל את שוק הנדל"ן המדשדש? לממשלה אין תוכניות ממשיות לטווח הקצר, והשרים עוד מחפשים דרכים להציף את השוק בדירות ולענות על הביקושים הערים.

 

שוק הדיור - כותרות אחרונות בערוץ הנדל"ן :

 

במבצע מיוחד של לוח "WinWin-ידיעות אחרונות" ביקשנו מהציבור למלא את משאל הנדל"ן הגדול, וכן להגיש הצעות לפתרונות למצוקת הדיור, שיידונו עם שר השיכון, אורי אריאל, ויוגשו לקבינט הדיור. את נתוני הסקר ניתח המרכז הארצי למשכנתאות.

 

מטרת הסקר הייתה להביא את "חוכמת ההמונים", ולאסוף פתרונות יצירתיים שיביאו להצלת שוק הדיור. למטרה זו נרתם גם שר השיכון, אשר יבחר 10 מבין ‭1,331‬ המשיבים שהשתתפו במשאל ויזמינם לפאנל "שולחן עגול‭,"‬ שבו ינסו יחדיו לבנות מתווה ישים ויעיל.

 

מנתוני הסקר עולה כי ‭92%‬ מהנשאלים אינם מאמינים שתחול ירידה כלשהי במחירי הדיור, ‭6%‬ חושבים כי תחול ירידה שאינה משמעותית של עד ‭5%‬ במחירים, ו-‭2%‬ בלבד מאמינים כי תחול ירידה משמעותית של למעלה מ-‭.5%‬

 

בעוד ‭38%‬ הכריזו בוודאות כי אינם מתכוונים לקנות דירה בעתיד הקרוב, שליש דיווחו כי בכוונתם לרכוש דירה בשנה הקרובה. מהסקר עולה בבירור כי רוב הציבור בישראל (80%‬) אינו מרוצה מהתנהלות הממשלה ומהפעולות שנקטה למציאת פתרונות למצוקת הנדל"ן.

 

 

אז מה הפתרון? 

בחלקו השני של המשאל התבקשו המשיבים להציע פתרונות פרקטיים לממשלה. ‭56%‬ מאמינים כי הענקת פטור ממע"מ לקניית דירה ראשונה יהיה הצעד הנכון לפתרון המשבר בענף הנדל"ן. ‭42%‬ טענו כי הפתרון טמון בהפשרת קרקעות. הבלבול בקרב הציבור בא לידי ביטוי בבירור בשאלה "האם זה זמן לקנות או לשכור דירה‭,"‬ עליה ‭63%‬ לא ידעו להשיב.

 

בין שלל הרעיונות ניתן למצוא את הצעתו של דניאל, בן 32 מגבעתיים, רווק המתגורר בשכירות: "התוכנית שלי כוללת פינוי-בינוי ודיור בר-השגה, המאפשרים להוזיל דירות עד ‭20%‬-‭25%‬ ממחיר השוק‭."‬

 

מירי, בת 31 המתגוררת עם בעלה בבית הוריה במרכז, הוסיפה: "‬צריך שחרור קרקעות מסיבי, מחירי מכרז נמוכים והורדת חלק מהמיסוי‭."‬

 

ענבר מכרמיאל, בת ‭,39‬ בעלת דירה אמרה: "המפתח הוא פיתוח הפריפריה. יש בתים וקרקעות זולים בצפון. אם המדינה תשקיע בתעסוקה ובהטבות מס למפעלים, יגיעו יותר אנשים לצפון, יירד העומס מהמרכז ויוזלו מחירי הדיור. גם מלגות לסטודנטים יעודדו צעירים מהמרכז לעבור לפריפריה‭."‬

 

תוצאות הסקר המלא ופרשנות נרחבת לנתונים יתפרסמו במגזין "ידיעות הנדל"ן" ב-3 בספטמבר. הכתבה פורסמה הבוקר במוסף "ממון" של "ידיעות אחרונות"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
איך אפשר להציל את שוק הנדל"ן? לכם הפתרונים
צילום: shutterstock
מומלצים