שתף קטע נבחר

האוצר: שיא של 11 שנים ברכישת דירות

למעלה מ-31 אלף דירות נרכשו בין החודשים אפריל-יוני השנה, זינוק של 29% בהשואה לתקופה המקבילה אשתקד. את העלייה הובילו הזוגות הצעירים, עם זינוק של 30% ברכישת דירות, בעיקר ביישובים חריש ובית"ר עילית

שיא של 11 שנים: ברבעון השני של 2013 נרכשו בישראל 31,619 אלף דירות (ישנות וחדשות) - זינוק של 29% בהשוואה לרבעון השני ב-2012, וגידול חד בשיעור של 24% בהשוואה לרבעון הראשון השנה. כך עולה מסקירה רבעונית של ענף הנדל"ן למגורים שמפרסם היום משרד האוצר.

 

תתאזרו בסבלנות: בכמה זמן מוכרים דירה?

תל-אביב: דירת 2 חדרים ב-‭4.7‬ מיליון שקל

"לעצור את העלייה המטורפת במחירי הדיור"

 

את הגידול בעסקאות ברבעון השני השנה הובילו רוכשי דירה ראשונה, עם עליה של 30% ברכישת דירות, לאחר שני רבעונים רצופים של ירידות. "גידול זה הושפע בין היתר משיווק מוגבר של קרקעות ביישובים קציר-חריש ובית"ר-עילית", מציינים כלכלני משרד האוצר, שהוסיפו כי מתן "מענק ירושלים" לרוכשי דירה ראשונה בעיר הביא לזינוק של 40% ברכישות הזוגות הצעירים באזור.

 

מספר המשקיעים עלה ב-20%

ברכישת דירות על-ידי משקיעים (שבבעלותם דירה נוספת) נרשם גידול של 20% ברבעון השני. באיזור תל אביב ניכרת ירידה חדה במשקל המשקיעים ברכישת דירות חדשות. מאז השיא שנרשם ברבעון האחרון של 2010 (אז עמד משקלם על 62%), ירד שיעור זה ל‑38% ברבעון השני של 2013.

 

עוד עולה מסקירת האוצר, כי רכישת דירות מיד שנייה רשמה גידול של 23% ברבעון השני, לאחר ירידה של 13% ברבעון הקודם שקטעה רצף עליות של ארבעה רבעונים. בכך הגיעה רמת מכירת דירות מיד שנייה לרמתה הגבוהה ביותר מאז תחילת העשור הקודם. ברכישת דירות חדשות נרשמה עלייה חדה אף יותר, בשיעור של 30% ברבעון השני, וזו הגיעה לרמתה הגבוהה ביותר מאז הרבעון האחרון של 2010.

 

מפילוח גיאוגרפי, עולה כי ברבעון השני נרכש המספר הגדול ביותר של דירות (חדשות וישנות) באזור רחובות (הכולל את ראשון לציון, מודיעין, רמלה לוד ויבנה) – כמעט 5,000 יחידות דיור נרכשו באזור זה, גידול של 21% בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד. באזור המרכז נרכשו 4,342 דירות. מספר דומה נרשם גם באזור חיפה. את הזינוק החד ביותר רשם אזור חדרה (שכולל את הישוב חריש), שבו נמכרו כ-1,900 דירות, 67% יותר מאשר ברבעון המקביל אשתקד.

 

יצוין כי מתוך כ-32 אלף יחידות דיור שנרכשו ברבעון השני, כמעט 24 אלף (75%) היו דירות מיד שנייה.

 

השכר החציוני של משק בית שרכש דירה מיד שנייה ברבעון השני עמד על 11.2 אלף שקל ברוטו, בדומה לרמתו ברבעון הקודם. עם זאת, מחירה החציוני של דירה מיד שניה שנרכשה על-ידי שכירים עמד על 980 אלף שקל ברבעון השני, מחיר נמוך ב-2% בהשוואה לרבעון הקודם. "בהנחה שהשכר מהווה אומדן להון העצמי, נמצא כי חלה ירידה במינוף של הרוכשים", מעריכים כותבי הדו"ח.

 

ביולי: מענק ירושלים הקפיץ את הנתונים באזור

בתוך כך, פרסם היום משרד האוצר את סקירת מצב המשק לחודש יולי, דו"ח אורות אדומים. מהסקירה עולה כי, בחודש יולי נרכשו כ-11 אלף דירות (חדשות וישנות), עלייה של 14% בהשוואה לחודש יוני. בהשוואה ליולי אשתקד הסתכם הגידול ברכישת דירות ב-8%.

 

כותבי הדו"ח מציינים כי הגידול במספר העסקאות בחודש יולי התרכז בפלח השוק של דירות מיד שנייה (גידול של 17%), בין היתר על רקע גידול חד של 60% ברכישות באזור ירושלים. בנטרול אזור זה נרשם גידול של 12% במספר העסקאות בדירות יד שנייה בהשוואה לחודש הקודם ויציבות בהשוואה ליולי אשתקד.

 

רכישת דירות חדשות רשמה עלייה מתונה של 3%, אם כי שיעור זה מוטה כלפי מטה בשל ירידה חדה במכירות באזור חדרה (על רקע השיווק המוגבר של דירות בישוב קציר-חריש בחודש יוני). מנגד, קיזז חלקית ירידה זו גידול חריג במכירת דירות חדשות באזור המרכז.

 

מהדו"ח עולה עוד, כי את הגידול בעסקאות בחודש יולי הובילו רוכשי דירה ראשונה, עם גידול של 17%. גידול חד בשיעור של 92% נרשם ברכישת דירות על-ידי זוגות צעירים באזור ירושלים, ככל הנראה על רקע מתן "מענק ירושלים" לרוכשי דירה ראשונה בעיר. יש לציין כי עיקר הגידול התרכז בדירות מיד שנייה. גידול חד ברכישות הזוגות הצעירים נרשם גם באזורי תל אביב והמרכז. מנגד, ירידות נרשמו באזור חדרה ובאזור באר שבע.

 

רכישת דירות על ידי משקיעים רשמה גידול של 11% בחודש יולי. הגידול ברכישות המשקיעים התרכז באזור חיפה (גידול של 48%), כאשר בנטרול אזור זה הגידול במספר הדירות שרכשו משקיעים בחודש יולי הסתכם ב-4%.

 

"בניתוח רמות השכר של המשקיעים באזור חיפה בחודש יולי ניכרת ירידה משמעותית ברמת השכר החציוני, בעוד באזורים האחרים נרשם גידול משמעותי במשתנה זה", כותבים מחברי הסקירה, שמעריכים כי "רמות המחירים הנמוכות המאפיינות את הדירות באזור חיפה ומגבלות בנק ישראל על שיעור המימון לדירות אלו, הביאו להסטת הביקוש של המשקיעים לאזור זה". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים