שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  תחזית עגומה לאלצהיימר: מס' החולים יצמח פי 3

  נתונים שמתפרסמים היום, יום האלצהיימר הבינלאומי מגלים כי בשל העלייה בתוחלת החיים, צפוי מספר חולי האלצהיימר לעלות במאות אחוזים עד 2050. עלות הטיפול בחולים מדי שנה: 600 מיליארד דולר. על פי התחזיות, מרבית החולים ימותו בתוך 10 שנים מפרוץ המחלה

  מחלת האלצהיימר ממשיכה לגבות קורבנות: מספר החולים בשנים הקרובות צפוי לגדול פי שלושה, כך מגלה דו"ח בינלאומי חדש, המפורסם לרגל יום המודעות הבינלאומי המצוין היום (שבת). את הדו"ח חיבר האיגוד הבינלאומי לאלצהיימר, בו חברות 79 מדינות ברחבי העולם ובהן ישראל.

   

  את אפליקציית הבריאות לסמארטפון כבר הורדת? הורידו לאייפון או לאנדרואיד

    

  מהדו"ח עולה כי 35 מיליון איש ברחבי העולם סובלים ממחלות דמנציה שהשכיחה בהן היא האלצהיימר. בשנת 2050 צפוי מספר החולים לעלות לכדי 115 מיליון, בשל העלייה בתוחלת החיים.

   

  התמודדות עם אלצהיימר

  כל שכחה היא אלצהיימר? 10 סימנים לדמנציה

  בחנו את עצמכם: האם לקיתם באלצהיימר?

  קפה לבריאות: תורם למניעת סרטן, סוכרת ואלצהיימר

   

  מחברי הדו"ח מגלים עוד כי המחלה גורמת לנטל כבד על מערכות הבריאות והכלכלה העולמית: עלות הטיפול בחולי האלצהיימר ברחבי העולם מגיעה ל-600 מיליארד דולרים בשנה, סכום השווה לאחוז מעלות התוצר הגולמי הכלל עולמי.

   

  בדו"ח קורא האיגוד הבינלאומי לאלצהיימר לממשלות העולם לתת עדיפות גבוהה יותר למניעה, טיפול ופיתוח מחקר בתחום האלצהיימר, לכלל המיליונים העתידים ללקות בה. החוקרים מדגישים כי אם יושקעו יותר כספים במחקר, צפויה עלות הטיפול בחולים לצנוח משמעותית.

     

  בישראל: 1 מכל 5 קשישים סובל באלצהיימר

  דמנציה (שיטיון בעברית) היא שם כולל לקבוצת מחלות שמתאפיינות בירידה בתפקוד של קליפת המוח ובהידרדרות מנטלית, כשהשכיחה בהן היא האלצהיימר.

    

  אחד מכל חמישה קשישים בישראל סובל מדמנציה ברמות שונות. כ-70 אלף ישראלים לוקים באלצהיימר, וההערכה היא שבתוך 10 שנים יגדל מספרם ל-150 אלף. ככלל, ככל שעולה תוחלת החיים, גדלה שכיחותה של המחלה, שפוגעת באופן שווה בגברים ובנשים מכל הגזעים ומכל השכבות הסוציו-אקונומיות.

    

  אלצהיימר היא מחלה ניוונית מתקדמת של המוח, שהורסת בהדרגה את תאי המוח וגורמת להידרדרות ביכולת השכלית, לאובדן זיכרון ולפגיעה ביכולת החשיבה, הריכוז, הלמידה והתקשורת. לעיתים סובלים החולים גם מעירנות יתר, מהזיות ומנדודי שינה. רוב החולים מתים בתוך 15-10 שנים מפרוץ המחלה.

   

  הידרדרות הדרגתית בגלל המחלה

  השלב הראשון של המחלה, שנמשך שנתיים עד ארבע שנים, כולל שיכחה של שמות מוכרים מהיומיום, שיכחה של שמות חפצים פשוטים ושיכחה של שמות חברי משפחה וחברים קרובים. בהמשך מופיעים איבוד עניין בפעילויות חברתיות ובתחביבים ופגיעה ביכולת השיפוט.

    

  בשלב השני, שנמשך שנתיים עד שמונה שנים, מתקשה החולה לזהות אנשים שהוא מכיר כמו חברים וקרובי משפחה, הוא לא מצליח לזכור כיצד לסיים מטלות יומיות פשוטות כמו מקלחת וצחצוח שיניים, הוא מגלה בלבול ודאגה גוברים וסובל מהזיות ומנדודי שינה.

   

  בשלב השלישי והמתקדם של המחלה, שנמשך שנה עד שלוש שנים, החולה כבר לא מזהה את בני משפחתו הקרובים, מתקשה באכילה, לא מבין משמעות של מילים ולא מסוגל להתלבש, להתרחץ או לשלוט על סוגריו.

    

  אבחון המחלה נעשה במרפאת זיכרון על ידי רופא נוירולוג שבוחן אתהתגובות לפעילויות היומיום, כמו איבוד היכולת לנהל את ענייני הכלכלה השוטפים (חשבון בנק, תשלום חשבונות), איבוד ההחלטות והסתמכות מוחלטת על אחרים ("תבחר אתה בשבילי"), חזרה על אותה שאלה שוב ושוב במהלך שיחה, איבוד עניין בתחביבים ובעיסוקים שהביאו להנאה בעבר ומידת הפגיעה בזיכרון.

   

  הטיפול המקובל באלצהיימר הוא בתרופות שמעכבות את פירוק המעביר העצבי אצטיל כולין במוח. התרופות מעלות את הריכוז והקשב של החולה, שהופך ליותר מחובר לסביבה, אבל משפיעות פחות על הזיכרון. הן עוצרות את תהליך ההידרדרות, אך לא מונעות את המחלה.

      

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  מחלה ניוונית שהורסת בהדרגה את תאי המוח
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים