שתף קטע נבחר

הגרנד קניון: טיול לפצע הפעור של כדור הארץ

לפני כ-1.5 מיליון שנים נוצר פלא גיאולוגי שנחשף על ידי נהר הקולורדו ונחשב לאחת האטרקציות שכל תייר חייב לראות בטיול בארה"ב - הקניון הגדול ביותר בעולם. יוסף ג'קסון הלך לעשות שופינג לנפש

אם תתבוננו בצילומי לוויין על הגרנד קניון הענקי הנמצא במדינת אריזונה, הוא ייראה לכם כפצע ענקי בכדור הארץ.

 

אורכו הגרנד קניון כ-443 ק"מ, רוחבו מגיע עד 22 ק"מ והתהום הנשקפת מנקודות התצפית על גדותיו מגיעה עד לעומק של-1,740 מטרים. הצופה העומד על גדותיו נותר פעור פה נוכח תופעת הטבע המדהימה הזו.

 

עוד טיולים בארה"ב בערוץ התיירות:

 

המבט אל תוככי הקניון הוא אחת החוויות העמוקות, שאותן זוכר כל תייר המבקר בנופי שמורות הטבע המדהימות של ארצות הברית. אין ספק שטיול רגלי לאורך נקודות הצפייה לתוככי הקניון הוא חווייה שנוצרים לתמיד.

 

בפעם הראשונה שהזדמנתי לגרנד קניון היה זה לפני כשנות דור, עת הצטרפתי לטיול למעמקי הקניון רכוב על גבי פרדות. המסע המפרך הלוך וחזור אל נקודת היציאה, נמשך יומיים תמימים.

 

אבל שבוע לאחר מכן לא יכולתי לשבת על עכוזי. המסע הגיע אל נהר הקולורדו האדיר הזורם בתחתית הקניון. הנהר למעשה הוא אביו מולידו של הקניון הענק. אגב, מלמעלה מנקודות התצפית על גדות השפה הדרומית של הקניון, נראה אותו נהר אדיר כזרזיף מים לא מזיק. על גודלו של הנהר ניתן ללמוד מביקור בסכר "הובר" שליד לאס ווגאס - סכר ענקי שנבנה כבר בשנות ה-30.

 

כל תייר המבקר במקום זוכר את המבט למטה. תצפית לגרנד קניון (צילום: יוסף ג'קסון) (צילום: יוסף ג'קסון)
כל תייר המבקר במקום זוכר את המבט למטה. תצפית לגרנד קניון(צילום: יוסף ג'קסון)

 

הנהר שחשף את הסיפור הגיאולוגי

הטיול אל הגרנד קניון הוא בעצם מסע אל העבר הגיאולוגי של כדור הארץ, כאשר מדובר בכלי מדידה של מליוני שנים. שכבות הסלע השונות על צבעיהם והחומרים המרכיבים, מספרים את הסיפור הגיאולוגי שנחשף על ידי נהר הקולורדו שחתר והעמיק בהתמדה את הגרנד קניון.

 

תוך כדי נסיעה אל הגרנד קניון עוברים בשמורות טבע יפות ומרשימות, כמו "פארק ציון" ו"ברייס קניון" היפהפה, שמגדותיו נשקפים דמויות סלעיות ענקיות שנחצבו בקרקעית הקניון. פארקים אלו עתיקים הרבה יותר מבחינה גיאולוגית מה"גרנד קניון" עצמו שגילו "רק" מליון שנים וחצי.

מראה מהקצה המזרחי של הגדה הדרומית בגרנד קניון (צילום: יוסף ג'קסון) (צילום: יוסף ג'קסון)
מראה מהקצה המזרחי של הגדה הדרומית בגרנד קניון(צילום: יוסף ג'קסון)

 

שתי לגדות לקניון

בביקור הנוכחי בגרנד קניון הצטרפתי לפי הזמנתם של זוג ידידים מהוואי, נורמן ובאט פרי, שהגיעו לגדה הדרומית של הגרנד קניון - ה"סאות' רים" (South Rim). התאכסנו יחד בקרוון גדול, שאותו הם מחזיקים תדיר בעיר סן דייגו בקליפורניה ונראה כמו דירת פאר.

 

אנטילופות ענקיות מסוג "אלק" או "מוס" לוחכות את הדשא בשלווה ואינן מוטרדות כלל מנוכחות אנשים בקרבתם. מקסימום יעניקו למתבוננים מבט משועמם מתחת לראשם המעוטר בזוג קרניים ענקיות. מזלנו שיחק לנו, ולמעט יום אחד שבו השתלט ערפל כבד על הקניון עצמו עד שלא היה ניתן להתרשם כלל מהנוף, שאר הימים היו בהירים ואיפשרו הנאה והתפעלות מהמראות הנשגבים שלו.

 

הגדה הדרומית (ה"סאות' רים") נחשבת לצד המועדף לביקור בגרנד קניון. מרבית הפיתוח התיירותי מתמקד באותה גדה של הקניון, והמרכז הכולל מסעדות וחנויות ומרכז מבקרים, הממוקם כ-10 ק"מ מצפון לכניסה הדרומית אל שמורת הקניון. היתרון הגדול של הצד הדרומי הוא בכך שאוטובוסים (שאטלים) מטעם השמורה מסיעים את המבקרים בחינם לכל האטרקציות של שבה.

 

ניתן לרדת בכל תחנה ולהצטרף להסעה הבאה או לטייל רגלית לאורך גדת הקניון וליהנות מהמראות המהממים הנשקפים אליכם תוך כדי הליכה באותם שבילים. כרטיס הכניסה לשמורה מקנה כניסה ויציאה חופשית למשך שבוע לאתרי הגרנד קניון.

 

הגדה הדרומית נחשבת לצד המועדף לביקור בגרנד קניון (צילום: יוסף ג'קסון) (צילום: יוסף ג'קסון)
הגדה הדרומית נחשבת לצד המועדף לביקור בגרנד קניון(צילום: יוסף ג'קסון)

 

ד"ש מהאינדיאנים

שני כבישים נופיים עוברים בגדה הדרומית לכיוון מזרח ומערב, ומאפשרים למבקרים בשמורה התניידות קלה בין המיצפורים השונים. המסלול המזרחי, ה-East Rim Drive, מציג מצפורים מרשימים כמו "גרנדוויו פוינט" - נקודה שממנה משקיפים מגובה של 2,256 מטרים על הקניון.

 

ב"מוראן פוינט", הנקרא על שם הצייר שהנציח את מראות הקניון, ניתן לראות את נהר הקולורדו הזורם בתחתית הקניון. חובבי העבר האינדיאני ימצאו באתר הנקרא בשם "טאסייאן", שרידים של יישוב אינדיאני קדום ובמוזיאון הקטן באתר ניתן ללמוד על אורחות חייהם של אותם ילידים-אמריקנים קדומים, שלמדו לנצל את המשאבים הדלים של האזור לצרכיהם.

 

אך עיקר החווייה נגלית לצופים ב"דזרט וויו", שהיא הנקודה האחרונה בצד המזרחי של הקניון וממנה נשקף נוף מדהים של נהר הקולורדו. ממגדל התצפית שממוקם שם המראות נראים נשגבים אפילו יותר. המסלול העובר לצד המערבי של הגדה הדרומית מאפשר נקודות עצירה לא מעטות, בהן ניתן להשקיף על מראות הנוף המרהיבים של הגרנד קניון.

 

מכאן נשקף נוף מדהים של נהר הקולורדו. תצפית ה"דזרט וויו" (צילום: יוסף ג'קסון) (צילום: יוסף ג'קסון)
מכאן נשקף נוף מדהים של נהר הקולורדו. תצפית ה"דזרט וויו"(צילום: יוסף ג'קסון)

 

לראות אותו בזריחה או בשקיעה

מסלול הליכה קל יחסית בשם "רים טרייל", הנמתח לאורך שפת הקניון לאורך 20 ק"מ, מאפשר להתרשם מהנוף תוך כדי הליכה. מומלץ להצטייד במים וכמובן לא מוכרחים לעשות את כל המסלול כולו.

 

בעלי הכושר שביניכם, שמוכנים להתמודד עם ירידה של כ-13 ק"מ לתחתית הקניון, יכולים לבחור במסלול הקרוי בשם "ברייט איינג'ל" (Bright Angel). יש בו לא פחות מארבע נקודות עצירה, שבהן תוכלו לחזור על עקבותיכם במידה ותתחרטו על המאמץ.

 

אפשר בהחלט להסתפק גם במסלול קצר, היוצא מהחצר האחורית של גרנד קניון לודג' ומגיע לנקודת תצפית מרשימה, שמומלץ להתבונן ממנה על נוף הקניון בשעת הזריחה או השקיעה. על מועדים אלו ניתן לקבל אינפורמציה ב"מרכז המבקרים" של הגדה הדרומית.

 

להתרשם מהנוף תוך כדי הליכה. יש מס' מסלולים (צילום: יוסף ג'קסון) (צילום: יוסף ג'קסון)
להתרשם מהנוף תוך כדי הליכה. יש מס' מסלולים(צילום: יוסף ג'קסון)

 

המרפסת הנעלמה

לפני הביקור הנוכחי בגרנד קניון, צפיתי בסרט דוקומנטרי על בניית מרפסת תצפית מעל תהומו. בסרט הוצג

המפעל הטכנולוגי האדיר שנדרש כדי לבנות את המרפסת הזו על רצפת הזכוכית שלה, שהיא בצורת פרסה ענקית, כאשר הרוחות המנשבות מגיעות ל-150 קמ"ש.

 

אלא שבכל מרכזי המבקרים בשמורות הרשמיות של הגרנד קניון העמידו פנים שאינם יודעים על מה אני מדבר. רק אז הובהר לי, שמכיוון שמדובר ביוזמה עסקית פרטית של משקיעים שהקימו את המרפסת בתוככי שמורה אינדיאנית, הנמצאת בקצה המערבי של הגרנד קניון (מרחק של מאות ק"מ משמורת הטבע הרשמית של הגדה הדרומית), אין לעובדי השמורה הפדרלית שום רצון לעודד את הביקור בצד זה והממוסחר של הגנרד קניון.

 

אגב, למרפסת התצפית המדהימה הזו ולאטרקציות הנילוות אליה, ניתן להגיע גם באמצעות טיול של יום ארוך מלאס ווגאס.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יוסף ג'קסון
443 ק"מ אורך ורוחב של עד 22 ק"מ. הגרנד קניון
צילום: יוסף ג'קסון
מומלצים