שתף קטע נבחר

התיווך בזינוק: 16,701 מתווכים בישראל

רק אתמול נודע שמחירי הדיור עלו ב-6 השנים האחרונות ב-72%, ונראה כי יוקר הדיור הקפיץ גם את הביקושים למקצוע תיווך נכסים. בדקנו כמה עסקאות עוברות דרך מתווך, איזו עיר מובילה במספר המתווכים וממה צריך להיזהר

נראה כי הבהלה לנדל"ן, כפי שנחשפנו אליה בנתוני הלמ"ס אתמול (א'), באה לידי ביטוי לא רק בקניית נכסים: על פי נתוני איגוד המתווכים, בישראל פועלים כיום לא פחות מ-16,701 מתווכי נדל"ן, נכון לספטמבר 2013. זאת לעומת 9,674 מתווכים בלבד בתקופה המקבילה בשנת 2009. מדובר בזינוק של כ-72% במספר המתווכים תוך ארבע שנים.

 

כתבות נוספות על תיווך בערוץ הנדל"ן :

 

העיר הצפופה ביותר במתווכים היא, איך לא, תל-אביב. על פי הנתונים, בעיר ללא הפסקה רשומים 1,919 מתווכים - כלומר בערך לכל 210 איש בתל-אביב יש מתווך. בחיפה מספר המתווכים עומד על 630, ברמת גן מספר המתווכים עומד על 612 ובבאר שבע יש 329 בעלי רשיון תיווך.

 

דמי התיווך בישראל עומדים על 1%-3%, כאשר השיעור המקובל עומד על 2% עבור עסקת מכר (לפני מע"מ). עם זאת, אפשר לנהל מו"מ עם המתווך ולהוריד את שיעור דמי התיווך. למרות שרבים יכולים למצוא דירה באמצעות לוחות המודעות ללא עזרת תיווך, לפי נתוני האיגוד 6 מתוך 10 עסקאות נדל"ן נעשות על ידי מתווך.

 

ישראל, אגב, אינה יקרה יחסית לעולם מבחינת האחוז שגוזר המתווך מהעסקה. בארה"ב העמלה הממוצעת עומדת על 5%, ו-70% מהעסקאות נעשות על ידי מתווכים. בגרמניה העמלה עומדת על 3%-6%, ומחצית מהעסקאות עוברות אצל מתווכים. בבריטניה העמלה עומדת על אחוז דומה לישראל (2%) ובהולנד 1.5%-2%.

 

למרות המחיר הסביר עבור השירות, צריך לציין שמחירי הנדל"ן בישראל יקרים בממוצע ממחירי הנדל"ן בעולם, ולפיכך המחיר הסופי שהצרכן משלם בארץ לא יהיו זולים יחסית למדינות אחרות, אלא אפילו יקרים יחסית.

 

בבוקר רואים את הדירה, בלילה פורצים אליה

למרות שתפקידו של המתווך לקרב את הצדדים לכדי הבשלת עסקה, הדימוי הרווח בציבור הוא בעייתי. לדברי אבי כץ, סמנכ"ל רוזיו נכסים, "שוק התיווך בארץ סובל מתדמית מאוד נמוכה, שנובעת בעיקרה מחסם כניסה נמוך לתחום".

 

כץ מזהיר כי "הבעיה היא שמרבית המתווכים המורשים אינם עוסקים בתיווך כמקצוע עיקרי, אלא מאמינים שניתן לבצע עסקאות על הדרך - וכך זה גם נראה. חמור מכך, יש לא מעט מאעכרים שעוסקים בתחום ללא רישיון תיווך, וללא מחויבות אתית ומקצועית".

 

על פי ההערכות, כ-10% מעסקאות התיווך נעשות על ידי מתווכים ללא רישיון תיווך. כץ, שתומך בהסדרת התחום, מציע יתרון משמעותי בשימוש במתווך. "אחת הסכנות בהליך מכירת דירה היא פריצה לנכס - כאשר הפורצים משתמשים בביקור לצורכי איסוף מידע לפני הפריצה. אולם כאשר עובדים עם סוכן מקצועי, כל מי שמגיע לראות את הנכס - נרשם ונבדק".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים