שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  רוצים דרכון זר? שימו לב להשלכות המס

  סוגיית היורדים מישראל עלתה באחרונה לכותרות, ואי אפשר להתעלם מכך שלא מעט ישראלים מעוניינים בדרכון זר. בדקנו באילו מדינות בעלי דרכון זר חייבים במס, לאן ניתן להגר ביתר קלות ולמה בארה"ב המיסוי שונה. מדריך

  אם אתם מעוניינים בדרכון זר בנוסף לדרכון הישראלי שלכם, יש לכם מספר אפשרויות להגשים את החלום. אבל לפני שאתם מוציאים דרכון נוסף, חשוב לבחון גם את השלכות המס אשר עשויות להיות במקרה זה.

   

  טורים נוספים של אבי נוב בערוץ הכסף שלי :

   

  בנוסף להנפקת דרכונים על ידי מדינות מערביות, קיימת עלייה בשנים האחרונות בהנפקת דרכונים על ידי טריטוריות באיים הקריביים. הדרכונים האלו אטרקטיביים מאוד ומאפשרים, בין היתר, גמישות רבה בנסיעות בינלאומיות.

   

  שר האוצר, יאיר לפיד, אמנם כתב בדף הפייסבוק שלו ביקורת על ישראלים המהגרים לחו"ל, אך שר הכלכלה, נפתלי בנט, אשר התגורר במנהטן במשך כארבע שנים, הגיב על כך בחוכמה באומרו כי הוא דווקא תומך ביציאה לחו"ל. לדבריו, הזרימה הדו-כיוונית מועילה מאוד לכלכלה הישראלית.

   

  האם כדאי להשיג דרכון זר והאם חייבים במס?

  גם אם אתם גרים בישראל, מאוהבים במדינה ולא מתכוונים להגר למדינות אחרות, דרכון נוסף מהווה יתרון אדיר מבחינות רבות. כך לדוגמא, דרכון נוסף מייתר את הצורך בהשגת ויזה למדינות מסוימות. אם אתם מתכוונים להגר לחו"ל, תוכלו להשיג דרכון זר כמפורט להלן.

   

  ברור מאליו שיש ישראלים שיכולים להגיש בקשת אזרחות מהמדינה שממנה עלו, או שההורים שלהם עזבו בעבר, בעיקר באירופה. קבלת האזרחות תזכה אתכם בדרכון הנכסף. אולם, מרבית הישראלים המעוניינים בדרכון נוסף יצטרכו לפעול בדרך אחרת.

   

  דרכון זר כשלעצמו לא יוצר חבות במס במדינה המנפיקה את הדרכון, למעט במקרה של ארה"ב. רוב מדינות העולם מטילות מסים על בסיס תושבות, כך שאתם תשלמו מס רק באותה מדינה בה אתם נחשבים כתושבים.

   

  כיצד משיגים דרכון זר ולאן ניתן להגר?

  השגת דרכון ממדינה זרה, למי שלא נולד בה (וגם לא הוריו), היא משימה מורכבת אך אפשרית. במרבית המקרים, נדרשת שהייה באותה מדינה לתקופה מסוימת בטרם יונפק הדרכון המיוחל. השלב הראשון הוא להחליט על המדינה המתאימה, ולהגיש בקשה לתושבות ואישור עבודה. אם הבקשה מאושרת, מקבלים אשרת שהייה, כאשר דרכון זר עשוי להתקבל כעבור מספר שנים ובתנאים שונים.

   

  אחת המדינות המעניינות בהקשר זה היא פנמה, מדינה עצמאית ואטרקטיבית השוכנת בקריביים. בתנאים מסוימים, ניתן לקבל אזרחות וכן דרכון פנמי לאחר שהייה כתושב במשך תקופה שבין 3-5 שנים.

   

  קבלת אישור תושבות בפנמה פשוטה יחסית בהשוואה למדינות אחרות. בנוסף לרשימת מסמכים שצריך להגיש לרשויות, צריך להסביר את הסיבה להגירה לפנמה, לדוגמא, למטרות מסחר ושירותים. כדי להוכיח זאת, רצוי לפתוח חברה בפנמה עם חשבון בנק ובו לפחות 10,000 דולר. מומלץ לבצע את ההליך באמצעות עורכי דין.

   

  יש כיום אפשרויות רבות. פורטוגל, לדוגמא, מציעה אשרת זהב, והיא נחשבת לאטרקטיבית ביותר ביבשת. מלטה יזמה בשנת 2011 תוכנית לעידוד הגירה של בעלי הון לשטחה. בהתאם לתוכנית זאת, אנשים ממדינות שונות בעולם יוכלו לזכות בתושבות מלטזית אם יעמדו בתנאים שונים.

   

  כעת, מלטה מתכננת להגמיש את התנאים מהתוכנית הקודמת. ספרד גם היא הודיעה לאחרונה על תוכנית לעידוד הגירה אליה. אנשים מחוץ לאיחוד האירופי אשר ירכשו נכס נדל"ן בספרד יקבלו, בתנאים שונים שנקבעו, אישור תושבות.

   

  מה השלכות המס לבעלי דרכון אמריקאי?

  בעבר, ישראלים רבים התאמצו להשיג דרכון של ארה"ב, אך כיום האטרקטיביות של הדרכון האמריקאי בירידה. ישנה תנועה הפוכה של ישראלים המוותרים על האזרחות האמריקאית, וזאת בהתאם לסעיף 349 לחוק ההגירה האמריקאי. הסיבה לחוסר האטרקטיביות של הדרכון האמריקאי נעוצה במשטר המס האמריקאי.

   

  המיסוי בארה"ב הוא על בסיס אזרחות, להבדיל ממיסוי על בסיס תושבות, כפי שמקובל בישראל ובמדינות רבות אחרות. המשמעות היא שתושבי ישראל בעלי דרכון אמריקאי כפופים למערכת המיסוי בארה"ב, ומחויבים להגיש דו"חות מס לרשות המס האמריקאית וגם דיווחים ביחס לחשבונות הבנק שלהם. אזרחים אמריקאים כפופים גם למס העיזבון האמריקאי.

   

  לסיכום, אם אתם מעוניינים להשיג אישור תושבות במדינה מסוימת, וכמובן דרכון זר, או לחילופין לוותר על הדרכון האמריקאי, מומלץ לקבל ייעוץ משפטי מתאים ביחס להליכים אלו. להחלטות בנושא תושבות עשויות להיות השלכות מס דרמטיות, ולכן חשוב להיערך מבעוד מועד.

   

  הכותב הוא עורך דין לדיני מיסים ומיסוי בינלאומי

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים