שתף קטע נבחר

צילום: shutterstock

גם עיתונאים מחו דמעה (ולא מהמגזר בלבד)

אז כמה משתתפים באמת נכחו בלוויית הענק? איך הצליחו כלי התקשורת החרדיים לסקר את פטירת הרב עובדיה מבלי שהתכוננו לכך מראש? ומה התחזית (האמיתית) לסוף השבוע הקרוב? צפו: כל מה שחם במגזר

1.

כמה משתתפים באמת נכחו בלוויית הענק של הרב עובדיה יוסף? משטרת ירושלים העריכה 850 אלף, מומחים ציננו את ההתלהבות לסביבות ה-500 אלף - והחרדים עיגלו כלפי מעלה, וכבר הכניסו את האירוע לדפי ההיסטוריה כ"לוויית המיליון".

 

<< הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. כנסו  >> 

 

 

חילוני מה הוא אומר? "וואוו, כמה אוגדות חי"ר פוטנציאליות יש פה". והעיתונות החרדית מה אומרת? "אם כל כך הרבה משתתפים התארגנו תוך ארבע שעות למפגן כוח ענק שכזה, תארו לעצמכם מה יהיה כשגזירת הגיוס תתממש וכולנו נצא לרחובות".

 

2.

בתוך ההמולה התגלה הציבור החרדי במלוא גמילות חסדיו. הודעות סמס עברו מטלפון לטלפון ומאוזן לאוזן ברחבי ירושלים: באולמי "בית ישראל" נמצאים חתן וכלה, אבל בגלל הלוויה וחסימת הכבישים אין להם מניין אנשים לעריכת החופה. מי שנמצא באזור ויכול להשתתף יזכה במצווה גדולה.

 

רשת אופטיקה גדולה נרתמה אף היא לטובת מרן (או פשוט ניצלה את ההזדמנות לגימיק יח"צני), כאשר הכריזה כי כל אחד ממלוויו של הנפטר שמשקפיו נשברו או אבדו בדוחק הגדול מבוטח רטרואקטיבית ובחינם - ומוזמן להגיע אל אחד הסניפים.

 

 

3.

העיתונאים החרדים (ולא רק מביטאון ש"ס) תפקדו השבוע בתנאים כמעט בלתי אפשריים: אביהם הלך לעולמו - והם עצמם סיקרו זאת, מסביב לשעון, בלי רגע אחד לעצור ולהתאבל. בדרך כלל הם התעלו על עצמם והצליחו במשימתם. התפרצויות הבכי של עיתונאי הרדיו רק השביחו את השידורים.

 

התקשורת החרדית ברובה לא נערכה מבעוד מועד לתרחיש, כי לא מתכוננים למות אבא, ובכל זאת הצליחו להפיק בתוך זמן קצר גל פתוח של שידורים (כבר ארבעה ימים ברצף), גיליונות עיתונים של מאות עמודים (גם אם דילגו על מאבקי הירושה) ועשרות-עשרות כתבות ודפי אינטרנט. גם זה ראוי לכל שבח.

 

אבל לא רק הם נדרשו לאזור כוחות גוף ונפש לעבודה השבוע. העיתונאים בתקשורת הכללית חשו אף הם, לפעמים באופן בלתי-מוסבר, קירבה מיוחדת ל"מרן", בכיר מושאי הסיקור שלהם, וכן - גילו מעורבות רגשית מסויימת בעבודתם. כמה מהם פרצו בבכי ברגעי השיא - בעיצומם של הדיווחים והשידורים או ביניהם. גם אני מחיתי דמעה או שתיים. זה לא פגע בתפקוד שלנו או באופי הסיקור. זה כן לימד אותנו משהו על הדמות ההיסטורית הזו, שכנראה אי אפשר להבין או להסביר במילים.

 

4.

ולשאלת היורש: מי יודע, אולי בשבוע הבא יתייצבו כאן, באולפן ynet, הראשונים לציון, הרבנים הראשיים

(הנוכחי והקודם) יצחק יוסף ושלמה עמאר, לעימות ראש-בראש בהנחיית אטילה שומפלבי. עד שזה יקרה, חשוב להזכיר שוב ולהעמיד דברים בפרופורציות הנכונות: הנהגת ש"ס הפוליטית הייתה רק עיסוק צדדי, שולי ביותר, בחייו של הרב עובדיה יוסף. גם אם לנעליים האלה מישהו יצליח להיכנס - הוא לא יהיה "מרן", ואפילו לא "גדול הדור". אולי כדאי לבטל את העימות הטלוויזיוני.

  

5.

 לסיום, התחזית: היום - שרבי ולח בכל אזורי הארץ. מחר, ז' בחשוון, מגיע החורף, ובבתי הכנסת יתחילו להתפלל לגשמים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
נסו לחשב: כמה אבלים עומדים על הגג?
צילום: EPA
מומלצים