שתף קטע נבחר

חשד: רבנים תכננו לחטוף ולענות סרבני גט

כעשרה יהודים ובראשם שני רבנים, נעצרו על ידי האף-בי-איי בחשד שתכננו לחטוף ולענות סרבן גט, עד שישחרר את אשתו. בין העצורים: גם בריונים שנשכרו לצורך המשימה, שעלותה הסתכמה בעשרות-אלפי דולרים. נבדק חשד כי הכנופיה פעלה בעבר, בשיטות עינויים שלא הותירו סימנים על הקורבן

סרבני גט זוכים לטיפול ביד קשה, אבל נראה כי שני רבנים בארצות הברית לקחו את ההוראה ההלכתית "כופין אותו עד שיאמר רוצה אני", צעד אחד רחוק מדי: בית המשפט בניו-ארק הורה אתמול (יום ה') לעצור עד תום ההליכים שני רבנים, בחשד לקשירת קשר לחטיפה ועינויים של סרבן גט, ואף סירב לשחררם בערבות.

 

<< הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. כנסו  >> 

 

עוד בעולם היהודי :

 

הרבנים נעצרו לאחר פשיטה שנערכה במונסי וברוקלין שבניו-יורק ביום רביעי השבוע, ועמם שמונה מבני הקהילה החשודים בסיוע, זאת לאחר חקירה חשאית של ה-FBI שנערכה בניו-יורק וניו-ג'רזי. סוכנויות הידיעות מדווחות כי על פי החשד, הרבנים מנדל אפשטיין ומרטין וולמרק גבו מנשים יהודיות ומשפחותיהן עשרות-אלפי דולרים בתמורה לגט כשר הלכתית מבעליהן סרבני הגט.

 

בתוכנית: עינויים בשוקר חשמלי

ה-FBI שחקר את המקרה, הוציא לפני חודש וחצי שני סוכנים סמויים - גבר ואישה - שפנו ל"עזרת" הרבנים

במסווה של מסורבת גט דתייה ואחיה. מכתב האישום עולה כי הרב אפשטיין תכנן לשלוח בריונים לסרבן הגט, ש"ישכנעו" אותו לומר "רוצה אני" בעזרת שוקרים חשמליים, ואף כיסוי ראשו של הסרבן בשקית ניילון. תמורת העבודה הזו, דרשו הרבנים למעלה מ-50 אלף דולרים.

 

"את צריכה רבנים שילוו את התהליך הזה עד לסופו", הוקלט הרב וולמרק בשיחה טלפונית עם הסוכנת הסמויה, כפי שמדווח ה"ניו-יורק טיימס", והפנה אותה לרב אפשטיין.

 

בפגישות הבאות שנערכו בביתו של הרב אפשטיין, בניו-ג'רזי, הוא הסביר - והוקלט: "אנחנו מתכוונים לחטוף את הבחור לכשעתיים, להכות ולענות אותו. עד שייתן את הגט". על השימוש בשוקר חשמלי אמר: "אם זה יכול לגרום לשור ששוקל חמישה טונות לזוז... אתה שם את זה על חלק מסוים של גופו, ותוך דקה הוא כבר יבין".

 

כדי שלא יוכל להתלונן במשטרה, הסביר הרב אפשטיין כי ה"טיפול" לא ישאיר סימני פציעה או חבלה על גופו, ואם יתלונן – הרי שהמשטרה לא תתערב בענייניה של הקהילה היהודית-אורתודוכסית ללא הוכחות פיזיות משמעותיות.

 

לא הפעם הראשונה

הרב אפשטיין אף הודה בשיחה המוקלטת כי הוא והכנופייה שהפעיל כבר ביצעו את שיטות הפעולה הכוללות חטיפה

ועינויים בעבר, בתדירות של פעם בשנה עד שנה וחצי, וכי העלויות הן כעשרת-אלפי דולרים לבית הדין הרבני שמאשר את הפעולה, ובין 50-60 אלף דולרים, כאמור, לבריונים שמבצעים אותה בפועל.

 

בין העצורים גם אריאל פוטש ואדם שזוהה כיעקב, החשודים כמי שנשכרו לצורך החטיפה והעינויים. כל הארבעה ישבו, לפי כתב האישום, בבית הדין הרבני שהתכנס במחוז רוקלנד שבניו-יורק לפני קצת יותר מחודש, בשני באוקטובר, על מנת לאשר את הפעולה נגד "בעלה הסרבן" של הסוכנת. כשזו שאלה את פוטש מה תפקידו בכוח, הוא ענה: "מה שיגיד לי הרב".

 

יש המפרשים את ההלכה: "כופין אותו עד שיאמר רוצה אני", בהיתר לנקוט בכוח פיזי כלפי סרבן הגט. לבית הדין הרבני בישראל סמכות להטיל סנקציות קשות על סרבני גט, ובהן השתת עונשי מאסר בפועל עד שהסרבן יתרצה. בעבר הוגבלה תקופת הענישה לעשר שנים, אך בחודש אפריל השנה אישר בית המשפט העליון לבית הדין הרבני לכלוא סרבן ללא הגבלת זמן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
הלכו עד הסוף
צילום: גיל יוחנן
מומלצים