שתף קטע נבחר

מחר יום העוני הבינלאומי. בישראל הקימו ועדה

ישראל מובילה בעוני הילדים במערב לפי דו"ח ה-OECD. ביום הבינלאומי לציון האיום המרחף על ראשם של מאות אלפים מדי יום בארץ, תחל לפעול ועדה מיוחדת שהקים שר הרווחה, בברכתו של ראש הממשלה

על רקע יום העוני הבינלאומי שיצוין מחר (ה') ברחבי העולם - תחל לפעול בישראל הוועדה למלחמה בעוני. כפי שפורסם לראשונה ב-ynet, בראש הוועדה, שחבריה הם אנשי אקדמיה וחברה, עומד חתן פרס ישראל אלי אללוף, שנפגש בעניין עם ראש הממשלה.

 

עוד בערוץ החדשות של ynet:

הקצבאות לא מאפשרות מחיה בכבוד

100 אלף משפחות קורסות למרות הקצבאות

  

על פי הודעה שפרסם משרד הרווחה, הוועדה תגבש תוכנית תוך 90 ימים, ואת מסקנותיה מתכוון להביא שר הרווחה לאישור הממשלה כ"תוכנית לאומית מדידה שתפקידה לצמצם את ממדי העוני בישראל". 

 

לפי דו"ח ה-OECD שהתפרסם במאי האחרון, ישראל מובילה בעוני הילדים במערב ושיעור העוני הכללי בה הוא הגבוה במדינות המפותחות. מנהלי מחלקות רווחה ועובדים סוציאליים מכל רחבי הארץ סיפרו כי בעקבות הצעדים הכלכליים של הממשלה השנה, גדל עומס הפונים למחלקות הרווחה בבקשות לעזרה ובמקביל גם כמות האנשים שהופנו לעמותות הסיוע. גם לפי דו"ח הביטוח הלאומי, בעקבות העלאות מסים וקיצוץ הקצבאות צפויים להתווסף עוד כ-90 אלף בני אדם למעגל העוני.

 

אך בראיון ל-ynet הצהיר כהן כי מטרת התוכנית שתגבש הוועדה היא חילוץ של כ-8,000 משפחות מתחת לקו העוני בכל שנה. לדבריו, התוכנית תתבסס על שוויון בסל החינוך, הרווחה והתרבות, ותגדיל גם את התקציבים שמעבירה המדינה לביטחון התזונתי בתוך מערכת החינוך ומחוצה לה. לפי כהן, חלק מרכזי בתוכנית יעסוק גם בהקמת אזורי תעשייה מרחביים במקומות מוכי אבטלה, ונושא נוסף שיטופל הוא הסדרה של פעולת העמותות ומערכת היחסים בינן למשרד הרווחה ולשלטון המקומי.

 

אללוף הצהיר: "מטרת הוועדה היא להציג תוכנית שתכלול הגדרה רחבה וישראלית לעוני שהוא בעיניי נושא מופשט ולא רק כלכלי. אין ספק שעיקרי התוכנית ידרשו שיתוף פעולה נרחב בין כל משרדי הממשלה ואנחנו לא נפסח על אף אחד מהם כדי שייתן את חלקו".

 

"הממשלה תיאבק בעוני"

שר האוצר יאיר לפיד, שהיה שותף להקמת הוועדה, הוסיף כי הממשלה "תיאבק בפערים ובעוני, דרך הורדת יוקר המחיה ויצירת מקומות עבודה נוספים". עם זאת, הצעת התקציב שהביא השר לאישור הממשלה גררה ביקורת מצד המעורים בתחום.

 

"יותר מ-40 אלף משפחות יידרדרו אל מתחת לקו העוני, משפחות עניות רבות יהיו עניות יותר". כך הזהיר מנכ"ל המוסד לביטוח לאומי, פרופ' שלמה מור יוסף, בתגובה לקיצוצים בתקציב. "כבר היום המשפחות שנמצאות מתחת לקו העוני שורדות בקושי. עם הקיצוצים המתוכננים - קצבאות הילדים, העלאת המע"מ וביטול שירותי רווחה נוספים כמו טיפולי שיניים וסבסוד מעונות - המשפחות האלו לא ישרדו", אמר. 

 

התוכנית הכלכלית של משרד האוצר לשנים 2014-2013 כללה קיצוץ בפעילותה של הממשלה, בשווי של 6.5 מיליארד שקל ב-2013 ו-18 מיליארד שקל ב-2014. הציבור יישא בנטל על ידי העלאת מסים וקיצוץ בקצבאות. המע"מ עלה לכדי 18%. בתחילת השנה הבאה תיכנס לתוקפה העלאה של שיעור מס הכנסה ב-1.5% בכל מדרגות השכר. בתחום הקצבאות, הוחלט להפחית את הקצבה לכל הילדים ולהעמידה על רמה אחידה של 140 שקל לילד.

 

בביטוח לאומי הזהירו מפני ההשלכות הקשות של חוק ההסדרים, וציינו כי שיעור העוני של הילדים יעלה בעקבות גזירות האוצר ב-5.2% והמשמעות היא תוספת של כ-44 אלף ילדים למעגל העוני. על פי הנתונים, שלוש הגזירות העיקריות - העלאת המע"מ, העלאת מס הכנסה וקיצוץ קצבאות הילדים - ידחקו אל מתחת לקו העוני 19,460 משפחות חדשות ובסך הכול כ-90 אלף איש.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
שיעור עוני גבוה בישראל (אילוסטרציה)
צילום: shutterstock
מומלצים