שתף קטע נבחר

שולה זקן חזרה להעיד: "נמאס לי שהכול עליי"

הנאשמת בלקיחת שוחד והלבנת הון טענה עד כה כי לקחה אליה כסף מעד המדינה, אך היום הסבירה כי גם ידו של אורי מסר הייתה במעל: "לא שיתפתי את אולמרט כשאספתי כסף. אדוני, נמאס לי 'עליי'"

"אמרתי בדיון הקודם שהכול עליי, אבל נמאס לי 'עליי'". כך אמרה הבוקר (יום ה') שולה זקן, שחזרה להעיד בבית המשפט המחוזי תל אביב בתיק הולילנד לאחר שבוע מנוחה בשל מצבה הנפשי. בדיון הקודם התמוטטה זקן לאחר שסיפרה על קשריה האינטימיים עם שמואל דכנר, עד המדינה שהלך לעולמו במהלך המשפט.

 

עוד דיווחי חדשות ב-ynet:

אולמרט: זקן תסביר היחסים עם עד המדינה

זקן: יש לי סודות על אולמרט, אבל לא פליליים

 

בדיון הקודם אמרה זקן בזעם כי בזבזה 100 אלף שקלים שקיבלה מעד המדינה, אך כעת שינתה גרסה והפנתה אצבע מאשימה אל מקורבו לשעבר של אהוד אולמרט, אורי מסר. היא סיפרה כי העבירה 60 אלף שקל למסר לכיסוי גירעונותיו הפוליטיים של אולמרט. "אני לא רוצה לחשוב שמישהו ניצל אותי. אני לא רוצה לחשוב שנוצלתי, משום שהיה לי אמון מלא באנשים שעבדתי איתם. אבל אני זוכרת שאורי מסר בא אליי ואמר, 'אנחנו צריכים כסף'". עם זאת העידה כי לא ידעה שמסר לקח כסף ממשה טלנסקי, איש העסקים שהיה מעורב אף הוא בפרשת הולילנד על פי האישומים.

 

זקן בבית המשפט היום (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
זקן בבית המשפט היום(צילום: מוטי קמחי)

 

זקן שבה וסיפרה כי דכנר נתן לה 100 אלף שקל באופן אישי, לאחר שסירב להעביר כספים לאולמרט. את הכספים, העידה, הפקידה בחשבונות של בניה ושל אחותה. "לא רציתי שישייכו את הכסף אליי ולכן הפקדתי אצל אחותי", העידה. "לא חשבתי שעשיתי משהו לא בסדר. היות שהכסף לא מיועד לי, לא הפקדתי בחשבונות שלי. לא הייתי צריכה כסף, לא ניסיתי להסתיר את הכסף".

 

לדבריה, העבירה 60 אלף שקל למסר, משום שחשבה כי אולמרט צבר גירעונות במערכת הבחירות, אך לא כך היה. "הבנתי שיש גירעונות דרך אורי מסר, לא ידעתי שבזמן אמת לא היו גירעונות", אמרה. עם זאת, המשיכה להרחיק את אולמרט מהעברת הכסף. "עם אהוד אולמרט אף פעם לא דיברתי על גירעונות", העידה. "לא רציתי לערב את אהוד במקום שהוא לא צריך להיות. אחרי מערכת בחירות הוא היה עסוק בתשתית ולא חשבתי שאני צריכה להטריד אותו בדברים האלה. הייתי אשת אמונו, וכמוני גם אורי מסר, ועבדנו בשיתוף פעולה מלא. אורי מסר כמו אח לי, הוא קורא לי 'אחותי'. היה לו קשה להתמודד עם דברים מסוימים".

 

זקן נשאלה על ידי השופט דוד רוזן אם לא חשבה בשעתו כי יש בעייתיות בכך שקיבלה כסף מיזם פרויקט הולילנד בזמן שהיא עבדה בעיריית ירושלים. היא השיבה בשלילה. "דכנר לא עבד איתי. כשהוא אומר לי 'אני רוצה לתת לך' ונותן לי, אז הולילנד בכלל לא הדליקה אצלי נורה. דבר שני, אורי מסר ידע על מערכת היחסים שלי עם שמוליק".

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)
 

 

השופט רוזן שאל מדוע לא פנתה אל אולמרט ואמרה לו שמסר העלים את הכספים, והיא השיבה: "אני יודעת שאורי עם אהוד, וכשהוא אומר לי משהו אצלי זה קדוש. כשאני אוספת כסף לגירעונות אני לא משתפת את אהוד. שנינו אנשי אמון. אני לא בודקת את זה משום שהוא שמר על זכות השתיקה וזה נשאר עליי", אמרה, ופנתה אל השופט כדי להבהיר את השינוי שהתחולל מאז הדיון הקודם: "ואדוני, נמאס לי 'עליי'".

 

השופט רוזן פנה אליה בנושא העברת הכספים בינה לבין מסר: "את אומרת 'ידעתי שזה לא חוקי, אבל העברתי לאורי מסר שהוא איש חוק'. לא העברת את זה לעבריין אלא לאיש חוק. אם כך, למה את נותנת וממשיכה להכשיל את אולמרט? שניכם מטמינים מוקש לאולמרט. זו הגירסה שלך, אבל התביעה תגיד 'הם לא הכשילו, הם פעלו עמו לקחת את כספי השוחד והם אירגנו את זה. וזה מתחבר לעובדה שאת לא תמימה'".

 

בהמשך התפרצה זקן לעבר עו"ד אתי בנדור, אחת התובעות מפרקליטות מחוז תל אביב: "אחרי מה שעברתי, להביא אותי למצב הזה? אין לי שום סיבה לא להישבר פה ולא באף מקום אחר. יש לי משפחה, אני לא אברח מהארץ ולא צריך להוציא צו עיכוב יציאה מן הארץ. זו המדינה שלי, אני שירתתי אותה, תתביישו לכם לבייש אותי".

 

פרשת הולילנד עוסקת בשוחד ובשחיתות לכאורה שבהם היו מעורבים אנשי עסקים ואישי ציבור -בהם ראש הממשלה לשעבר - ושהובילו לקידום פרויקט המגורים בדרום מערב ירושלים. זקן מואשמת בלקיחת שוחד והלבנת הון. בין היתר היא נאשמת בשורה של מקרים שבהם לכאורה לקחה כסף מעד המדינה המנוח שמואל דכנר, שהיווה צינור לכספי שוחד שהעביר היזם הלל צ'רני. בכסף, נטען, היא השתמשה בין השאר לכיסוי גירעונות ממערכות בחירות של אולמרט וכן להפקדה בחשבונה הפרטי.

  

הפרשה נחשפה ב-2010 בעקבות פעילות היחידה הארצית לחקירות הונאה. החקירה - שבמסגרתה נעצרו אנשי עסקים ובעלי תפקידים ציבוריים - עסקה בהתנהלות הגורמים שהביאו במהלך כעשור לפיתוח פרויקטים שונים לדיור שהעיקרי בהם הוא בניין הולילנד בדרום מערב ירושלים. על פי החשד הועברו לכאורה תשלומי שוחד בסכומים של מיליוני שקלים לבכירים ובעלי תפקידים, ובהם אולמרט, בתקופת כהונתו כראש העיר ירושלים. כמעט שנתיים לאחר מכן הוגש כתב אישום נגד אולמרט בגין לקיחת שוחד. עד כה העידו קרוב ל-100 עדי תביעה ושישה נאשמים. עד המדינה דכנר שהלך לעולמו באמצע עדותו, לא הספיק להיחקר נגדית על ידי כלל הסנגורים, בהם אלה של אולמרט וכן זקן, שנאשמת אף היא בפרשה. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
זקן בבית המשפט
צילום: מוטי קמחי
מומלצים