שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  35 שנה להפריית המבחנה הראשונה: כמה נולדו?
  לפני 35 שנה הצליח פרופ' רוברט אדוארדס לעשות את הלא יאומן - ותינוקת המבחנה הראשונה נולדה. מאז, על פי מחקר חדש, הצטרפו אליה עוד חמישה מיליון תינוקות ברחבי העולם. "זה הפך לאירוע שגרתי", אומרים החוקרים

  כאשר החל פרופ' רוברט אדוארדס את ניסוייו הראשונים בהפריות מבחנה, הרימה הקהילה המדעית גבה וגיחכה על האפשרות שעוברים יווצרו במעבדה. מאז עברו 35 שנים ובמהלכן נולדו חמישה מיליון "תינוקות מבחנה", כך מגלה דו"ח חדש שערכה האגודה האמריקנית לרפואת פוריות. "זה כבר הפך לאירוע שגרתי", אומר ד"ר דיוויד אדמסון, מומחה לאנדוקרינולוגיה ופוריות מסן חוזה, שעמד בראש המחקר שניתח דו"חות בינלאומיים על הפריות המבחנה מרחבי העולם.

   

  עוד על ממציא הפריות המבחנה:

  זוכה פרס נובל לרפואה: ממציא הפריית המבחנה

  רומי נוימרק, ילדת המבחנה הראשונה: "יום מרגש"

  האבא של מיליוני ילדים: מת ממציא הפריות המבחנה

   

  מתוך כ-200 מדינות ברחבי העולם, רק במחציתן קיימות מרפאות IVF (הפרייה חוץ גופית). רק 74 מדינות הסכימו למסור את הנתונים על ההפריות, כך שייתכן ומספר התינוקות האמיתי הוא גדול הרבה יותר. הפריות המבחנה בסין הן הנרחבות ביותר בעולם, עם 20% תינוקות מבחנה מכלל הלידות.

   

  על פי המחקר חל גידול במספר הפריות המבחנה בשנים האחרונות: בשנת 1990, יותר מעשר שנים מאז נולד תינוק המבחנה הראשון, נולדו 95 אלף תינוקות מבחנה. עד שנת 2000 המספר הזה צמח לכדי מיליון וב-2007 עמד על שני מיליון תינוקות מבחנה.

   

   

  ההתחלה הייתה במעבדה בקיימברידג' בשנת 1968: פרופ' אדוארס ראה לראשונה חיים הנוצרים מחוץ לרחם, בביצית שהתפתחה כחמישה ימים לאחר ההפריה. "לעולם
  לא אשכח את היום הזה", סיפר אדוארדס. "הבטתי במיקרוסקופ וראיתי משהו משעשע בתרביות התאים".

   

  אדוארדס המשיך בניסויים המעבדתיים וב-1978 נולדה ילדת המבחנה הראשונה, לואיז בראון. הלידה גררה ביקורת חריפה מצד ארגונים שמרניים ודתיים, שטענה כי אדוארס "משחק את תפקיד אלוהים". אלא שהוא היה נחוש בדעתו להמשיך בעבודה המדעית שלו.

    

  אדוארס ביקר גם בישראל, אז סיפר לעמיתיו הרופאים הישראלים כי יש לו קשר עמוק למדינה שהחל עוד לפני קום המדינה, כששירת כחייל בריטי בכוחות המנדט. מאז, כאמור, הפכו ההפריות לדבר של מה בכך בחיי היום יום, בעיקר בארץ, מעצמת הפריות המבחנה הגדולה בעולם.

   

  על פועלו זכה אדוארס בשנת 2010 בפרס נובל לרפואה, אולם בשל מחלתו הממושכת לא הצליח להגיע לטקס בשטוקהולם. בשנת 2011 הוא זכה בתואר "סיר" ממלכת בריטניה. לפני מספר חודשים הוא הלך לעולמו, בביתו שבבריטניה.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  5 מיליון תינוקות מבחנה נולדו ב-35 שנה
  צילום: shutterstock
  צילום: AP
  פרופ' רוברט אדוארדס, ממציא הפריות המבחנה. זכה בנובל
  צילום: AP
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים