שתף קטע נבחר

בכמה נמכרה הדירה של השכן שלכם?

איזו שכונה נחשבת היקרה ביותר בנתניה, היכן ניתן למצוא דירה ב-600 אלף שקל בת"א ומהי השכונה הזולה ביותר בב"ש? על רקע הנתונים שפורסמו השבוע, לפיהם מחירי הדירות בישראל זינקו ב-5.6% ברבעון השלישי של השנה, בדקנו בשיתוף אתר "מדלן" אילו עסקאות מקרקעין נעשו במחצית הראשונה של השנה ברחבי הארץ. התוצאות במפה האינטראקטיבית שלפניכם

מה קורה עם מחירי הדירות? על התשובה הזאת נראה שאף אחד כבר לא יכול להתחייב. בתחילת השבוע פרסם השמאי הממשלתי, טל אלדרוטי, כי ברבעון השלישי של 2013 נרשמה עלייה של כ-1.9% במחירי הדיור. אך פרסום זה סוייג בכוכביות: נבדקו רק דירות ארבעה חדרים ב-16 ערים בלבד, עם השפעות נקודתיות שעלולות להסיט את הממוצע לכל כיוון.

 

מפת הנדל"ן של ישראל - כתבות אחרונות:

 

בשיתוף אתר מדלן ניתחנו את עסקאות הנדל"ן בישראל שנעשו במחצית הראשונה של השנה (אפריל-ספטמבר). הניתוח כלל ירידת עומק לרמת השכונה וגזר את ממוצע מחירי הדירות, מנה את מספר העסקאות ופילח את אופי האוכלוסייה בשכונות. במפה האינטראקטיבית המצורפת ניתן לקבל נתונים מלאים לגבי הערים שנבחנו, כאשר הקלקה על העיר עצמה מציגה את מחירי הנדל"ן באותה העיר בחלוקה לשכונות, מספר החדרים בדירה ואם היא חדשה או יד שנייה.

 

השכונות נצבעו בסולם צבעים של כחול ואדום, כאשר הצבע הכחול מצביע על מחיר נמוך מהממוצע הארצי (ככל שהוא כהה יותר - המחיר נמוך יותר). הצבע האדום מצביע על מחיר גבוה מהממוצע הארצי (ככל שהוא כהה יותר - הוא יקר יותר). מדד המדלן המופיע במפה הוא שקלול של מחירי דירות חדשות ודירות יד שנייה. יצוין כי כל העסקאות דווחו לרשות המסים והמדד חושב כממוצע העסקאות לאחר קטימת עסקאות במחירי קיצון.

 

לצפייה במפה האינטראקטיבית בגודל מלא לחצו כאן או על המפה

 


 

מחיר ממוצע של דירה: 1.174 מיליון שקל

בין החודשים אפריל-ספטמבר השנה דווחו לרשות המסים 44,049 עסקאות לרכישת דירות. 13,770 דירות חדשות נמכרו, ועוד 30,279 דירות יד שנייה. במחצית הקודמת של השנה דווחו 40,742 עסקאות דנל"ן (8% פחות עסקאות מאלה שנרשמו בחצי השנה האחרונה), מתוכן 10,869 דירות חדשות (פחות 26% לעומת המחצית האחרונה) ו-29,873 דירות יד שנייה (1.3% פחות מהתקופה שנבדקה).

 

נכון להיום, מחיר העסקה הממוצע לדירת מגורים בישראל עומד על 1.174 מיליון שקל - עלייה של 1.1% לעומת הרבעון הקודם, אז עמד המחיר הממוצע לעסקה על 1.16 מיליון שקל. למרות זאת, גם מחירי הדירות החדשות וגם מחירי דירות יד שנייה ירדו. מחיר ממוצע של דירה חדשה עומד כעת על 1.44 מליון שקל, לעומת 1.45 מיליון שקל ברבעון הקודם (ירידה של0.7%). מחיר ממוצע של דירת יד שנייה עומד על 1.04 מליון שקל, לעומת 1.045 ברבעון הקודם (ירידה של 0.45%).

 

"הנתונים של החצי השנה האחרונה מצביעים על יציבות מחירים בשוק הדיור", מסביר אמיר וויינשטוק, ממייסדי אתר מדלן. לדבריו, הדבר המשמעותי שגם מסביר את הנתונים הוא עלייה משמעותית ברכישות של דירות חדשות. "קשה לקבוע אם מחיר הדירות עלה או ירד, מכיוון שיש לקחת מספר פרמטרים שהתשנו", אומר ווינשטוק.

 

לדבריו, "זיהנו באופן ברור כי יש יותר רכישות של דירות יד ראשונה מקבלן, בעיקר בשלוש שכונות שנותנות את הטון: פסגת אפק בראש העין, ביישוב חריש ובשכונת מבואות חיפה. כמו כן, גילנו כי בשלוש השכונות הללו המחירים זולים יותר ממחירי הדירות בשכונות מקבילות וסמוכות להן. צריך להדגיש שהתמחור עבור דירה מקבלן לוקח בחשבון את מועד האכלוס שמתקזז ממחירה של הדירה".

 

ת"א: פארק צמרת בראש, התקווה בתתחתית

בעיר תל-אביב דווחו בחצי השנה האחרונה 2,734 עסקאות, כאשר הממוצע לעסקה עמד על 1.998 מיליון שקל (עלייה של 1.6% לעומת הרבעון הקודם, אז מחיר העסקה הממוצע עמד על 1.965 מיליון שקל). השכונה בה נמכרו הדירות היקרות ביותר היא פארק צמרת, שכונת המגדלים היוקרתית הכוללת את מגדלי יו שסמוכה לתחנת רכבת סובידור.

 

המחיר הממוצע לדירה בשכונה זו עומד על 3.704 מיליון שקל. צמודות אליה ברמת המחירים, וחוצות את רף 3 מיליון שקל בממוצע, הן שכונות חוף הצוק, רמת אביב ג', אפקה, תל ברוך צפון, כוכב הצפון וכן רחוב שבזי שבשכונת נווה צדק. במתחם כיכר המדינה וסביבתו, אגב, המחיר הממוצע לדירה עומד על 2.517 מיליון שקל.

 

שכונת פארק צמרת. הכי יקרה (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
שכונת פארק צמרת. הכי יקרה(צילום: מוטי קמחי)

 

השכונה בה נמכרות הדירות הזולות בתל-אביב היא שכונת התקווה, עם מדד מחירים של 607 אלף שקל לדירה. המשמעות היא שבעל דירה ממוצעת בפארק צמרת יכול לרכוש 6.1 דירות ממוצעות בשכונת התקווה.

 

השכונה בה בוצע המספר הגדול ביותר של עסקאות בתקופה זו היא שכונת נווה שרת, בה בוצעו 165 עסקאות, רובן חדשות. המחיר הממוצע לדירה עומד בעסקאות אלה על 1.918 מיליון שקל, נכון לרבעון השני והשלישי השנה.

 

שכונת התקווה. הכי זולה (צילום: עוז מועלם) (צילום: עוז מועלם)
שכונת התקווה. הכי זולה(צילום: עוז מועלם)

 

ב"ש: נאות לון בראש, שכונה ג' בתחתית

בבירת הנגב באר שבע דווח על 2,276 עסקאות במדד מחירים של 741 אלף שקל לדירה. השכונה בה נמכרו הדירות היקרות ביותר היא שכונת נאות לון, המאופיינת בבתים צמודי קרקע ובמדד מחירים ממוצע בגובה 1.842 מיליון שקל. השכונה בה נמכרו הדירות הזולות ביותר נותרה שכונה ג', עם מחיר דירה ממוצע של 428 אלף שקל.

 

שכונת נאות לון. הכי יקרה (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
שכונת נאות לון. הכי יקרה(צילום: הרצל יוסף)

 

השכונה הלוהטת בעיר היא שכונת רמות, הצפונית ביותר בעיר שנחשבת יוקרתית, ובה בוצעו 398 עסקאות בתקופה שנבדקה. המדד לדירת ארבעה חדרים חדשה עומד על 918 אלף שקל. דירת חמישה חדרים חדשה עולה 1.14 מיליון שקל.

 

שכונה לוהטת נוספת היא שכונה ד' הסמוכה לאוניברסיטה, שמאופיינת מצד אחד באוכלוסייה חלשה, ומצד שני באוכלוסיית סטודנטים, שרבים מהם מתגוררים בדירות שנרכשו בידי משקיעים. בשכונה נמכרו 316 דירות, והמדד לדירת יד שנייה עם שלושה חדרים עומד על 457 אלף שקל. דירת יד שנייה עם ארבעה חדרים עולה בשכונה ד' 565 אלף שקל במוצע.

 

שכונה ג'. הכי זולה (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
שכונה ג'. הכי זולה(צילום: הרצל יוסף)

 

נתניה: עיר ימים בראש, רמת ידין בתחתית 

בבירת השרון נתניה בוצעו 1,553 עסקאות עם מדד מחירים של 1.329 מיליון שקל. השכונה בה נמכרו הדירות היקרות ביותר היא עיר ימים, שכונת המגדלים החדשה שבה נבנות בימים אלה כ-4,500 דירות חדשות בסמוך לים. מדד המחירים בשכונה עומד על 2.369 מיליון שקל.

 

אם עוברים את הכביש מזרחה לשכונת קריית נורדאו, המחירים צונחים - מדד המחירים הממוצע לדירה בשכונה זו עומד על 761 אלף שקל. בשכונת אגמים, הסמוכה לעיר ימים, שבה נבנות כעת כ-2,500 דירות חדשות, עומד מדד המחירים הממוצע לדירה על 1.576 מיליון שקל.

 

הפער בין שכונת אגמים לבין שכונת עיר ימים מוסבר בשל המרחק הגבוה יותר מהים ובשל קרבתה לשכונת רמת ידין (דורה), הסובלת מעוני ומצפיפות. בשכונת רמת ידין נמכרו הדירות הזולות ביותר בערי נתניה, עם מדד מחירים שעומד על 553 אלף שקל לדירה. שכונת קריית השרון שומרת על התואר "השכונה החמה" עם כ-200 עסקאות שבוצעו בתקופה שנבדקה, במחיר מייצג של 1.46 מליון שקל לדירה.

 

שכונת עיר ימים. הכי יקרה (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
שכונת עיר ימים. הכי יקרה(צילום: עידו ארז)

 

חיפה: דניה בראש, קיבוץ גלויות בתחתית

בחיפה בוצעו 2,526 עסקאות נדל"ן במחצית הראשונה של 2013, במדד מחירים ממוצע בגובה של 890 אלף שקל לדירה. השכונה שבה נמכרו הדירות היקרות ביותר היא שכונת הוד הכרמל (דניה) הוותיקה, בה בתים פרטיים עולים בממוצע 3.178 מיליון שקל. השכונה שבה נמכרו הדירות הזולות ביותר היא שכונת קיבוץ גלויות, עם ממוצע מחירים של 271 אלף שקל (רק 8.5% ממחיר ממוצע של דירה בדניה).

 

השכונה החדשה במבואות הדרומיים של חיפה היא השכונה הלוהטת בעיר. בשכונה היו מבצעי מכירות משמעותיים במהלך התקופה שנבדקה, ובסך הכל דווחו 299 עסקאות נדל"ן חדשות. המחיר המיצג לדירת ארבעה חדרים חדשה בשכונה עומד על 1.139 מליוןשקל, לעומת 1.21 מיליון שקל לדירת ארבעה חדרים ממוצעת בכלל העיר חיפה.

 

שכונת דניה. הכי יקרה (צילום: מורן מעיין) (צילום: מורן מעיין)
שכונת דניה. הכי יקרה(צילום: מורן מעיין)

 

חדשות וחמות: חריש ופסגות אפק

גם הפעם גזרנו מהנתונים מדד המסכם את 10 השכונות החדשות שבהן בוצעו הכי הרבה עסקאות נדל"ן במחצית הראשונה של השנה. בראש הרשימה עומד היישוב חריש, שבו בוצעו 410 עסקאות מקרקעין עם מחיר ממוצע מייצג של 612 אלף שקל לדירה. אחרי חריש, עם 316 מכירות של דירות, נמצאת שכונת פסגות אפק החדשה בראש העין. שם המחיר הממוצע לעסקה עומד על 1.31 מיליון שקל.

 

גם השכונה החרדית "התמר" שבביתר עילית הביאה 288 משפחות לרכוש דירה. אלו שילמו עליה בממוצע 972 אלף שקל. שכונה חרדית נוספת שמשכה מתעניינים היא הר יונה ג' שבנצרת עילית, שם דווח על 162 עסקאות מקרקעין במחיר ממוצע של 710 אלף שקל לדירה.


פורסם לראשונה 09/11/2013 00:11

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: הרצל יוסף
שכונת נאות לון בב"ש. בכמה נמכרה כאן דירה?
צילום: הרצל יוסף
מומלצים