שתף קטע נבחר

הממשלה אישרה שני יישובים חדשים בנגב

הממשלה אישרה היום בישיבת הממשלה את הקמת העיר החרדית כסיף בתל ערד, שתהווה חלופה לחריש; ואת היישוב חירן המיועד לציבור הדתי-לאומי, שייבנה ליד הכפר הבדואי אום אל-חיראן. בשעה האחרונה התכנסו מפגינים מחוץ לישיבה במחאה על ההחלטה להקים את היישוב חירן. בסה"כ ייבנו 19 יישובים חדשים בנגב בשנים הקרובות שיכללו כ-37 אלף דירות

מרחבי הנגב יצטמצמו בגוש בנייה חדש: הממשלה אישרה היום (א') בישיבתה הקמה של שני יישובים חדשים - עיר לחרדים ויישוב פרברי לציבור הדתי-לאומי. בסך הכל צפויים להיבנות בשנים הקרובות 19 יישובים חדשים בנגב, שיכללו 36,649 יחידות דיור - מה שיגדיל את מספר התושבים מ-650,600 אלף איש (נכון לסוף 2012) ל-183 אלף. הארגונים הירוקים מתנגדים להחלטה וטוענים כי מדובר בפגיעה בשטחים פתוחים.

 

במסגרת ישיבת הממשלה, הודיעה הממשלה כי מצאה תחליף לעיר החרדית חריש שאיבדה את צביונה החרדי, ובתמיכת שרי השיכון והאוצר תאשר את הקמת העיר כסיף ליד צומת תל ערד. כסיף צפויה לכלול כ-12 אלף יחידות דיור ובסך הכל 60 אלף תושבים. בהצעת המחליטים של שר הבינוי והשיכון, אורי אריאל, שהגיעה לידי ynet, נכתב כי היישוב כסיף "מיועד לאכלוס אוכלוסייה בעלת ציביון חרדי, כפתרון ארוך טווח למצוקת הדיור של הציבור החרדי".

 

כמו כן, במסגרת הקמת כסיף אישרה הממשלה בניית תחנת רכבת עם רכבת ישירה לתל-אביב, מוסדות ציבור כולל מקוואות, בתי כנסת, מוסדות חינוך וכן אזורי תעסוקה שיתאימו לציבור החרדי. בהצעת המחליטים נכתב כי עד שנת 2025 תהיה המדינה חייבת לאתר עוד 80 אלף דירות לאוכלוסייה החרדית, שצפויה לגדול מ-10% ל-20% מכלל האוכלוסייה בישראל.

 

קרוב ללב המפלגה

יישוב נוסף שאושר היום קרוב יותר ללבו של השר אריאל ולמפלגתו. מדובר בחירן, יישוב קהילתי פרברי חדש בצפון הנגב מזרחית למיתר, שיכלול 2,500 דירות ובסך הכל כ-12 אלף תושבים לציבור הדתי-הלאומי, בסיוע תנועת אור. נזכיר כי לפני כשנה אישרה המועצה הארצית לתכנון ולבנייה את הקמת היישוב חירן בצפון הנגב, בסמוך לכפר הבדואי אום אל-חיראן.

 

מהמרכז המשפטי עדאלה, שמייצג את תושבי הכפר אום אל-חיראן, נמסר בתגובה כי "היישוב חירן מתוכנן על אדמות של הכפר הבדואי אום אל-חיראן, שהוקם בהוראת רשויות המדינה ב-1956, לאחר שתושביו נעקרו מאדמותיהם באזור קיבוץ שובל ואדמותיהם נמסרו לקיבוץ. הערעור שהגישו תושבי אום אל-חיראן לבית המשפט העליון נגד ההחלטה לפנותם מאדמותיהם עדיין תלוי ועומד בבית המשפט, והישיבה לדיון בתביעות אלה תתקיים בעוד 10 ימים. לכן, על ממשלת ישראל להמתין להחלטת בית המשפט בתיק זה".

 

יצוין כי עם פתיחת ישיבת הממשלה וקיום הדיון בנושא היישוב חירן, התכנסו מספר מפגינים מחוץ למדרשת בן גוריון בשדה בוקר, שבה נערכת ישיבת הממשלה, במחאה על ההצעה להקים את היישוב היהודי ולפנות תושבים בדואים מאום אל-חיראן ליישוב חורה. מהמשטרה נמסר כי במהלך הפגנה לא חוקית בכניסה למדרשת שדה בוקר, נעצר מפגין ועוכבו עוד שניים בגין תקיפה, הכשלה והפרעה לשוטר במילוי תפקידו. כל השלושה הועברו לחקירה בתחנת דימונה.

 

בתוך כך, ממשרד השיכון נמסר כי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הודיע בישיבה שלבקשת שר השיכון, הוא יקיים דיון בלשכתו יחד עם משרדי השיכון והאוצר כדי לבחון התערבות ממשלתית במחירי הקרקע לשיווק.

 

מחר תציג הממשלה תוכניות נוספות להרחבת ערים קיימות בנגב: 6,524 יחידות דיור בבאר שבע, מתוכן 1,661 בתים צמודי קרקע; 7,351 יחידות דיור בערד; 3,571 יחידות דיור באופקים; 4,186 יחידות דיור בדימונה; ו-2,800 יחידות דיור חדשות בעיר אילת.

 

בהכנת הידיעה השתתפה אילנה קוריאל


פורסם לראשונה 10/11/2013 08:10

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איתמר בן-דוד, החברה להגנת הטבע
אזור תל ערד שבו תוקם העיר החרדית כסיף
צילום: איתמר בן-דוד, החברה להגנת הטבע
צילום: עדאלה סוהאד
הכפר הבדואי אום אל-חיראן, שבמקומו יקום היישוב חירן
צילום: עדאלה סוהאד
מומלצים