שתף קטע נבחר

השמאים: "ב-2014 הדיור יתייקר בעוד 10%"

שנת 2013 תסתיים בעלייה של 10% במחירי הדירות וכך יהיה גם בשנה הבאה - זאת התחזית של לשכת שמאי המקרקעין. היו"ר אוהד דנוס, בכנס השמאים השנתי באילת: "עובדים עליכם בעיניים. נעלמה החמלה מן הארץ. הממשלה לא רוצה להוציא כסף כדי לטפל במשבר"

ימים ספורים לאחר ששר הבינוי והשיכון הצהיר כי מחירי הדירות יוזלו החל משנת 2014 , השמאים, שלפרנסתם מעריכים לאן פניו של שוק הנדל"ן, אומרים בדיוק את ההיפך: ממשלת ישראל לא רוצה לטפל במשבר הדיור - ולכן והמחירים יעלו. כך תקף אמש (א') יו"ר לשכת שמאי המקרקעין, אוהד דנוס, בפתיחת כנס לשכת שמאי המקרקעין באילת.

 

 

"כמי שמצוי היטב בכל דברי החקיקה שכבר הוגשו ומבין את הרציונל מאחורי המלצות 'צוות 90 הימים' אני יכול לומר לכם באחריות כי נעלמה החמלה מן הארץ", תקף דנוס את הממשלה והוסיף: "עובדים עליכם בעיניים. מרוב ספינים בשוק הדיור כבר לא רואים את הספין הראשי. כשכולם דיברו על ירידות מחירים, אנו הזהרנו מפני עלייה צפויה. כשכולם דיברו על קיפאון, הזכרנו את 40 אלף משקי הבית החדשים בכל שנה שלא ייתנו לשוק לקפוא".

 

דנוס טוען גם כי בממשלה ניסו לשדר מציאות טובה יותר באמצעות סטטיסטיקות שונות, אך בפועל, לדבריו, המדד הנכון הוא של השמאי הממשלתי, טל אלדרוטי, המצביעה מזה זמן על מגמה ברורה של התחזקות ועליות מחירים (לפי בדיקתו, ברבעון האחרון עלו המחירים ב-1.9% במדינה כולה וב-5% בתל-אביב). "כשהבטיחו ירידות מחירים", המשיך דנוס, "הסברנו להם שהם מקטינים עוד יותר את ההיצע ולא מטפלים בבעיות היסוד: קרקע, עובדים זרים ואשראי".

 

 (צילום: חיים הורנשטיין, ידיעות אחרונות) (צילום: חיים הורנשטיין, ידיעות אחרונות)
(צילום: חיים הורנשטיין, ידיעות אחרונות)

 

"הפתרון: התחדשות עירונית"

עוד טען דנוס כי איוש משרד האוצר על ידי השר יאיר לפיד היא תוצאה של "תסבוכת פוליטית" שלא תביא לירידת מחירים. "כשביקשנו בעל בית חזק לענף הנדל"ן - מה קיבלנו? את היריב הפוליטי הכי גדול של ראש הממשלה".

 

לדבריו, "הממשלה ממשיכה לעשות סלטות באוויר על מנת שלא להוציא כסף מהכיס. מחירי הדירות עלו השנה בכ-10%, וכנראה שבשנה הבאה, בנובמבר 2014, נזכה לעוד 10%", סיכם דנוס ואמר כי הפתרון לשינוי המצב בשנים הקרובות הוא דגש על התחדשות עירונית.

 

כותרת נוספת סופקה במושב הפתיחה על ידי ראש עיריית אילת, מאיר יצחק הלוי, שסיפר כי בתוך שבועיים, ובהתאם להחלטת בג"ץ, ייעלמו דוכני הרוכלים מטיילת העיר. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: כפיר סיון
אוהד דנוס, יו"ר לשכת שמאי המקרקעין
צילום: כפיר סיון
מומלצים