שתף קטע נבחר

הטבות מס ושינוי פנסיה. זכויות חולי סוכרת

מתי מוכרת המחלה כתאונת עבודה? מתי מוענק פטור ממס הכנסה? כיצד מושפעת קרן הפנסיה? ומה עמדתן של חברות הביטוח? בישראל חיים מאות אלפי חולי סוכרת שנאלצים להיאבק בוועדות הרפואיות של הביטוח הלאומי

על פי נתוני ארגון הבריאות העולמי עומד מספר חולי הסוכרת בעולם כ-220 מיליון בני אדם, ובישראל מתקרב המספר לכחצי מיליון. מספר זה צפוי להכפיל את עצמו עד 2030. על רקע יום הסוכרת הבינלאומי שמצוין היום (חמישי), מהן הזכויות של החולים במחלה?

 

פסקי דין מעניינים - בערוץ משפט של ynet

 

חולי סוכרת יכולים להגיש למוסד לביטוח לאומי תביעה לקצבת נכות כללית ומיד אחריה הם ייבדקו על ידי הוועדות הרפואיות. על כל חולה סוכרת להגיע לרף נכות מינימלי, ומיד לאחר שנקבעו לו אחוזי נכות מזכים יועבר המבוטח להיבדק על ידי פקיד השיקום, שם יתבקש להוכיח שהבעיות הרפואיות מקשות עליו את היכולת לתפקד ומונעות ממנו לעבוד באופן מלא או חלקי.

 

מהן דרגות הנכות שנקבעים לחולי הסוכרת?

ספר הנכויות של המוסד לביטוח לאומי קובע לבעיית הסוכרת מספר דרגות: אם המבקש חולה בסוכרת שאינה מטופלת באינסולין, והוא נוטל כדורים בלבד, ייקבעו לו 10 אחוזי נכות. אם החולה מטופל באינסולין ייקבעו לו 20 אחוזי נכות. אם החולה סובל מחוסר תחושה ברגליים - ולו הקלה ביותר - הוא יכול להגיע ל-65 אחוזי נכות.

אילוסטרציה (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
אילוסטרציה(צילום: shutterstock)

אף שכיום ספר הנכויות של המוסד לביטוח לאומי נראה מקל ברף הנכויות שניתן לחולי סוכרת, במקרים רבים מעדיפים רופאים לא לקבוע את רמת הנכות המקסימלית ומשתמשים לשם כך בתירוצים שונים. במקביל, משרד האוצר מתכוון לשנות את ספר הנכויות כך שיכביד על קביעת שיעורי הנכות לחולים כרוניים בכלל ולחולי סוכרת בפרט, ונראה שבוועדות רפואיות של הביטוח הלאומי כבר פועלים לפי ספר הנכויות שטרם נכנס לתוקף.

 

כתבות נוספות בנושא סוכרת ב-ynet:

 

כך למשל היה במקרה של חולה שסבל מנימול חמור ברגליים, והרופאים המליצו לכרות אותה. בהתאם לספר הקיים אמורה הייתה להיקבע לו נכות של 65 אחוז, אולם רופאי המוסד קבעו 30 אחוז בלבד – זאת על אף ששיעור נכות זה לא קיים בספר הנכויות בכל הקשור לחולי סוכרת. רק לאחר מאבקים שלוו בעורכי הדין שונתה הקביעה ורף הנכות שלו הועלה.

 

מה הסיכוי להגיע ל-100% נכות?

חולי סוכרת רבים מתקשים להגיע לרף נכויות גבוה. אם חולה הגיש את התביעה על בעיית הסוכרת בלבד, ברבים מהמקרים תידחה תביעתו

לקצבת נכות. זאת משום שרופאי המוסד לביטוח לאומי יטענו ברוב המקרים שהחולה יכול לעסוק בעבודה שאינה פיזית, דבר ששולל את הזכאות לקצבה.

 

אם מוגשת תביעה לנכות כללית בגין סוכרת, מומלץ לבסס אותה גם על בעיות אחרות. באחד המקרים שבהם טיפל המשרד מדובר היה בחולה בן 53 שסבל במקביל גם מבעיות ברגליים, בלב ועוד. הוא פוטר מעבודתו ולא הצליח למצוא תעסוקה.

 

הוא הוכיח למעשה שמצבו הרפואי שולל ממנו את היכולת לעסוק לא רק בעבודה פיזית אלא גם בעבודה משרדית, והוועדה הרפואית של הביטוח הלאומי קבעה לו 100 אחוזי נכות.

 

סוכרת כתאונת עבודה?

על מנת שמחלת הסוכרת תוכר כתאונת עבודה, על החולה להוכיח שאירוע פתאומי גרם להיווצרות המחלה מיד לאחר התרחשותו. מקרה כזה התרחש לאדם שחלה בסוכרת מייד אחרי תקרית אלימה במקום העבודה שלו. הוא הסתכסך עם עמיתיו, שאיימו על חייו ואף נעלו אותו בחדר סגור. מיד לאחר האירוע הוא החל להרגיש חולשות וכאבי ראש, ובדיקות הצביעו על כך שהוא סובל מסוכרת.

 

בתחילה דחה המוסד לביטוח לאומי דחה את התביעה של העובד להכיר במחלה כתאונת עבודה, אולם מומחה מטעם בית הדין קבע שהאירוע הטראומטי אכן השפיע וגרם לעובד למחלת הסוכרת. התיק חזר לוועדות הרפואיות, שם נקבעו לו אחוזי נכות ומאז הוא מקבל קצבת נכות.

 

חשיבות ההכרה במחלה היא שבכל גיל יכול העובד להגיש תביעה במידה שחלה החמרה במצבו הרפואי. כך למשל במקרה הנ"ל: כשהמוסד לביטוח לאומי הכיר במצבו של העובד הוא היה בן 42, אולם ככל שהשנים חלפו חלה החמרה במצבו ואחוזי הנכות שלו גדלו.

 

מהי זכאות לפטור ממס הכנסה?

אם נקבע לחולה סוכרת שיעור נכות של 91 אחוזים ומעלה בשל מחלת הסוכרת וסיבוכים אחרים, הוא יהיה זכאי לפטור ממס הכנסה. על החולה לקחת טפסים ממס הכנסה, לשלם את האגרה ולהגיש את התביעה למוסד לביטוח לאומי אשר עורך את הוועדות הרפואיות. הפטור מתשלום מס יהיה עד לתקרה הקבועה בחוק.

 

מהן הזכויות בקרן פנסיה?

קיימים שני סוגי ביטוחים בקרן פנסיה: קרן חדשה (שאליה צורפו מבוטחים החל משנת 1995), וקרן ותיקה (שאליה צורפו מבוטחים עד 1995). קרנות הפנסיה הוותיקות מכירות באובדן כושר עבודה למי שהוועדות הרפואיות קבעו לו שיעור נכות בשיעור של 70-30 אחוזים. הקרנות החדשות מכירות באובדן כושר עבודה למי שנקבע לו שיעור נכות בין 75-25 אחוזי נכות.

 

המשותף לכל הקרנות הוא שבניגוד למוסד לביטוח לאומי, הגדרת אובדן כושר העבודה נקבעת על פי כל עיסוק סביר אחר בהתאם ליכולתו של המבוטח לעבוד. אם מדובר באישה שהייתה מנהלת בחברת הייטק, והסוכרת לא מאפשרת לה עוד לעבוד כמנהלת אלא בתפקידים זוטרים בלבד, היא תוכר כמי שכושר העבודה שלה אבד לחלוטין.

 

חולה סוכרת מבוגר שהוכיח שהוא סובל גם מבעיות רפואיות נוספות, ואשר מבוטח בקרנות הפנסיה הוותיקות, מחזיק בסיכוי גדול להיות מוכר כמי שאיבד את כושרו לעבוד לחלוטין. במקרה כזה עשויה קרן הפנסיה לשלם לו קצבת נכות לכל חייו.

 

פיצויים מחברות ביטוח

ככל שמדובר בחברות ביטוח, על החולה להוכיח שאיבד בשיעור של 75 אחוז את יכולתו לעבוד בעיסוק סביר התואם את ניסיונו והשכלתו. רק

כך יוכל לקבל פיצוי בגין אובדן כושר עבודה. לפיכך, חולה הסובל מבעיית סוכרת קלה בלבד לא יהיה זכאי לפיצוי מחברת הביטוח.

 

אולם, אם מחלת הסוכרת של המבוטח חמורה והוא סובל ממגוון בעיות רפואיות כגון חולשות, סחרחורות, בעיות בלב ובעיות זיכרון, הסיכויים שלו להיות מוכר כמי שאיבד את כושרו לעבוד גבוהים יותר.

 

למשל, אם היה מדובר ברופאה מנתחת שהועסקה בבית חולים, ומחלת הסוכרת מנעה ממנה את היכולת להמשיך בשל התסמינים שהוזכרו קודם לכן, ייתכן שיהיה עליה לעסוק רק בעבודה מנהלית או ייעוץ למטופלים. במקרה זה יהיו סיכוייה לזכות בהכרה של מי שאיבדה את יכולתה לעבוד בכל עיסוק סביר אחר גבוהים יותר.

 

  • עו"ד אייל פייפר, מומחה לתביעות מול חברות הביטוח וביטוח לאומי

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים