שתף קטע נבחר

ועדת הכספים: הלוואה לתעש תמורת הפרטה

יו"ר ועדת הכספים ניסן סלומיאנסקי כינס דיון דחוף בלשכתו בעקבות בקשת האוצר להלוואה נוספת לתעש. בפגישה התנה סלומיאנסקי מתן הלוואה חלקית נוספת לתעש תמורת התחייבות להפרטת החברה. מנכ"ל משרד ראש הממשלה נענה לאולטימטום והתחייב כי תתקבל הכרעה בנושא בתוך שבועיים

אולטימטום בנושא הפרטת תעש: מנכ"ל משרד ראש הממשלה, הראל לוקר, התחייב היום (ג') להכריע סופית בתוך שבועיים את עניין הפרטת התעשייה הצבאית. לוקר נאלץ להודיע זאת הערב לבאי הפגישה הדחופה שכינס בלשכתו יו"ר ועדת הכספים ח"כ ניסן סלומיאנסקי (הבית היהודי) בה השמיע דרישה חד-משמעית "להפריט את תעש לאלתר".

 

ועדת הכספים אישרה 100 מיליון שקל לתעש

דירקטוריון תעש אישר את מתווה ההפרטה

חברה בקשיים: תעש שוב לא חילקה משכורות

 

הפגישה זומנה בעקבות בקשת האוצר הדחופה שהגיעה היום לשולחן הוועדה לאשר הלוואה נוספת לתעש לתשלום שכר העובדים עבור החודש שעבר ולמימון פעילות נוספת של החברה. סלומיאנסקי הודיע שהוועדה תאשר רק "הלוואה חלקית לתשלום השכר בלבד, בסך 70 מיליון שקל ואף לא שקל אחד נוסף". זאת בתנאי שמערכת הביטחון תתחייב כי זו "ההלוואה האחרונה שהיא מבקשת ובתנאי שתתחייב על מועד ההכרעה בנושא ההפרטה".

 

בתשובה לאולטימטום הזה התחייב לוקר כי תתקבל הכרעה עד סוף החודש. סלומינסקי הוסיף ואמר כי "אחרי שנים של סחבת בלתי פוסקת, החלטתי לשים קץ למשבר ולהוציא אל הפועל את הפרטת תע"ש באופן מיידי. על-כן כינסתי את כל הנוגעים בדבר לומר לכם, עד כאן. מעתה והלאה, אם לא יימצא פתרון, האחריות על אי תשלום משכורות לעובדים, תהיה על הממשלה ועל כל הגורמים המעורבים".

 

הוא הוסיף בתזכורת ש"המשבר בתעש נמשך שנים רבות. כולם הסכימו על מתווה ההפרטה, נעשו צעדים משמעותיים לקראתה, לרבות הסכמי הבראה ופרישת עובדים. עתה נדרש לסיים את תהליך ההפרטה ולאלתר . לא אאפשר יותר שהעובדים ישמשו בני ערובה בוויכוחים בין הגורמים השונים".

 

בפגישה נכחו מנכ"ל משרד הביטחון דן הראל, מנכ"ל תעש אבי פלדר, סגן ראש אגף התקציבים מאיר בינג, סגן יו"ר רשות החברות הממשלתיות והממונה על ההפרטות מאיר שמרה, ראש האגף לאיגוד מקצועי בהסתדרות אבי ניסנקורן ויו"ר ועד עובדי תעש, איציק יהודה. בפגישה השתתף גם המשנה ליו"ר המועצה לביטחון לאומי. מתווה ההפרטה גובש בוועדת הכספים בכנסת הקודמת בידי הח"כ דאז שי חרמש ומנהל הוועדה טמיר כהן.

 

התחייבות לוקר נמסרה טלפונית לנוכחים בשיחה אותה יזם סלומיאנסקי במהלך הפגישה. מועד ההכרעה הסופית בסוגיית ההפרטה נקבע במקביל לכינוס ועדת השרים להפרטה שאמורה להחליט בנושא. סלומיאנסקי סיכם כי אם הפעם לא תהיה התקדמות, האחריות תעבור לראש הממשלה נתניהו וההפרטה תצא אל הפועל תוך חודש וחצי עד תום 2013. למפגש קדמו התייעצות במוצאי שבת שעברה של המנכ"לים לוקר והראל והממונה על התקציבים אמיר לוי, והפגנה של עובדי תעש הבוקר מול משרד האוצר.

 

ההלוואה החלקית שוועדת הכספים אמורה לאשר בסך 70 מיליון שקל היא מתוך בקשת הלוואה על סך 170 מיליון שקל. סלומיאנסקי חזר והדגיש כי הוא יאשר את הסכום שאמור לכסות רק את שכר העובדים ולא עוד שום פעילות שוטפת נוספת של תעש.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אביהו שפירא
הפגנת עובדי תעש (ארכיון)
צילום: אביהו שפירא
מומלצים