שתף קטע נבחר

הרבנות הראשית מציגה: אמנת רבני חו"ל

בעקבות הטענות לקרע עם רבנים אורתודוכסים בחו"ל, חתמו הרבנים הראשיים על אמנה המסדירה את היחסים בין הרבנות הראשית לרבנים בגולה. היא אף הכחישה את הטענות בדבר "רשימות שחורות" של רבנים, והציגה את ההליך המשולש לקבלת עדויותיהם. תנועת נאמני תורה ועבודה: "תגובה מיתממת"

ברבנות הראשית מנסים מתחילת השבוע להקטין את הקרע הגדל והולך עם הרבנים האורתודוכסים בארצות הברית, והיום (ד') מנסה הרבנות הראשית לשפוך אור על תהליך קבלת מסמכים מרבני קהילות בחו"ל, בנושאי גיור ומעמד אישי, ומציגים אמנה המסדירה את היחסים בין הרבנות הראשית – לרבנים בגולה.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. כנסו  >>

 

 

"אמנה זו סותרת מהיסוד את הטענות על קרע שנוצר כביכול בין הרבנות לבין יהדות ארה"ב", טוענים ברבנות הראשית, לאחר שב-ynet נחשפו לפני כשבוע טענות קשות מצד רבנים אורתודוכסים אמריקאים, נגד הרבנות המסרבת לקבל את עדויותיהם על מעמדם האישי של בני קהילתם.

 

הרבנות: מעבירים בדיקה משולשת

על האמנה חתומים הרבנים הראשיים לישראל, לצד נציגות של רבנים מאירופה ומארה"ב, ובין השאר נכתב

בה כי הרבנות תפעל בשיתוף פעולה עם רבני אירופה וארה"ב בענייני יהדות הנוגעים לקהילותיהם.

 

ברבנות הראשית אף הכחישו מכל וכל את הטענות שלפיהן הם מחזיקים "רשימות שחורות" של רבנים שמסמכיהם פסולים, ואמרו כי כל מסמך המגיע מרב מחו"ל נבדק לגופו בדיקה משולשת: האם הרב החתום על המסמך הוסמך לרבנות על ידי גורם המוכר על ידי הרבנות הראשית לישראל, האם הוא והמוסדות הציבוריים בקהילתו פועלים על פי ההלכה - והאם בידיו הכלים והידע הנדרשים כדי לאמת את תוכן המסמך.

 

הרקע להודעת הרבנות הראשית, היא קריאתו של הרב אבי וייס, שנחשפה כאן בשבוע שעבר, ולפיה על מדינת ישראל לחסל את המונופול של הרבנות הראשית לישראל, לאחר שלדבריו נדהם לגלות כי מדינת ישראל איננה מכירה בו ובחבריו כרב אורתודוכסי, ולכן אינה סומכת על שיקול דעתו ההלכתי לגבי בני קהילתו, ומסרבת להכיר בעדויותיהם, כאילו היו רפורמים או קונסרבטיבים. הוא טען עוד כי מדובר ב"מצב בלתי נסבל".

 

לצדו של הרב וייס והרבנים האורתודוכסים האמריקאים שנפסלו, פועלים תנועת "נאמני תורה ועבודה", מכון שלום הרטמן ומכון "עתים". המשפטן היהודי-אמריקאי אלן דרשוביץ פנה השבוע לנשיא המדינה, והבהיר כי במידת הצורך ייצג את הנפגעים בהליך המשפטי.

 

"יד ימין לא יודעת מה יד שמאל עושה"

בתנועת "נאמני תורה ועבודה" ציינו השבוע כי עם עו"ד אסף בנמלך, הם מתכוונים לייצג את הרב אבי וייס בהליכים המשפטיים שצפויים להיערך בישראל. "המציאות סותרת את תגובתה המיתממת של הרבנות הראשית לישראל", הם אומרים. "במשך שנים ארוכות הסתמכה הרבנות הראשית על עדויותיו של הרב אבי וייס, העומד בכל הקריטריונים שמציינת הרבנות - ולפתע החליטה שאינה מכירה בו, יחד עם רבנים רבים נוספים מארצות הברית.

 

"רק היום התכנסנו יחד בישיבת החירום של שדולת 'עם, דת ומדינה' של הכנסת, ושמענו על המצב הקשה של רבני התפוצות מבכירי ה-RCA וארגונים רבים נוספים".

 

ב"תנועת נאמני תורה ועבודה" הוסיפו כי "אם נכון הדבר שהרבנות אינה מנהלת 'רשימות שחורות', כטענתה, הרי שיד ימין שלה אינה מכירה בפעולות יד שמאל. סוגיה זו, יחד עם רבות נוספות, מעידות יותר מכל כי שירותי הדת בישראל צריכים לעבור שינוי עמוק ומהותי - ברוח המודל הקהילתי שמקדמת התנועה בשנים האחרונות.

 

"רק הוצאת הסמכויות מידי הרבנות והעברתן לקהילות, תוכל לפתור באופן מהותי את בעיות העומק בשירותי הדת בישראל ומול יהדות התפוצות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
מיהו רב אורתודוכסי?
צילום: AP
מומלצים