שתף קטע נבחר

נסראללה יצא מהבונקר: "ישראל מסכסכת"

מזכ"ל חיזבאללה יצא ממחבואו וסיפק הופעה פומבית נדירה בדרום ביירות וכמנהגו תקף את ישראל. "נתניהו הפך למומחה בעניין השיעי והסוני. התוכנית של ישראל היא שיהיה מאחוריה אזור קרוע ומפולג כדי לשמור על כוחה"

שוב הוא יוצא מהמחבוא ושוב הוא תוקף את "האויב הציוני": מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה יצא היום (יום ד') מהבונקר כדי להשתתף באירוע שנערך בפרבר הדרומי של ביירות לרגל יום העאשורא שיצוין מחר בלבנון ובמדינות במזרח התיכון על ידי האוכלוסייה השיעית. תחת אבטחה כבדה נאם נסראללה והתייחס בהרחבה, באופן לא מפתיע,  לישראל: "אין ספק שישראל היא המאושרת ביותר ממה שקורה באזור שלנו בעולם הערבי והאיסלאמי - הלחימה והסכסוכים בין המדינות והחברות".

 

רואים רחוק: לבנון נסערת מ"הריגול הישראלי"

 

עוד חדשות בעולם :

ה-CIA לקרטר ב-1978: מנחם בגין פרובוקטור

ארה"ב: "בוקו חראם" מניגריה - ארגון טרור

מות המרגל: רצח או משחק מין שהשתבש?

100 ימים לכהונת רוחאני: אפשר לנשום בטהרן

 

עם זאת, נסראללה אמר ש"ישראל מודאגת מהעתיד משום שהוא מעורפל ומשום שהמצב עלול לצאת מכלל שליטה". במהלך הנאום צעק הקהל הרב "אנחנו לשירותך נסראללה".

 

נאום תחת אבטחה כבדה. נסראללה בדרום ביירות (צילום: AFP PHOTO / AL-MANAR) (צילום: AFP PHOTO / AL-MANAR)
נאום תחת אבטחה כבדה. נסראללה בדרום ביירות(צילום: AFP PHOTO / AL-MANAR)

הפעם האחרונה שבא הופיע מזכ"ל חיזבאללה בפומבי הייתה בחודש אוגוסט כשהשתתף בטקס שבקומפלקס סייד א-שוהדא ברובע דאחייה בביירות לרגל "יום ירושלים העולמי".

 

לדבריו של נסראללה, "ישראל דוחפת לסכסוכים בעולם הערבי". הוא אמר בציניות כי "בנימין נתניהו הפך למומחה בעניין השיעי והסוני. התוכנית של ישראל היא שיהיה מאחוריה אזור קרוע ומפולג. ישראל רוצה להיות הכוח המעצמתי הגדול שכופה את התנאים שלו על כל האזור. כך היא תבסס את נוכחותה בפלסטין באופן סופי ותנרמל את יחסיה עם סביבתה".

 

"נתניהו רוצה להכשיל את שיחות הגרעין"

מזכ"ל חיזבאללה האשים את ישראל בהתערבות במשא ומתן בין איראן לבין המעצמות בנושא הגרעין. "נתניהו רואה שהצדדים רוצים להגיע להבנות ואז הוא כועס ומשתמש בכל האמצעים. ישראל השתמשה בכל השפעתה כדי שארה"ב תתקוף בסוריה, אבל היא נכשלה".  

 

הוא פנה למתנגדיו בלבנון ואמר שאין כל סיכוי שתקוותיהם יתממשו ושאיראן תורה לחיזבאללה לוותר על המאבק המזוין אם תגיע להסכם גרעין עם המעצמות. להיפך, הוא אמר, הבנה בין איראן לבין המעצמות רק תחזק את המחנה של חיזבאללה בזירה הפנימית והבינלאומית. "האם באיזושהי נקודת זמן בעלי הברית שלנו, הסורים והאיראנים, מכרו אותנו? האם הם נטשו אותנו? האם הם תקעו לנו סכין בגב?", הוא שאל את הקהל וגם השיב: "לעולם לא". 

 

"כולם צריכים לדאוג ממלחמה חוץ מאיתנו"

נסראללה אמר כי אם לא יושג הסכם גרעין בין איראן לבין המעצמות אז עלולה לפרוץ מלחמה "חס וחלילה". לדבריו, "אם הדברים יתגלגלו למלחמה אז כולם צריכים לדאוג, אבל האחרים צריכים לדאוג יותר ממנו".

 

 

עוד אמר נסראללה: "כל הבנה מונעת מלחמה באזור וישראל לא רוצה בכך. ישראל רוצה שהאמריקנים יכבשו את עיראק, יתקפו בסוריה ויתקפו את איראן וישמידו אותה רק בשביל שהיא תשמור על כוחה. מצער שמדינות ערביות עומדות לצד ישראל ונתניהו הפך להיות הדובר שלהן". 

 

ביום העאשורא שיחול השנה, בניגוד לשנים קודמות, נרשמת תכונה רבה בקרב חיזבאללה והאוכלוסייה השיעית בלבנון, על רקע הפיגועים הרבים שביצעו באחרונה גורמים סוניים שמזוהים עם המורדים הסורים במעוזים של חיזבאללה. גורמים אלה סימנו את חיזבאללה כמטרה בעקבות התערבותו במלחמת האזרחים בסוריה לצדו של הנשיא בשאר אסד ונאמניו. בפיגועים שבוצעו בדרום לבנון נהרגו עשרות בני אדם ועוד רבים נפצעו, ובעקבותיהם נכנס צבא לבנון בחודש ספטמבר לרובע הדאחייה כדי לאבטח אותו, דבר שלא עשה בעבר משום שהמקום נחשב למעוז של חיזבאללה.

 

נסראללה קרא לציבור הלבנוני להשתתף בהמוניו בצעדות המסורתיות של חג העאשורא והבהיר כי אין מדובר בקריאת תיגר על אף אחד. הוא התייחס למצב הביטחוני ואמר: "מחר, שום דבר חוץ מרצון אללה לא יפריד בינינו לבין חוסיין. שום סכנה, פיגוע, שפיכות דמים ומכוניות תופת".

 

נסראללה התייחס בנאומו לדו"ח של ממשלת לבנון שנגע ל"ריגול הישראלי" במדינה, ואמר שהלבנונים צריכים להבין כי כל מה שעובר באוויר, באינטרנט, ברשת הטלפון ובמקומות נוספים אחרים נמצא תחת האזנה ישראלית. לדבריו, "זה לא עניין של חיזבאללה, אלא עניין לאומי שנוגע לכל הלבנונים".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP PHOTO / AL-MANAR
נסראללה
צילום: AFP PHOTO / AL-MANAR
מומלצים