שתף קטע נבחר

ביירות: הרוגים בפיצוצים ליד שגרירות איראן

לפי דיווחים בביירות, לפחות 23 בני אדם נהרגו, בהם נספח התרבות האיראני, ו-146 נפצעו בפיצוץ ליד שגרירות איראן באזור אל-ג'נאח. סוכנות הידיעות הרשמית של לבנון: "פיצוץ אחד נגרם על ידי מחבל מתאבד ופיצוץ שני על ידי מחבל שנהג במכונית ממולכדת. איראן: ישראל ביצעה את פיגוע הטרור

שלושה ימים לפני יום העצמאות ובירת לבנון שוב הופכת לשטח אש: לפחות 23 בני אדם נהרגו היום (יום ג') ו-146 נפצעו בשני פיצוצים עזים שהחרידו את אזור שגרירות איראן בביירות וגרמו נזק לאחד המבנים שלה. אזור הפיצוצים בדרום ביירות נחשב למעוז של חיזבאללה. הארגון השיעי נחשב לבעל ברית קרוב ביותר לנשיא סוריה בשאר אסד ומסייע לו במלחמתו נגד המורדים וייתכן כי הפיגוע אירע בגלל מעורבותו בסוריה. ארגון "גדודי עבדאללה עזאם", המסונף לאל-קאעידה, לקח אחריות על הפיגוע הכפול.

 

עוד חדשות בעולם :

נגר בארה"ב - מפקד SS שהורה לרצוח עשרות

בוקו חראם חוטף נוצריות: תתאסלמי או תמותי

טקסס: אריה הרג לביאה לעיני מבקרי הספארי

בנותיו של צ'ייני בריב פומבי על נישואים גאים

 

סוכנות הידיעות הלבנונית הרשמית דיווחה כי מחקירה ראשונית עולה שהפיצוץ הראשון נגרם על ידי מחבל מתאבד והפיצוץ השני על ידי מחבל שנהג במכונית ממולכדת. על פי ההערכות, משקל מטעני הנפץ שהתפוצצו עלה על 100 קילוגרמים. על פי רשת אל-מנאר של חיזבאללה, הפיצוצים אירעו בהפרש של דקה וחצי זה מזה.    

 

עשן מיתמר מעל אזור הפיצוץ בדרום ביירות ()
עשן מיתמר מעל אזור הפיצוץ בדרום ביירות

נהרג בפיגוע. נספח התרבות האיראני השייח איברהים אל אנסאר ()
נהרג בפיגוע. נספח התרבות האיראני השייח איברהים אל אנסאר

עדי ראייה שהתראיינו לרשת אל-מיאדין המזוהה עם חיזבאללה טוענים כי המחבל המתאבד ניסה להיכנס לשגרירות האיראנית ושצוות האבטחה בשגרירות פתח לעברו באש. על פי הדיווחים מלבנון, לפחות 23 בני אדם נהרגו ויותר מ-100 נפצעו בפיצוץ באזור אל-ג'נאח בביירות ליד מבנה השגרירות האיראנית. 

 

כתוצאה מהפיצוץ, על פי הדיווחים, נגרמו נזקים כבדים למבנה השגרירות ולפחות עשרה כלי רכב עלו באש. על פי כתב של הרשת הלבנונית, אנשי דת ומאבטחים שהיו באזור השגרירות האיראנית נפגעו בפיצוצים. 

 

השגריר האיראני לא נפצע, נספח התרבות נהרג

תחנת הרדיו "קול לבנון" (93.3) דיווחה כי השגרירות האיראנית מסרה שלא הייתה היעד לפיגוע ושהשגריר האיראני, גדנפאר רוקן עבאדי, לא נפצע. רשת אל-מיאדין דיווחה כי מי שלא שרד את הפיגוע הוא נספח התרבות האיראני, השייח איברהים אל-אנסאר.

 

בראיון לרשת אל-מיאדין אמר השגריר האיראני שאיש מעובדי השגרירות לא נהרג בפיצוצים מלבד הנספח התרבותי והאשים את ישראל: "הישות הציונית וסוכניה עומדים מאחורי פיגוע הטרור".  עוד הוא אמר ש"עובדי השגרירות ייחלו להיות שהידים".

 

השגריר האיראני לא היה היחיד שהפנה אצבע מאשימה לעבר ישראל. שר ההסברה הסורי, עמראן א-זועבי, אמר שיש מדינות כמו סעודיה, מדינות המפרץ וישראל שמפיצות את הטרור באזור. הוא הוסיף כי "מאחורי הפעולה בביירות לא עומדת חולייה קטנה, אלא ממשלות ומנגנוני מודיעין ובהם המודיעין הסעודי, השליטים הסעודיים וישראל". לדבריו, הפיגוע הוא תוצאה של האחדות בין ישראל לבין סעודיה בהתנגדותם להסכם גרעין בין איראן לבין שש המעצמות. 

 

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

שר ההגנה הלבנוני, פאיז רסן, טען בראיון עם רשת אל-מיאדין כי "זו הפעם הראשונה ששני מתאבדים מבצעים פיגוע משותף בלבנון". לדבריו, "הפיגוע בשגרירות האיראנית הוא מסר שנועד להיות מועבר מחוץ ללבנון".

 

חיזבאללה בכוננות ברובע הדאחייה

מנגנוני הביטחון הלבנוניים מכתרים את זירת הפיגוע וכוחות הצלה מנסים לחלץ פצועים מהמקום. במקביל, ארגון חיזבאללה הציב כוחות גדולים בכניסות לרובע הדאחייה בדרום ביירות שנחשב למעוז הארגון השיעי. ראש ממשלה נג'יב מיקאתי גינה את הפיגוע והורה לערוך כינוס חירום של ממשלתו.

 

הפיגוע הקטלני בביירות מתרחש ימים ספורים אחרי שתי הופעותיו הנדירות של מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה בדרום ביירות לרגל אירועי חג העאשורא הקדוש לעדה השיעית. בנאום שנשא נסראללה לפני החג אמר נסראללה: "מחר שום דבר חוץ מרצון אללה לא יפריד בינינו לבין חוסיין. שום סכנה, שום פיגוע, שום שפיכות דמים ושום מכונית תופת".


 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

בחודשים האחרונים אירעו כמה פיגועי טרור קשים בלבנון, בהם ברובע הדאחייה בביירות שנשלט על ידי חיזבאללה. עשרות בני אדם נהרגו בפיגועים שעל פי הערכות בוצעו כנקמה על מעורבות ארגונו של נסראללה במלחמת האזרחים בסוריה.

 

נסראללה אמר ביום העאשורא כי אנשי ארגונו יישארו בסוריה כל זמן שהנסיבות יישארו כפי שהן ושמטרת חיזבאללה היא להגן על סוריה, פלסטין ולבנון.

 

מוסטפה עלוש, חבר בזרם אל-מוסתקבל שמתנגד לחיזבאללה ולמשטר הסורי, גינה את הפיגוע, אך הפנה אצבע מאשימה לעבר ארגונו של נסראללה: "חיזבאללה הכניס את לבנון למצב של עיראקיזציה ולכבשן של המציאות האזורית. אמרנו למזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה שהדרך לסוריה היא לא חד סטרית אלא דו-סטרית. כל מה שאנחנו רואים הוא תוצאה של התלות של חיזבאללה באיראן".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
זירת הפיצוצים בביירות
צילום: AP
מומלצים