שתף קטע נבחר

פסימיים בז'נבה: 'לא ניתן לאיראן לבזבז זמן'

סבב השיחות השלישי בז'נבה בין טהרן למעצמות נפתח בישיבה שהסתיימה כעבור 10 דקות בלבד עם הצהרות פסימיות, אך גם עם אמונה שניתן להגיע להסכם. במוסקבה, נתניהו לא הצליח לשכנע את פוטין בגודל האיום האיראני ובוושינגטון הבהירו: "לא נאפשר הסכם שלא עונה באמת על דאגותינו"

מזג האוויר הוא לא הדבר היחיד שהיה קפוא בעיר השווייצרית, שבה נשקו הטמפרטורות לאפס מעלות צלזיוס: איראן ושש המעצמות פתחו אתמול (יום ד') בז'נבה את סבב השיחות השלישי ביניהן תוך חודש וחצי ולא הגיעו לחתימה על הסכם. הישיבה הראשונה בסבב הסתיימה כעבור כעשר דקות בלבד אחרי שקודם לכן אמר המנהיג הרוחני של איראן, אייתוללה עלי חמינאי, כי יש "קווים אדומים" שארצו לא מוכנה להתפשר עליהם.

 

עוד חדשות בעולם :

צרפת: נעצר אדם "בעל דמיון רב ליורה בפריז"

היצירה: ג'יי לנו. האמן: ג'ורג' בוש הבן

חטף, רצח, אנס - ובדרך להיכנע? "קוני חולה"

החצאית עפה ברוח: קייט ברגע מרילין מונרו

 

איראן ביקשה שהישיבה הראשונה בסבב השיחות תעסוק בענייני המשא ומתן לפני שידונו בהסכם, זאת משום שלטענתה "האמון בין הצדדים אבד". שר החוץ האיראני מוחמד זריף נועד עם שרת החוץ של האיחוד האירופי קתרין אשטון, ולאחר הפגישה בין השניים אמר זריף כי אם הישיבה תישא תוצאות חיוביות, מחר ידונו בפרטי ההסכם. תוצאות חיוביות לא יצאו מהישיבה ועל פי כמה מההערכות השיחות בין הצדדים יגלשו ליום שבת.

 

יש חיוכים, אין הסכמות. שר החוץ האיראני ועמיתתו האירופית אשטון (צילום: EPA) (צילום: EPA)
יש חיוכים, אין הסכמות. שר החוץ האיראני ועמיתתו האירופית אשטון(צילום: EPA)

בכיר אמריקני אמר אמש בתדרוך לעיתונאים כי יהיה "קשה מאוד" אך אפשרי להגיע להסכם התחלתי עם איראן בסוף השבוע הקרוב. לדברי הגורם הבכיר, רובן של הסנקציות יישארו במקומן והאמריקנים לא צופים הצפה של השוק האיראני בעסקים על סמך ההסכם שמיועד לתקופה של שישה חודשים בלבד, מאחר שההקלה שהוצעה להם "די קטנה".

 

דובר שרת החוץ אשטון הסביר כי הישיבה הקצרה תוכננה מראש ואורכה לא הושפע מתוכן השיחות. "כך זה תוכנן, אף אחד לא צריך להיות מופתע מכך", אמר הדובר.

 

אובמה נחוש לחתום על הסכם

האבטחה אתמול בז'נבה הייתה דרוכה בהרבה מאשר בסבב הקודם. המלון שבו שוהות המשלחות היה סגור כמעט לחלוטין לעיתונאים, ונציגי המשלחות הוקפו בטבעת אבטחה הדוקה כשיצאו מהמלון ונכנסו אליו. הלובי, שבסבב הקודם הפך למרכז תקשורת שוקק ומוצף במחשבים ניידים ועיתונאים חרוצים, היה אתמול כמעט נטוש.

 

למרות ההצהרות הפסימיות, שני הצדדים הצביעו על כך שחתימה על הסכם ביניים אפשרית למרות ההתנגדות הגדולה מצד ישראל וחוסר הנוחות בקונגרס ובקרב שמרנים איראנים מההתקרבות בין ארה"ב לבין איראן.

הנשיא האמריקני אובמה נראה נחוש לחתום על הסכם גרעין שיהווה צעד גדול לעבר פיוס בין ארה"ב לבין בעלת בריתה לשעבר, שהפכה לאויבתה הגדולה מאז המהפכה האיסלאמית ב-1979. מנגד, בעלות הברית הוותיקות של ארה"ב, ישראל וסעודיה, חוששות שעסקה עם איראן והקלת הסנקציות עליה לא ישיגו את המטרה הגדולה - הסרת איום הגרעין האיראני מהמזרח התיכון - אלא רק יובילו להתעצמות הרפובליקה האיסלאמית ולערעור מאזן הכוחות באזור.


מאמינים שמסוגלים להגיע להסכם. נציגת ארה"ב לשיחות הגרעין בז'נבה (צילום: EPA) (צילום: EPA)
מאמינים שמסוגלים להגיע להסכם. נציגת ארה"ב לשיחות הגרעין בז'נבה(צילום: EPA)
מוקדם יותר הבוקר אותת המנהיג הרוחני העליון של איראן חמינאי למעצמות כי מוטב להן להסתפק לפי שעה בהסכם הביניים המסתמן בז'נבה, ולא להחמיץ את ההזדמנות. בנאום בטהרן השמיע חמינאי דברים חריפים ואיומים על ישראל ואמר כי ארצו לא תיסוג "ולו במעט" מזכויות הגרעין שלה, וכי היא "תנחית על כל אויב שיתקוף אותה מכה בפנים שהוא לא ישכח".

 

חמינאי כינה את ישראל "כלב מוכה כלבת"

בנאום בפני חברים ב"בסיג'", המליציה האכזרית של משמרות המהפכה, כינה חמינאי את ישראל "כלב מוכה כלבת" שמטיח שוב ושוב האשמות באיראן וטוען כי היא מהווה איום על העולם. הוא אמר כי מישראל יוצא רק רשע וכי היא ישות לא חוקית, והוסיף כי על ישראל נגזר להיעלם כיוון שהיא "נכפתה בכוח". הוא פנה לאמריקנים ואמר: "במקום האיום הצבאי, לכו לתקן את הכלכלה שלכם". הוא טען כי הסנקציות אינן יעילות, ולכן האמריקנים משמיעים איומים בתקיפה. על רקע העמדה הנוקשה שהציגה צרפת בסבב השיחות הקודם, עמדה שהכשילה אז השגת הסכם, אמר חמינאי כי פריז "נכנעת לארה"ב" ו"כורעת ברך בפני המשטר הישראלי".

 

נשיא צרפת פרנסואה הולנד לא נותר חייב ואמר כי על איראן לספק תשובות ולא פרובוקציות בנושא תוכנית הגרעין שלה. הוא הוסיף: "האמירות וההצעות של מנהיג איראן חמינאי לא מראות הבנה או דרך לפתרון. על איראן להפסיק לעורר פרובוקציות". הולנד אמר את הדברים לאחר פגישתו עם ראש ממשלת איטליה, אנריקו לטה.


יש "קווים אדומים" שארצו לא מוכנה להתפשר עליהם. חמינאי (צילום: AFP / KHAMENEI.IR) (צילום: AFP / KHAMENEI.IR)
יש "קווים אדומים" שארצו לא מוכנה להתפשר עליהם. חמינאי(צילום: AFP / KHAMENEI.IR)

מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי אמר כי נושא ההכרה באפשרות של איראן להעשיר אורניום לא ייקבע בהסכם הביניים שנדון כעת. הוא הדגיש שארצו לא תקבל הסכם עם איראן שיסלול לטהרן דרך "להרוויח זמן" במטרה לפתח נשק גרעיני. לדבריו, זהו הסיכוי הטוב ביותר בעשור האחרון לעצור את תוכנית הגרעין האיראנית. "לא נאפשר הסכם שלא עונה באמת על הדאגות העקרוניות שלנו", אמר קרי.

 

פוטין לנתניהו: "יש להגיע מהר להסכם"

בזמן שהמערב ואיראן ממשיכים לדון על הגרעין, הגיע ראש הממשלה בנימין נתניהו ללחוץ על נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, שעמו נפגש בקרמלין במוסקבה. פוטין עצמו לא התרשם ממסע הלחצים והביע תקווה שיושג פתרון שיהיה מקובל על כל הצדדים. "יש להגיע להסכם כמה שיותר מהר עם איראן", אמר הנשיא הרוסי, "אנחנו אופטימיים לגבי השיחות בז'נבה".


הנשיא הרוסי לא השתכנע. פוטין ונתניהו במוסקבה (צילום: קובי גדעון, לע"מ) (צילום: קובי גדעון, לע
הנשיא הרוסי לא השתכנע. פוטין ונתניהו במוסקבה(צילום: קובי גדעון, לע"מ)

במסיבת עיתונאים משותפת קרא נתניהו למעצמות להגיע לפתרון אמיתי בנושא תוכנית הגרעין האיראנית. "אנחנו מעדיפים פתרון דיפלומטי, אך זהו צריך להיות פתרון אמיתי", אמר נתניהו. הוא הוסיף כי "הפתרון צריך לכלול דרישה שאיראן תפסיק להעשיר אורניום ושהצנטריפוגות יפסיקו להסתובב".

 

נתניהו הדגיש כי "עבור ישראל, האיום הגדול ביותר עלינו ועל ביטחון העולם הוא ניסיונה של איראן להתחמש בנשק גרעיני. לרוסיה ולנו יש יעד משותף: "איננו רוצים לראות את איראן עם נשק גרעיני".

 

ראש הממשלה הבהיר כי "הגישה של ישראל היא שהקהילה הבינלאומית צריכה לעמוד על העמדות שלה שבאו לידי ביטוי בהחלטות מועצת הביטחון, כלומר להפסיק את ההעשרה, להוציא את כל החומר המועשר, לפרק את הצנטריפוגות ולהפסיק את בניית מתקן כור המים הכבדים באראק". על פי נתניהו, הפתרון צריך להיות דומה לזה שהושג בסוריה ולהסכמת אסד לפרק את הארסנל הכימי שלו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
לא הגיעו להסכם. אולם הדיונים בז'נבה
צילום: AFP
מומלצים