שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  10 דרכים לגרום לאזור העיניים להיראות רענן

  את השנים החולפות רואים קודם כל בעיניים - אבל טיפולי רפואה אסתטית נוטים לדלג עליהן. למה כדאי לא להזניח את העיניים ומהם הטיפולים שיעזרו לנו להיראות צעירים יותר?

  עיניים הן כלי התקשורת החזותי המרכזי שלנו. במהלך שיחה, מבע עינינו מסגיר יותר מכל את שבלבנו. העיניים הן גם הראשונות להעיד לעתים על מחלות רקע סמויות, מצבנו התזונתי והרגלי החיים שלנו, וכמובן הראשונות להסגיר את גילנו ומידת העייפות שלנו.

   

  את אפליקציית הבריאות לסמארטפון כבר הורדת? הורידו לאייפון או לאנדרואיד

   

  בתינוקות וצעירים, השטח היחסי השמור למפתח העיניים ביחס לשאר חלקי הפנים הוא גדול באופן ניכר מאשר במבוגרים והוא הולך ומצטמק עם העלייה בגיל. כך שלמעשה גודל העיניים היחסי הוא אחד מן המדדים הראשונים והלא מודעים שלנו בעת בואנו לקביעת גילו של האדם שמולנו.

   

  במהלך תיקונים אסטטיים של הפנים, לרבות ניתוחי מתיחות פנים, אחד מן הגורמים המגבילים את השבתה של חזות צעירה של ממש לפני המטופלים הוא מפתח עין קטן - המשרה חזות בוגרת למרות כי הפנים מחוסרות כל קמט.

   

  עוד מדריכי איכות חיים

  חומצה היאלרונית: 10 שימושים בריאים

  צלקות אקנה: 10 השיטות היעילות לתיקון

  לא יכולים בלי סיליקון? 10 עובדות שיפחידו אתכם

  10 סיבות להזדקנות מוקדמת של עור הפנים

  התחלה טובה: 10 המלצות בריאות לשנה החדשה

  10 סימנים שמעידים: אתה סובל מדיכאון סמוי

  סוף לעצב: 10 עצות לשמירה על מצב רוח טוב

   

  על מנת לשמר חזות רעננה של העיניים למרות התהליכים האופייניים המתרחשים עם העלייה בגיל, יש לנקוט לעיתים שילוב של מספר דרכים ושיטות על מנת להשיג השיפור החזותי המיוחל.

   

  במהלך טיפולי רפואה אסטטית התייחסות לאזור העיניים היא קריטית גם על מנת לשמור על טבעיות התוצאות האסטטיות של הטיפול בשאר חלקי הפנים.

  טיפולים אסטטיים המבוצעים בשאר חלקי הפנים ללא התייחסות מקבילה ומדוקדקת למראה העיניים, עלולים ליצור תוצאות הנראות לא אמינות ובעלות דיסונאנס אסטטי.

   

  להלן עשר דרכים הניתנות לשמש בשילוב התורמות כל אחת מהן להצערתו של מבע ומראה העיניים:

   

  1. קוסמטיקה

  תכשירי קוסמטיקה רבים מנסים לענות על צורכי איזור ארובת העין בשלבים שונים של מהלך ההזדקנות וכן כתשובה לבעיות אסטטיות אופייניות כגון עיגולים כהים סביב העיניים, נפיחויות וכמובן קמטים וקמטוטים.

   

  מבין תכשירי הקוסמטיקה המיועדים להצערת מבע העיניים יש לציין את אלה המבוססים על חומצה אמינית בשם גאבה- גאמה אמינו בוטיריק אסיד. בשנים האחרונות נתגלה כי מריחה חיצונית של קרם המבוסס על חומצה אמינית זו מביאה להרפייתו של השריר הטבעתי המקיף את העיניים ובכך מקלה על קמטי החיוך האופייניים - בדומה לבוטוקס אולם ללא זריקות.

   

  במבחנים כפולי סמיות ניתן אכן לזהות כי תכשירים קוסמטיים לעיניים המבוססים על גאבה מפחיתים דקות לאחר משיחתם את הטונוס ופעילות התכווצות השריר באזור ארובת העין החיצונית ובכך מצמצמים הופעת קמטי החיוך האופייניים הנמשכת מספר שעות.

   

  עם זאת, כמובן שמדובר בתופעה זמנית בלבד ולכן מדובר בתכשיר קוסמטי אשר אינו משנה באופן אמיתי את העור או משתק לאורך זמן את כיווצו של השריר ומונע הופעתם המחודשת של הקמטים.

   

  תכשירים קוסמטיים אחרים לעיניים מיועדים דווקא להפיג נפיחויות מתחת לעפעפיים התחתונים והם עושים זאת בד'כ על ידי שימוש במרכיבים ממריצים כמנטול, קפאין או מרכיבים אחרים הגורמים להתכווצות כלי הדם הזעירים באזור העפעפיים ובכך מפיגים במעט את התפיחות האופיינית. גם כאן מדובר כמובן באפקט קוסמטי בר חלוף. אגב שימוש ממושך בתכשירים מבוססי מנטול גורם להתרגלות האזור המטופל והפחתת השפעתו.

   

  2. איפור

  חלק גדול מבין תכשירי האיפור מיועד לתיקון סימני הגיל באמצעות הדגשה של מפתח העיניים ויצירת אשליה של עיניים גדולות יותר האופייניות לנשים צעירות.

   

  הדגשה זו של מפתח העיניים שהתקיימה בתרבויות העבר ממשיכה ומתקיימת גם כיום בכל הלאומים והאופנות כאמצעי מקובל להצעיר ולייפות את מבע פנים כולן.

  אחד מסודות המקצוע הידועים הוא לצבוע בלבן את הקו הפנימי של העפעף התחתון ובשחור את קן הריסים החיצוני בכך מושגת הגדלה אופטית ניכרת של העין.

   

  מעבר לצביעת העפעפיים והדגשת מפתח העין על ידי איפור- גם לריסים תפקיד חשוב ביצירת "אשליית העין הגדולה". כיון צמיחתם של הריסים וכן אורכם ועוביים משפיעים באופן ניכר גם הם על מראה וגודלן היחסי של העיניים. מסיבות אלה קיימים אינספור תכשירים ומכשירים הנועדים כולם לעבות להאריך או לסלסל הריסים כלפי מעלה לשם הדגשת האשליה.

   

  3. אימון ביתי

  שרירי העיניים ממש כשאר שרירי הגוף ניתנים לאימון סלקטיבי. אימון סלקטיבי של קבוצת שרירים, מביא להתחזקותם ולהתקצרותם. במקביל, תנועות מתיחה הנעשות בשרירים אחרים ולאורך זמן מאפשרות הארכת השרירים ורקמת החיבור המחברת אותם והנוטה להתקצר דווקא עם השנים.

   

  מאחר ותנועות מימיקה אופייניות מפעילות קבוצות שרירים ספציפיות בפנינו – הרי שאלה הם השרירים שיתקצרו עם העלייה בגיל, ומאידך שרירים אחרים בפנינו שאינם בשימוש סדיר עם השנים הופכים לרפויים יותר.

   

  על ידי תרגול יומי ניתן להתנגד לתהליך זה של קיצור חלק מהשרירים שנרפים והארכתם של אלה הפעילים ובכך לשנות חלק נכבד מתהליך ההזדקנות מראה הפנים והעיניים בפרט.

   

  אחד מן התרגילים היעילים ביותר להעמקת ארובת העין ושימור מבע עיניים רענן הוא עצימת העיניים והנחת שתי האצבעות המורות על הגבות והרמתן כלפי מעלה ובמקביל על ידי אצבעות הקמיצה לחיצה של העפעפיים העליונים כלפי מטה תוך התנגדות השרירים המנסים לפקוח את העין.

   

  תרגיל זה מחזק ומקצר את השריר האחראי על הרמתו של העפעף העליון והמראה הפקוח של העיניים, ומותח במקביל את השריר הטבעתי החיצוני המקיף את העיניים שהתקצרותו עם השנים גורמת לירידת קשת הגבות והקטנת שטח העין הכללי.

   

  4. טיפולי בוטוקס

  אין כמעט אפשרות לדמיין כיצד היה נראה עולם הבידור והאופנה של ימינו ללא אותם טיפולי הבוטוקס שהביאו עימם מהפכה בכל הנוגע להזדקנות מראה העיניים והשליטה הכמעט מלאה שלנו היום בגובה וצורת הגבות.

   

  טיפולי בוטוקס מעניקים את תוצאותיהם האסטטיות בכך שמאפשרים הרפיה סלקטיבית של שרירי מימיקה זעירים בפנים ובכך מקלים על קמטי הבעה אופייניים.

  אולם, השפעתם של טיפולי הבוטוקס היא אולי הבולטת והדרמטית ביותר דווקא באזור העיניים העדין.

   

  הזרקת בוטוקס לאזורים ספציפיים באזור ארובת העין גורם לשינוים מרחיקי לכת במבע העין כולה במנגנון של שיתוק זמני בפעילותם של שרירים שהתכווצותם חורצת את העור בקמטים ומקטינה את המרחק שבין העפעף העליון לגבות .

   

  למשל, על ידי זריקות בוטוקס ניתן להרפות את השרירי הטבעי המקיף את העין בחלקו החיצוני ובכך הביא להגדלה דרמטית של מפתח העין באמצעות הרמת הגבה בחלקה המרוחק וכן החלקת מרבית קמטי החיוך האופייניים.

   

  השפעה זו של הבוטוקס אינה ניתנת לחיקוי על ידי פרוצדורות אחרות כגון הזרקה או מילוי של חומצה היאלורונית ואם נעשית במשולב יחד עם תרגילי פנים- מאפשרת הצערה מרחיקת לכת של העיניים שבעבר נדמתה בלתי אפשרית.

   

  5. טיפולי אור

  טיפול בקרני אור, טיפול המכונה גם פוטו רג'ובינישין, מאפשר הסרה של כתמי גיל ושמש הנפוצים באזור העיניים וכן במקרים מסוימים מאפשר גם העלמת נימי דם דקיקים הניבטים מבעד לעור העיניים הדק- ונראים כעיגולים שחורים סביב העיניים.

   

  שילוב הבהרת העור בארובת העיניים לצד העלמת העיגולים הכהים מביא לשינוי ניכר בחזות העיניים הכוללת ולהצערה ניכרת של מבע הפנים כולן.

  טיפולים אלה נערכים במסגרת מרפאה ויש צורך במספר טיפולים עד להשגת התוצאה הרצויה.

   

  אין להיחשף לשמש במהלך הטיפולים ורצוי למרוח קרם הגנה משמש גם לאחר תום הטיפול על מנת לשמר התוצאות לאורך זמן.

   

  6. שקעים סביב העיניים-הזרקת חומצה היאלורונית

  חלק מתהליך ההתבגרות של הפנים כרוך בירידה ניכרת בכמות השומן התת עורי בפנים בכלל ובעיניים בפרט. עם העלייה בגיל נוצרים שקעים אופייניים מתחת לעפעפיים התחתונים. שקעים אלה לעיתים עלולים להיות גם כהים מאוד בגלל ההשתקפות של נימי הדם.

   

  שקעים אלה, מתחילים למעשה בקו דמרקציה- קו מפריד חד וברור ההולך ומופיע באופן הדרגתי החל משלהי גיל העשרים. אולם, רק לאחר העשור הרביעי הופך איזור ארובת העין נפרד משאר חלקי הלחיים על ידי שקעים ברורים.

   

  מילוי שקעים אלה מתבצע באמצעותה של הזרקה חומצה היאלורונית תחוחה המתאימה לאזורי עור דקים כדוגמת זה האופייני לאזור העיניים - הדק פי שלוש לערך מעוביו הממוצע של עור הפנים.

   

  מילוי השקעים האופייניים מתחת לעיניים ויצירת שטחי עור חלקים ורציפים בין הלחיים לארובות העיניים יוצר הצערה ניכרת של מבע העיניים והפנים כולן. הטיפול בהזרקתה של חומצה היאלורונית לשקעים שסביב העיניים מאפשר גם העלמתם של העיגולים השחורים הנוצרים מהשתקפות נימי הדם ביעילות דומה לטיפול בקרני אור אולם הוא מתאים גם לכהי עור ואינה כרוך בהימנעות מחשיפה לשמש.

   

  7. לייזר פרקציונלי בקמטי החיוך

  במצבים בהם קמטי החיוך, המכונים גם קמטי המניפה הם עמוקים וחרוצים מאוד בעור הלחיים, לעיתים אין להסתפק בטיפול בוטוקס בלבד, אלא יש לשלב גם טיפול בלייזר פרקציונלי על מנת להשיג החלקה מלאה של הקמטים בזויות העיניים.

   

  קרני הלייזר הפרקציונלי מאפשרות פציעה מיקרוסקופית ומבוקרת של שכבות הדרמיס העמוקות ומשרות בה תהליכי שגשוג מתמשכים הממשיכים להצעיר ולהחליק את רקמת העור חודשים רבים לאחר תום הטיפול.

   

  טיפולים אלה בלייזר פרקציונלי משולבים לעיתים גם בטיפולי אור המבהירים את גוון והעור ומשפרים אחידותו ובכך מושגת הצערה ניכרת של ארובות העיניים והעור המקיף אותן.

   

  הטיפול בלייזר פרקציונלי כרוך במספר טיפולים עד להשגת התוצאות הרצויות ואינו כרוך באלחוש או משך החלמה.

   

  8. הסרת קפלי עור

  כאשר מופיע רפיון ניכר בעור העפעפיים העליונים, נתלים מעין "וילונות" ההולכים מכסים את קימור העין העליון ובמקרים מתקדמים הם עלולים אפילו ולהתחיל ולפגוע בשדה הראיה בגלל כיסוי חלקי של מפתח העין.

   

  פעמים רבות ועד למידה מסוימת, ניתן להסתפק בטיפול בוטוקס על מנת להרים את קשת הגבות ובכך להביא להרמה של קפל העור, אולם במקרים חמורים אין מנוס מניתוח עפעפיים במהלכו מוסרות פיסות העור העודפות בצורה של סהר, והשוליים נתפרים מחדש.

   

  טיפול דומה מתבצע במקרי הצורך גם בעור העפעפיים התחתונים, אשר עם העלייה בגיל והתרופפות טונוס השרירים והעור נוצרות "שקיות" של עור רפוי הנתלות כלפי מטה לכיוון הלחיים.

   

  הטיפול בהסרת השקיות או הרמת העפעפיים השמוטים מתבצע בחדר ניתוח ומלוה בזריקת טשטוש ואלחוש מקומי וכרוך החלמה בת כשבוע לערך.

   

  חשוב לציין כי ניתוחי הרמת עפעפיים אינם מטפלים בקמטים סביב העיניים אלא כרוכים בהסרת העור העודף בלבד. נפיחות מסוימת באזור עלולה להתמיד מספר שבועות. לאחר החלמת חתכי הניתוח נותרות צלקות דקות בעפעפיים אשר במידת הצורך ניתן להסתיר על ידי איפור.

   

  9. הסרת שקיות שומן

  לעיתים, עם העלייה בגיל ובדרך כלל במקביל לעליה במשקל או במקרים הנפוצים יותר בעקבות נטייה גנטית, מתחילה אגירה פרוגרסיבית של שומן בארובות העיניים התחתונות.

   

  כיסי שומן אלה סביב העיניים ניתנים להסרה כירורגית ולעיתים מבוצעים כחלק ממתיחות העפעפיים התחתונים והעליונים. עם זאת, במקרים מסוימים אין כל צורך בכל התערבות נוספת למעט הסרת כיס השומן מארובת העין התחתונה.

   

  גם טיפול זה מתבצע בחדר הניתוח וכרוך באלחוש מקומי והחלמה בת שבוע לערך. לעיתים בחלוף השנים רקמת השומן חוזרת ומשגשת באזור העפעפיים התחתונים וחייבת חזרה נוספת על התהליך.

   

  10. מתיחת פנים

  במקרים הקיצוניים ביותר בהם יש צניחה של הגבות המלווה גם ברפיון כללי של עור הפנים, ניתן לבצע מתיחה של פלג הפנים העליון הכרוכה במתיחתו מעלה של עור המצח והסתרת התפרים בקו השיער.

   

  מתיחת הפנים כרוכה גם בקיצורם של השרירים ומביאה לשינוי מיקומן המקורי של הגבות ועלולה לשנות את מבע הפנים כולן. מתיחת פנים יכולה להיות מלווה גם בהסרת קפלי עור גם מעל לגבות עצמן ובכך מתאפשרת הרמה גבוהה עוד יותר שלהן - פרוצדורה שכבר כמעט ואינה נעשית היום.

   

  כל ניתוחי מתיחות פנים לרבות אלה הכוללים את פלג הפנים התחתון קו הלסת והצוואר בלבד וכן אלה הכוללים את הגבות או פלג הפנים העליון בלבד- כרוכים בהרדמה כללית ומבוצעים בחדר הניתוח.

   

  ניתוחי מתיחות פנים עלולים להימשך שעות רבות ומחייבים בדיקות רפואיות מקדימות וכרוכים בהחלמה בת מספר שבועות.

   

  חשוב לציין כי גם לאחר ביצוע ניתוחי מתיחת פנים אין חולף הצורך בהזרקות בוטוקס על מנת להחליק קמטי החיוך בזויות העיניים או את קמטי הזעף שבין הגבות, ואו מילוי שקעים כהים בעיניים.

   

  הכותב הוא רופא כללי, יועץ מומחה לתוספי תזונה ורפואה אסתטית

   
   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  השיטות שעזרו לעיניים להישאר צעירות
  צילום: shutterstock
  צילום: איליה מלניקוב
  ד"ר אודי בר. "עיניים הן כלי התקשורת החזותי המרכזי שלנו"
  צילום: איליה מלניקוב
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים