שתף קטע נבחר

ועדת השרים אישרה את הפרטת תעש

במסגרת ההפרטה תפורק תעש: פעילות החברה בעלת החשיבות האסטרטגית תהפוך לחברה ממשלתית, ויתר הפעילות תימכר למשקיעים פרטיים. 1,200 מעובדי החברה יפרשו, המפעלים ברמת השרון יפונו ויועברו לנגב ולגליל, ועל הקרקעות ייבנו 44 אלף יחידות דיור

ועדת השרים לענייני הפרטה, בראשות שר האוצר, יאיר לפיד, אישרה היום (ד') את המתווה שגיבש מנכל משרד ראש הממשלה, הראל לוקר, להפרטת תעש, ולהעברתם של מספר מתקנים צבאיים ממרכז הארץ לפריפריה ובניית דירות על הקרקעות שיפונו. במסגרת ההפרטה, יפרשו 1,200 מעובדי החברה.

 

 

"מדובר בהסדר שמשיג מספר מטרות אסטרטגיות", אמר לוקר, "הרחבה של היצע הדיור בלב אזורי הביקוש, חיזוק הפריפריה, הענקת אופק תעסוקתי לעובדי תעש והמשך תהליך ההפרטה". בוועדת השרים להפרטה חברים מלבד לפיד גם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שרת המשפטים, ציפי לבני, שר הכלכלה, נפתלי בנט, ושר החקלאות, יאיר שמיר.

 

במסגרת ההסדר, תפוצל פעילות תעש. הפעילות שהיא בעלת חשיבות אסטרטגית למדינת ישראל תאוחד תחת חברה ממשלתית אחת, ויתר הפעילות תימכר למשקיעים פרטיים תחת חברות שונות והתמורה תועבר לקופת המדינה. משרד הביטחון יתחייב מצדו כי למשך חמש שנים ירכוש שירותים מהחברות שיופרטו בהיקף של 500 מיליון שקל בשנה.

 

הפרטת תעש באה בעקבות מצבה הפיננסי הקשה של החברה. הגירעון המצטבר בתקציבה של תעש עומד כיום על למעלה מ-2 מיליארד שקלים וההפסד השנתי הממוצע של החברה הוא 250 מיליון שקל. עד היום, העבירה המדינה כ-2.7 מיליארד שקל בכדי לסייע לחברה. 

 

גורמים במשרד הביטחון אמרו היום כי "משרד הביטחון תומך במהלך ההפרטה, שכן מדובר במהלך שבטווח הקצר יציל את תעש ובטווח הארוך השלכותיו הפיננסיות והאסטרטגיות מרחיקות לכת".

 

משרד הביטחון יוביל את טיהור הקרקע

מפעלי תעש יפונו מהקרקעות שעליהם הם יושבים באזור רמת השרון, ויועברו למתחמים חדשים בנגב ובנצרת עלית. על הקרקעות שיפונו ייבנו 44 אלף יחידות דיור, כאשר משרד הביטחון יוביל את תהליך התכנון וטיהור הקרקע המזוהמת שעליה יושבים כיום המפעלים.

 

 

למימון תהליך התכנון והפינוי של מפעלי תעש יקבל משרד הביטחון תוספת חד פעמית של 300 מיליון שקל לתקציבו.

 

במסגרת ההסדר נקבע גם, כי משרד הביטחון יפנה את הבסיס המכונה קרן הקריה, שנמצא בקצה הצפון מזרחי של מתחם הקריה בתל אביב, ובמקום יוקמו שני מגדלים ותחנה של הרכבת הקלה שתוקם בתל אביב. כמו כן סוכם כי מתחם 4 שבבסיס צריפין ובסיס בית הספר הטכני של חיל האוויר בחיפה יפונו כבר בשנה הבאה ועוד ב-2014 ייבנו במקומן כמה אלפי יחידות דיור.

 

משרד הביטחון יקבל תוספת חד פעמית של 575 מיליון שקל לתקציבו, לשם מימון פינוי הבסיסים. התוספת תינתן משנת 2015 ואילך, ותהיה מותנית בעמידה ביעדים תכנוניים.

 

שר האוצר לפיד אמר בתגובה כי "פינוי תעש מקרקעות במרכז הארץ יסייעו לפתרון מצוקת הדיור ובניית עשרות אלפי יחידות דיור באזורי ביקוש".

 

מהחברה נמסר כי הושג סיכום עם עובדי החברה על כל הסכמי העבודה החיוניים לתהליך ההפרטה. יו"ר מועצת המנהלים של תעש, אודי אדם, ציין כי החלטת הממשלה להפרטת החברה התקבלה בתיאום ושיתוף פעולה מלא עם החברה ועובדיה ומהוה נדבך חשוב להבראת החברה.

 

יו"ר האגף לאיגוד מקצועי בהסתדרות, אבי ניסנקורן, מסר בתגובה: "הגיע העת שהנושא הזה יוסדר ואני מברך על כך, וזאת למען חוזקה הכלכלי של תעש, ביטחונם התעסוקתי של 3,500 משפחות וביטחון מדינת ישראל". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
באדיבות מנהל מקרקעי ישראל
הבנייה הצפויה ברמת השרון - הדמיה
באדיבות מנהל מקרקעי ישראל
מומלצים