שתף קטע נבחר

רשות השידור תפסיק לגבות באמצעות משרדי עו"ד

בעקבות הפנייה של שר התקשורת גלעד ארדן, החליטה מליאת רשות השידור להפסיק את ההתקשרות עם משרדי עורכי-דין חיצוניים לשם גבייה. תיקי גבייה שיוחלט שטופלו שלא כחוק על-ידי המשרדים יוחזרו לרשות. בין 2010 ל-2012 גרפו לכיסם 16 משרדי עורכי-הדין שגובים עבור הרשות 59.7 מיליון שקל שכר טרחה

היפרדו לשלום ממשרדי עורכי-הדין שנהגו לשלוח מכתבי גבייה לחייבים של רשות השידור וגם ללא חייבים, לעיתים תוך כדי איומים, שיחות טלפון לא מזוהות והתחזות לכאורה.

 

 

בעקבות פניית שר התקשורת גלעד ארדן, מליאת רשות השידור החליטה בישיבה שערכה בצהריים להפסיק את הגבייה באמצעות משרדי-עורכי הדין החיצוניים ולחזור לגבות באמצעות אגף הגבייה בלבד. שר התקשורת שלח מכתב ליו"ר רשות השידור אמיר גילת  לפני כחודש, באמצעותו ביקש להפסיק את השימוש בעורכי-דין לגביית חובות של  עד 10,000 שקל.

 

הפנייה של השר הגיעה בעקבות גל של צרכנים שנפגעו משיטות הגבייה של הרשות ושלוחיה שננקטו נגד אזרחים החשודים באי תשלום אגרת הטלוויזיה במועד. ברשות פתחו במבצע גבייה בקיץ - שהוביל לתופעות של גבייה אגרסיבית. בין היתר - כניסה לבתים באמתלות שונות והתחזות בטלפון, במטרה לבדוק אם האזרח מחזיק בבית מקלט טלוויזיה.

 

בינואר: הרשות הפסיקה לגבות שכר טרחה על משלוח מכתב לחייבים

הצעד הנוכחי של הרשות, בא בהמשך לצעד נוסף שנכפה על הרשות בינואר השנה. במסגרת בקשה לתביעה ייצוגית שהוגשה נגד הרשות, הרשות הודיעה לבית-המשפט המחוזי בת"א, בהודעת חדילה, כי החל מ-15 בינואר 2013 תפסיק לגבות שכר טרחת עו"ד על משלוח מכתבי התראה לחייבים, לפני נקיטת הליכי גבייה בהוצאה לפועל. 

 

עד אז, חייב החב חוב הנמוך מ-500 שקל וקיבל מכתב התראה, חוייב בשכר טרחת עו"ד של 100 שקל + מע"מ (116-117 שקל תלוי בתקופה). חייב החב חוב הגבוה מ-500 שקל, חוייב בשכר טרחה של 209 שקל + מע"מ (כ-244.5 שקל) על מכתב ההתראה.

 

מיהם המשרדים וכמה הרשות שילמה להם?

וכמה שילמה רשות השידור לעורכי-הדין במהלך השנים? לא מעט. מתשובתה של הממונה על חוק חופש המידע ברשות השידור זהבה פרנסה, לפנייה של עורכי-דין דורון רדעי וניצן גדות ממשרד רדעי-גדות, שכר הטרחה לעורכי-דין והעמלות שרשות השידור גבתה מציבור חייבי אגרת הטלוויזיה בין 2010 ל-2012 עומד על 62.8 מיליון שקל. מתוך סכום זה, 16 משרדי עורכי-הדין שגובים עבור הרשות, גרפו לכיסם 59.7 מיליון שקל שכר טרחה ורשות השידור גרפה עמלות בסך 3 מיליון שקל

 

מי הם המשרדים הללו? חלק מ-16 השמות מוכרים למי שקיבל פנייה ואיום מרשות השידור: משרדי עוה"ד שגובים חובות אגרת הטלווייזה עבור הרשות הם: י.שראל, דטד רד, אילת יצחק, פנר גדעון, אחמד מסאלחה. משרדי עורכי-הדין שגם גובים חוב אגרה וגם "מאתרים מחזיקי מקלט טלוויזיה" עבור רשות השידור הם: ניסים א כהן ניסן, פניאן, פיין שרוק, פרנקל את קורן, חירי חליל, רייזמן, אפרתי, לשם, אייל לשם, גלר, האן, מרקוביץ, פרג; הדס; רונן פרץ-שי ארז; סנדרוביץ-רינקוב-חמד; ודורון עמיר.

 

אלו שירותים סיפקו המשרדים?

משרדי עורכי-הדין יכלו לאתר חייבים, לפתוח תיקים בהוצל"פ, להגיש צווי עיכוב יציאה מהארץ, להגיש בקשות לעקול צד ג', לעקל חשבונות בנק. במקרה של ביטול הליכים נד החייב: המשרד לא יגבה מהאזרח עמלות שכ"ט, ריביות, הצמדות או תשלום אחר.

 

רשות השידור מקבלת את שמות החייבים כ-7 ימים אחרי שהמשרד איתר אותם והמשרד מנהל תוכנה פיננסית לשם מעקב הרשות. העובדים שהמשרד מגייס עבור הגבייה חייבים להיות ללא תיק פלילי. אם לחייבים תהא תלונה נגד הגובים: משרד עוה"ד אמור לשפות את רשות השידור על כך.

  

מחוזה שנחתם בין הרשות למשרד עורכי-הדין פרנקל את קורן עולה כי השירותים שהמשרד מספק לרשות כוללים בין היתר מכתבי התראה מוקדמים לחייבים; ייצוג הרשות בתביעות או תובענות בכל הערכאות המשפטיות; ניסוח כתבי בית דין, הופעות בערכאות השונות, ייצוג בהליכי בוררות פשרה וגישור וכן ניהול כל התהליכים הנוספים הנדרשים לסילוק החוב של החייב וכל הליך ביניים אחר ככל שיידרש, ייצוג הרשות בערעורים, ניהול הליכי הוצל"פ במידת הצורך, עד לגביית הסכום שייספק או עד לקבלת פסק דין חלוט והכל ע"פ דרישת הרשות.

  

בחוזה אף נחשפו פרטי התשלום למשרד: בגין טיפול בתיק בו ייפסק לרשות סכום של עד 50 אלף שקל תשלם הרשות למשרד 5.8% עד 7% מהסכומים שישלומו לרשות בפועל על-ידי החייב. מעל סכום זה: 4.3%. בסכום מעל 300 אלף שקל - 2.6% עד מקסימום 3% מהסכום.

  

הרשות רשאית להעביר למשרד תיקים בהם נצברו חובות שוטפים לצרוך שליחת מכתב התראה לחייבים, בכפוף להוראת הרשות מראש ובכתב. בגין כל הוצאות הממשיות הכרוכות במשלוח מכתבי התראה, תשלם הרשות סך של 2 שקלים כולל מע"מ בגין כל מכתב שנשלח לחייב על-ידי המשרד. בנוסף, וזה סעיף שלאחרונה רשות השידור חזרה בה ממנו בתשובתה לבג"ץ: המשרד רשאי לדרוש מהחייב 100 שקל + מע"מ כשגובה חוב החייב עד 500 שקל או 209 שקל + מע"מ כשגובה חוב החייב עולה על 500 שקל, זאת בגין כל הוצאות הגבייה. בהסכם עם משרד עו"ד סנדרוביץ', רינקוב, חמד ושות' עולה כי אלה גם מקבלים 60 שקל + מע"מ על כל פעולת איתור.

 

בעבור ייצוג רשות השידור בתביעות שיוגשו נגדה משלמת הרשות למשרד עוה"ד 670 שקל, כולל מע"מ, בעבור כל תביעה. המשרד לא זכאי לכל סכום שנפסק על ידי בית המשפט או שייגבה מהחייב, ובהם הוצאות משפט ושכר טרחה. סכומים אלו יועברו לרשות בתוך 30 יום מיום קבלתם במשרד עורכי הדין. עורכי הדין גם אחרים לשלם אגרות משפט ולספק מענה נאות לפניות חייבים שהועברו לטיפול המשרד.

 

מההסכם בין הרשות לבין משרד סנדרוביץ ושות' עולה כי יש תפקיד נוסף למשרדי עורכי-הדין: גביית קנסות נהליים נגד סוחרים שהפרו את חובת הדיווח על מכירת מקלט טלוויזיה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
צילום: דודו בכר
רשות השידור
צילום: דודו בכר
מומלצים