שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  עוד שלב בדרך להקמת היישוב שיזף בנגב

  המועצה הארצית לתכנון ובנייה הודיעה כי תמליץ לממשלה על הקמת היישוב שיזף במועצה האזורית רמת הנגב. מדובר ביישוב קהילתי מעורב חילוני-דתי המיועד ל-250 יחידות דיור. כיום מתגוררות במקום כ-15 משפחות שממתינות ליישוב קבע. "הופכים את החלום למציאות, אבל התהליך לא הסתיים"

  המדינה ממשיכה לקדם בנייה בדרום הארץ: כחודש לאחר שהממשלה אישרה הקמת שני יישובים חדשים בנגב, הודיעה היום (ג') המועצה הארצית לתכנון ובנייה כי תמליץ לממשלה על הקמת יישוב נוסף - שיזף במועצה האזורית רמת הנגב. זאת בהתאם לנוהל הקמת יישובים חדשים, ובעקבות החלטת הממשלה להקים יישובים בנגב.

   

   

  ההחלטה של המועצה הארצית נעשתה לאחר שהוועדה לנושאים תכנוניים עקרוניים במשרד הפנים (הולנת"ע) המליצה על הקמת היישוב, שצפוי להיות יישוב קהילתי מעורב חילוני-דתי, המיועד ל-250 יחידות דיור. זאת בהתאם להצעת המחליטים של שר הפנים, גדעון סער בנושא שהתקבלה בממשלה בחודש שעבר, וביוזמת השר לפיתוח הנגב והגליל, סילבן שלום.

   

  היישוב שיזף נמצא בתב"ע (תוכנית בניין עיר) מאושרת במועצה האזורית שער הנגב, אשר כוללת אזור תעסוקה, שטחי ציבור ושטחי מגורים, בצמוד לתשתיות תקשורת, חשמל, תחבורה וביוב קיימות. במשרד הפנים הבהירו כי היישוב אינו פוגע באתרי טבע ונוף וייבנה בצפיפות של 2-3 יחידות דיור לדונם.

   

  שיזף ממוקם בסמוך למשרדי המועצה האזורית ותחום על ידי דרך מספר 40 במזרח, דרך הגישה לכיוון צומת טללים במערב, כביש הגישה לקמפוס המועצה מצפון ומתחמים עתידיים לתעסוקה מדרום. יצוין כי כיום כוללת המועצה האזורית רמת הנגב 15 יישובים וכ-6,000 תושבים. ממשרד הפנים נמסר כי ליישוב יש פוטנציאל משיכה גדול בשל קרבתו לבאר שבע, והקמתו תסייע לחיזוק מטרופולין באר שבע והנגב ולפתרון צרכי הדיור עקב ירידת צה"ל לנגב.

   

  "עדיין לא הגענו לסוף התהליך"

  את ההחלטה קיבלה היום המועצה הארצית, בראשות מנכ"ל משרד הפנים בפועל ד"ר שוקי אמרני, ברוב קולות לאחר ששמעה את הגורמים הרלוונטיים, ובהם ראש המועצה האזורית רמת הנגב, שמוליק ריפמן. נזכיר כי לפני כשנתיים חנך ריפמן את כפר הסטודנטים הסמוך, שנקרא גם הוא "שיזף", אשר קודם אז על ידי עמותת איילים.

   

  לדברי רון סגל, תושב ודובר שיזף, כיום כבר לא מדובר בכפר סטודנטים כי אם "במחנה זמני שקיבל היתר חורג עבור קהילה של 15 משפחות". "אנחנו גרים ב-15 מבנים יבילים", מספר סגל, "והחלום הוא להקים קהילה מעורבת של דתיים וחילוניים שלא קיימת ברמת הנגב בפרט ודרומה מבאר שבע בכלל. לפני כשנתיים החלטנו להפוך את החלום למציאות, וכרגע אנחנו חיים בשטח. אנחנו שמחים על כל התקדמות בתהליך הקמת היישוב, למרות שאנחנו מבינים שזהו אינו סוף התהליך".

    

  שיזף הוא רק יישוב קטן אחד מכמה יישובים שמקודמים בנגב בתקופה האחרונה. לפני כחודש אישרה הממשלה להקים את העיר החרדית כסיף בתל ערד, שצפויה לכלול כ-12 אלף יחידות דיור וכ-60 אלף תושבים; ואת היישוב חירן בצפון הנגב מזרחית למיתר, המיועד לאוכלוסייה הדתית-לאומית ואמור לכלול 2,500 דירות וכ-12 אלף תושבים.

   

  בסך הכל צפויים להיבנות בשנים הקרובות 19 יישובים חדשים בנגב, שיכללו 36,649 יחידות דיור - מה שיגדיל את מספר התושבים מ-650,600 אלף איש (נכון לסוף 2012) ב-183 אלף. על פי נתוני המרכז להתיישבות בנגב ובגליל, קצב הפניות להתיישבות בנגב עלה ב-27% לעומת השנה שעברה.

   

  מתושבי המחנה הזמני שיזף נמסר בתגובה להחלטת המועצה הארצית כי "קהילת שיזף מודה למועצה האזורית רמת הנגב, משרדי הממשלה ולכל הגופים העוסקים בהתיישבות, המסייעים לנו בהגשמת החלום להקים יישוב קהילתי מעורב לדתיים וחילונים ברמת הנגב".

   

  מראש המועצה האזורית רמת הנגב, שמוליק ריפמן, נמסר בתגובה כי "אנחנו מברכים על החלטת המועצה הארצית, שאישרה ברוב חסר תקדים את היישוב החדש שיזף בתחומי המועצה, וזאת לאחר שהיישוב החדש אושר בממשלה ועבר את אישור כל מוסדות התכנון, רבות בזכות הסיוע והתמיכה של שר הפנים גדעון סער, שהבין את החשיבות בהקמת ישוב יישוב חדש בנגב.

   

  "שיזף יהיה ישוב משותף לחילונים ולדתיים והוא מתוכנן להכיל בנייה צפופה יותר מהקיים בשאר יישובי המועצה. עתה אנו נערכים לתכנון מפורט של היישוב, שיותאם לתנאי האזור ויאפשר דיור שהוא בר-השגה, ושייתן מענה לביקוש הרב מצד זוגות צעירים, שרוצים להקים את ביתם ברמת הנגב. אני מקווה כי כבר בתוך שנתיים נתחיל בבנייה".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  המחנה הזמני בשיזף. התושבים ממתינים למגורי קבע
  צילום: עידו ארז
  שר הפנים גדעון סער
  צילום: עידו ארז
  צילום: גיל יוחנן
  השר לפיתוח הנגב והגליל, סילבן שלום
  צילום: גיל יוחנן
  מומלצים