שתף קטע נבחר

קריית גת היא תקוות הדיור של הצעירים?

בדקנו עד כמה אטרקטיבי פרויקט הנדל"ן שהשיקה הממשלה לבניית כ-7,600 דירות בצפון קריית גת, ומה הסיכוי שיספק פתרון ראוי למצוקת הדיור בישראל

יום חמישי היה למראית עין יום חג לממשלה. נדמה כי נמצא הפתרון למצוקת הדיור של צעירי ישראל: "כרמי גת" - פרויקט מגורים חדש ואיכותי במחירים נמוכים בצפון קריית גת. בטקס תקשורתי הופיעו יחד שר האוצר יאיר לפיד, שר השיכון אורי אריאל, מנהל רשות מקרקעי ישראל בנצי ליברמן, ומנכ"ל רכבת ישראל בועז צפריר.

 

"הסכמי הגג" - עוד כתבות בערוץ הנדל"ן :

 

"אנחנו קוראים לצעירי המרכז: רוצו לפה בהמוניכם לקנות דירות, כי בעוד כמה שנים המחיר כבר לא יהיה 850 אלף שקל‭,"‬ הזהיר ליברמן, "קריית גת נהפכת לגבול הדרומי של תל-אביב‭."‬ החלטנו לבדוק אם הדברים עומדים במבחן המציאות.

 

מחירים לא ריאליים

הפרויקט החדש והמבטיח אינו אלא מכרז ‭7,600-ל‬ דירות בצפון קריית גת - אזור שלא היה אטרקטיבי בעבר, יועד תחילה לציבור החרדי ועקב מצוקת הדיור מותג מחדש לשם מפוצץ. אלא שהמחירים בקריית גת, הנמצאת בשולי אזור הביקוש, מגיעים כבר היום באזורים הפחות טובים לסכומים גבוהים בגלל עלויות הפיתוח הגבוהות.

 

האם מחיר של 850 אלף שקל לדירה בכלל ריאלי? גם במשרד האוצר יש המעריכים כי דירת 4 חדרים בקריית גת היום תתקרב למיליון שקל, עקב עלויות פיתוח גבוהות. המחירים כבר היום גבוהים שם, מבלי שבכלל דיברנו על "כרמי גת".

 

דירות 4 חדרים בעיר נמכרות ‭950-ב‬ אלף שקל, כך ש‭850-‬ אלף שקל שמבטיחים במינהל לא נראה סכום ריאלי לפי המצב כיום. "מחיר פיתוח ראשוני בוודאי ייקר את הדירות וללא סבסוד המדינה לא יגיעו ליעד‭,"‬ אומר היזם חנן מור, שצופה גם הוא להשתתף במכרזים.

 

טקס חתימת הסכמי הגג. מימין לשמאל: בנצי ליברמן, אורי אריאל ויאיר לפיד (צילום באדיבות משרד השיכון והבינוי) (צילום באדיבות משרד השיכון והבינוי)
טקס חתימת הסכמי הגג. מימין לשמאל: בנצי ליברמן, אורי אריאל ויאיר לפיד(צילום באדיבות משרד השיכון והבינוי)

 

זה הגבול הדרומי של ת"א?

"כרמי גת" הוגדרה כלבו של אזור הביקוש, או בשפה שבה השתמשו בטקס: "הגבול הדרומי של תל-אביב". קריית גת, עם כל הכבוד, עוד לא שם. "המדינה צריכה להוציא קרקעות במוקדי הביקושים, צפונה מקריית גת, כדי להוריד מחירי דיור‭,"‬ אומר אוהד דנוס, יו"ר לשכת שמאי המקרקעין.

 

בולט כאן הניסיון לחזור על ההצלחה של מודיעין: ‭1992-ב‬ קיימה ממשלת רבין מסיבת עיתונאים. אז שר האוצר היה בייגה שוחט ושר השיכון היה פואד בן-אליעזר, שני בולדוזרים, שהצהירו על עיר חדשה בשם מודיעין.

 

"רעננה של השפלה‭,"‬ קראו לה, ובצדק. "זו תוכנית נועזת ומוצלחת שהגיע הזמן לחזור עליה, אבל איש לא מצפה ממכרז לשכונה חדשה שתשנה את פני הנדל"ן, וזו פאטה מורגנה‭,"‬ אומר לוי יצחק, עורך מחירון הדירות.

 

תראו מה קרה בראשל"צ

המשמעות של הסכם הגג ב"כרמי גת" היא בנייה מהירה ומתן היתרי בנייה תוך 90 יום ולא תוך 8 חודשים. ההסכם יביא להתחלות בנייה בקצב מהיר לאחר השיווק, כאשר המדינה תיתן קדם מימון לפיתוח תשתיות פארק רחב ידיים, מוסדות חינוך ומוסדות ציבור - ואלו יפותחו בשלב הראשון עוד טרם בניית השכונה.

 

צריך רק להיזכר שבשנת 1991 נחתם הסכם גג דומה להקמת ראשון לציון מערב על ידי ראש העיר דאז, מאיר ניצן, ואין חדש תחת השמש.

 

לא סוכם מחיר המטרה

לו שר האוצר היה מצהיר על "מחירי מטרה‭,"‬ ניחא. אבל שר השיכון הוא זה שסיפר במהלך הטקס על התוכנית שהוא מנסה כבר חודשים לקדם מול האוצר: "אנחנו נמצאים במרחק שבועות מהגעה לסיכום מול האוצר בנושא מחירי המטרה", אמר.

 

מחיר המטרה אינו עניין של מה בכך. משמעותו שינוי כל שיטת המכרזים, תוך פיקוח על מחירי הדיור, וחיוב הקבלנים למכור במחיר מוגדר מראש ‭80%‬ מהדירות. אם יהיו מכרזים חדשים בקריית גת, הקרקעות יימכרו בזול לקבלנים כדי שיורידו את מחיר הדירה הסופי - כפי שייקבע מראש במחיר המטרה.

 

הקבלנים מתנגדים לכך, ובצדק מבחינתם, משום שקבלנים שקנו קרקעות בעבר במחירים גבוהים יותר ייתקעו עם דירות יקרות יותר, שלא יצליחו לעמוד בתחרות.

 

חכו לשנת 2022

בנצי ליברמן פרס את התוכנית: "בכוונתנו לשווק קרקע עבור ‭7,000‬ דירות בשלב הראשון -700 מהן כבר החודש. היתרה תשווק ‭2014-ב‬ וב-2015". במילים אחרות: אכלוס סופי, עד שהמקום יפסיק לשמש אתר בנייה, יהיה בשנת 2022 לפחות.

 

הידיעה פורסמה הבוקר במוסף "ממון" של "ידיעות אחרונות"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הדמיה: מינהל מקרקעי ישראל
הדמיית שכונת "כרמי גת"
הדמיה: מינהל מקרקעי ישראל
מומלצים