שתף קטע נבחר

40 אלף זכאים להנחה בחשמל - ולא ביקשו

70 אלף צרכנים מעוטי יכולת, שאותרו בשנתיים האחרונות, קיבלו הנחה מקסימלית של כ-125 שקל בחשבון החודשי. ועדה משותפת של חברת החשמל והמוסד לביטוח לאומי תנסה לאתר את שאר הזכאים

30-40 אלף מעוטי יכולת הזכאים להנחה בתעריפי החשמל  אינם מקבלים אותה בגלל שטרם אותרו. מצב זה נחשף היום (ג') בוועדה הכלכלה במהלך אישור הארכת תוקף הרישיונות של חברת החשמל בשנה נוספת עד סוף 2014. עד כה ניתנת ההנחה לכ-70 אלף צרכנים מעוטי יכולת שאותרו בשנתיים האחרונות.

 

 

זכאים אלה מקבלים הנחה של 50% מהתעריף על צריכה חודשית של עד 400 קוט"ש - הנחה מקסימלית של כ-125 שקלים לפי התעריף הנוכחי. התברר כי גם תוקף הזכאות להנחה עומד לפוג בשבוע הבא ה-31 בדצמבר. אולם היועצת המשפטית של משרד האנרגיה והמים, עו"ד דרורה ליפשיץ, הודיעה בתגובה לשאלת יו"ר הוועדה ח"כ אבישי ברוורמן (עבודה) כי גם תוקפן יוארך בשנה והתקנות כבר בדרך.

 

באשר לזכאים שטרם אותרו נמסר כי לאחרונה הוקמה ועדה משותפת של חברת החשמל והמוסד לביטוח לאומי לאיתורם. מדובר במקבלי קצבאות נכות ונזקקים אחרים שניתן לסנן אותם מקבצי הנתמכים של הביטוח הלאומי ולעשות הצלבה של הנתמכים מול הבעלים הרשומים של מוני החשמל.

 

"אנחנו פועלים עם הביטוח הלאומי כדי להגיע לכל הזכאים", אמר מנכ"ל החברה אלי גליקמן. סמנכ"ל העמותה החברתית "ידיד", רן מלמד, הוסיף שהארגון שלו כמו עמותות אחרות מוכנים לסייע במשימה. החוק למתן ההנחות, שהתקבל לפני שנתיים, מחייב את חברת החשמל להיעזר באיתור הזכאים גם בפרסומים בתקשורת ובאמצעים אחרים.

 

מספר הזכאים המשוער: 110 אלף

מלמד מסר כי מתוך אוכלוסייה משוערת של זכאים בהיקף של כ-110 אלף צרכנים אותרו עד לפני כשנה רק 50 אלף, ובמהלך השנה האחרונה גדל מספרם לכ-70 אלף. הוא הוסיף, כי לפי הנתונים שבידיו נדרש מאמץ נוסף כדי לאתר 30-40 אלף צרכנים נוספים הנזקקים להנחה, כדי להגיע אל רוב הזכאים כבר בראשית 2014.

 

הוועדה אישרה לקריאה שנייה ושלישית את הצעת הממשלה לתיקון חוק החשמל, בהארכת תוקף הרישיונות של החברה בשנה נוספת. היו"ר ברוורמן הזהיר, כי זו ההארכה האחרונה שהוועדה מאשרת בתקווה שהרפורמה בחברה תושלם במהלך 2014. עם זאת, לתקנות של הארכת תוקף ההנחות לנזקקים מספיקה חתימת השר, ללא אישור הוועדה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
צילום: יוסי וייס, דוברות חברת החשמל
עובדי חברת החשמל פועלים בסופה
צילום: יוסי וייס, דוברות חברת החשמל
מומלצים