שתף קטע נבחר

רוכשי הדירות בחדרה דורשים ביטול החוזים

36 דיירים בבניין הצמוד לזה שבו קרסו המרפסות בשבוע שעבר בפרויקט של גינדי השקעות בחדרה, דורשים לבטל את חוזי המכר. עיריית חדרה בוחנת אפשרות לבטל את היתרי הבנייה. דייר: "הבטיחו לי חלום - עכשיו אני חי בסיוט". בהודעה לבורסה ציינה גינדי: "נראה כי לא עומדת לדיירים הזכות לביטול ההסכמים". דובר החברה: "יש לנו מוניטין של מעל 50 שנה"

האם קריסת המרפסות בפרויקט "גינדי פארק חדרה" עלולה להוביל את החברה לקשיים גם בפרויקטים נוספים? הבוקר (ב') דיווחה חברת גינדי השקעות לבורסה בתל-אביב כי שני הבניינים שבאחד מהם קרסו בשבוע שעבר המרפסות פונו לפי דרישת עיריית חדרה, וכי 36 רוכשים מתוך 38 דיירים בבניין הצמוד לזה שבו קרסו המרפסות דורשים את ביטול קניית הדירות. זאת לאחר ששילמו עליהן מעל 33 מיליון שקל.

 

 

"רכשתי את הדירה לדוגמא האחרונה בבניין, דירת גן עם 5 חדרים, ב-1.3 מיליון שקל בינואר האחרון", מספר ל-ynet פבל פינצ'בסקי, שפונה מהבניין הראשון הצמוד לזה שבו קרסו המרפסות. "בבניין שלנו עדיין לא קרסו המרפסות, אבל אפשר להגיד שכשהגעתי לגינדי הבטיחו לי חלום - עכשיו החיים שלי סיוט".

 

פינצ'בסקי מוסיף כי מאז המקרה, הוא ובני משפחתו נאלצים להתנייד מנתניה לחדרה, לאחר שגינדי שיכנו את המשפחה במלון "ארבע העונות" בנתניה משום שפונתה מהבניין. "יש לי שתי בנות - אחת בגן ואחת בכיתה א' - והן לומדות בחדרה", הוא מסביר, "הדירה הזו זה כל הכסף והחסכונות שלי. עכשיו אין לי כסף ואני דורש את ביטול חוזה הרכישה - אני לא רוצה לגור שם".

 

בינתיים באתר החברה עדיין מוצעת דירת גן למכירה והחברה מתחייבת על איכות בנייה מוקפדת בפרויקטים שלה. "פרויקט המגורים מאפשר ליהנות מארכיטקטורה חדשנית, איכות בנייה ומרחבים שכיף לחיות בהם. הסטנדרט הגבוה של חברת גינדי השקעות מעניק איכות חיים יוצאת דופן, בנייה מתקדמת ובקרה קפדנית עד לפרטים הקטנים ביותר", נכתב שם.

 

בעיריית חדרה ביטלו בשלב זה את טופסי האכלוס בשני הבניינים, ול-ynet נודע כי כעת נבדקת האפשרות לבטל כליל את היתרי הבנייה. לדברי מנכ"ל העירייה, יעקב זיגדון, "אנו רואים בחומרה רבה את שרשרת הליקויים שנחשפו בעקבות האירוע, ודורשים הבהרות ותשובות בראש ובראשונה מיזמי הפרויקט".

 

עוד מציין זיגדון כי "לא נאפשר אכלוס של הבניינים עד שתוכח יציבות הבניין ויוגשו כל האישורים מחדש. מעבר לכך, אנו מצפים מיזמי הפרויקט לתת מענה מלא לתושבי חדרה אשר רכשו דירות במיטב כספם, לספק להם מגורים חלופיים ולפצות אותם על עגמת הנפש הנגרמת להם".

 

פינוי המרפסות שקרסו בבניין בחדרה (צילום: יעקב קורץ) (צילום: יעקב קורץ)
פינוי המרפסות שקרסו בבניין בחדרה(צילום: יעקב קורץ)

 

הערכה: הדיירים לא יוכלו לבטל

בהודעה לבורסה ציינה גינדי כי "נכון למועד דו"ח זה, פונו הן הבניין בו קרסה המרפסת, אשר טופס 4 שהתקבל בגין בניין זה בוטל על ידי עיריית חדרה עד להשלמת הבדיקות ובירור הסיבות לקריסת המרפסת; והן הבניין הנוסף בפרויקט, אשר אכלוסו הושלם בחודשים האחרונים ואשר ביחס אליו התקבלה דרישה מעיריית חדרה לפינוי הבניין עד להשלמת הבדיקות ותיקון הנדרש, ככל שנדרש. התקבל אצל החברה מכתב מבא כוחם של רוכשי הדירות בבניין הראשון, לפיו הודיע לחברה על ביטול 36 מתוך 38 הסכמי המכר בגין בניין זה".

 

בגינדי העריכו בהודעה לבורסה כי "הגורם לקריסת המרפסת כאמור, הינו כשל הנובע מביצוע שאינו תואם לתכנון וכן התקנה לקויה, ובהסתמך על המלצות ראשוניות של היועצים לתיקון הליקויים, נראה כי לא עומדת לדיירים הזכות לביטול ההסכמים האמורים".

 

עוד ציינה החברה כי פנתה לקבלן המבצע, חברת אורתם מליבו בנייה, בדרישה לתיקון כל הנדרש בקשר לביצוע העבודות הקבלניות בפרויקט, על מנת שהמבנים בו יעמדו בכל התקנים המחמירים ביותר. עוד הוסיפו בגינדי כי אורתם מליבו "ערכה ביטוח עבודות קבלניות לפרויקט וטוענת כי על פי ההסכם בין החברה לקבלן, התחייב הקבלן לערוך ביטוח חבות מוצר בגבול אחריות של עד 10 מיליון שקל וביטוח אחריות מקצועית בגבול אחריות של עד 4 מליון שקל".

 

את הדיווח סיימה בגינדי בנתונים כספיים. על פי הדיווח, הכנסות החברה מהדירות בבניין הראשון שבו קרסו המרפסות ובו קיימת דרישה לביטול חוזי מכר מצד הרוכשים, עומדות על 33.131 מיליון שקל, כאשר הרווחים לחברה עומדים על 3.886 מיליון שקל.

 

יצוין כי גורמים המעורים בפרשה מציינים שבימים הקרובים תבוצע בדיקה יסודית של המקרה על ידי המהנדס פרופ' שמואל אנגל, ועד אז כל הערכות הראשוניות לא רלוונטיות.

 

על השאלה האם קיימת סכנה לפרויקטים נוספים של החברה, מסר דובר חברת גינדי השקעות בתגובה כי "המוניטין של חברת גינדי הוא מוניטין של למעלה מ-50 שנה של הקמת עשרות אלפי יחידות דיור, וגם בעתיד החברה תמשיך ליהנות ממוניטין זה".

 

מחברת אורתם מליבו נמסר בתגובה כי "החברה, בשיתוף מהנדסים חיצוניים, מהנדס העיר והקונסטרוקטור של הבניין, חוקרים את נסיבות המקרה החל מהליך התכנון, הפיקוח וכלה בביצוע, על מנת לברר את הנסיבות שהובילו לכשל, לתקן הנזקים שנגרמו ולאכלס המגדל בהקדם. הדו"ח צפוי להיות מוכן בימים הקרובים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חסן שעלאן
המרפסות שקרסו בבניין בחדרה
צילום: חסן שעלאן
מומלצים