שתף קטע נבחר

אהוד בנאי: גם הנר של הרב פרומן עדיין בוער

אמנים מובילים בחרו 20 משיריו של הרב מנחם פרומן, בדרך לאלבום. על היוצרים והמלחיני את פסקול חייו - גם אהוד בנאי, קובי אוז, שלמה גרוניך ורבים אחרים, המבקשים את עזרת הציבור במימון הפרויקט ב"הדסטארט". "מאוד מתאים לו שההנעה לשירה שלו תבוא מתוך השטח", אומרת אלמנתו

תשעה חודשים לאחר פטירתו, מתאספת חבורה מכובדת של אמנים מוקירי זכרו – ובהם אהוד בנאי, שלמה גרוניך, קובי אוז, אריאל הורוביץ, יוני גנוט ואחרים – על מנת להלחין את פסקול חייו של הרב מנחם פרומן. הרב-המתנחל שפעל מביתו שבתקוע למען דו-קיום, וסחף המונים בשיעוריו – היה גם משורר שהניח אחריו אסופת שירים מרשימה: כ-200 שירים העומדים לצאת בשני ספרים, אבל קודם כל, אלבום.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

 

פרויקט "כנפי רוח" יכלול כ-20 שירים שרובם כבר מולחנים, אחרי בחירה אישית קפדנית של האמנים המשתתפים. "בדרך כלל, במופעים המשותפים שלנו, הרב פרומן היה מלמד מהזוהר ומהליקוטי מוהר"ן, וגם אני הייתי שר, וכמעט תמיד הוא היה גם קורא משיריו", מספר אהוד בנאי.

 

 

"אני ראיתי אותו כבן אדם שיש לו הוויה של משורר. אני זוכר שהייתי פעם בשיעור שלו, והוא אמר שצריך לקרוא את הזוהר כמו שקוראים שירה. במקום לשאול למה התכוון המשורר, אתה נותן לשירה להדהד בתוכך.

 

"כמו שכתבתי פעם על מאיר אריאל: 'הנר שלך מאיר, עדיין בוער'. יש את ההרגשה הזו שהרוח שלו אתנו, ואנו צריכים להמשיך לחיות עם האור שלו. הוא מאוד חסר, אך האור שלו עוד אתנו - וחלק ממנו זה הדברים שכתב שראויים להיות מושרים. הוא מאוד אהב מוזיקה, והיה מחובר למוזיקאים".

 

"חי את ההמשך שלו"

לאחרונה העלו את הפרויקט לאתר headstart, במטרה לגייס את הסכום להפקת הפרויקט: 100 אלף שקלים, והמרוץ נגד הזמן בשיאו. ביום א' הקרוב יסתיים המבצע (לחצו כאן לעמוד הפרויקט). "הוא היה אדם מאוד עממי", מסבירה אלמנתו, הרבנית הדסה פרומן את הבחירה באפיק השיתוף המימוני. "מאוד מתאים לו שההנעה לכל ההתרוממות של השירה שלו תבוא מתוך השטח. הוא מאוד עכשיו חי את ההמשך שלו, שיבוא מכל אחד שיעשה משהו - ובתנאי שזה יהיה יצירתי ולא בנאלי".

 

הרבנית הדסה פרומן מספרת כי כל השנים היה בעלה יושב בלילות וכותב שירה: "כותב הגיגים ואת

הכאבים והמצוקות, ואת האהבות". 

 

אהוד בנאי התקשה לבחור שיר אחד מתוך האוסף ("הלכתי לאיבוד"), ולכן פנה לבתו של הרב, שולמית, בבקשת עזרה: "היא שלחה לי שלושה שירים, ובחרתי ביניהם בשיר שנקרא 'אהבתיך', ובעיניי הדבר הקסום בשיר הזה, הוא שהוא משלב – שיר אהבה לאדמה, לארץ, לאישה ולאמא. יש בו את כל המימד הזה של אהבה לצד הנקבי".

 

המוזיקאי יוני גנוט שישיר את "שברי כלים", סבור כי לרב פרומן יש ממשיכים כיום בכל שדה של עשייה, "דווקא משום שהרב פרומן לא היה דמות רבנית שחיה רק בתוך קונטקסט רבני", כדבריו. "הוא לא אדם שעסק באופן אינטנסיבי בכתיבה, אלא השפיע על חיים של אנשים, והם ממשיכים להיות שליחיו עלי אדמות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אסף אנטמן – "המקום".
מלמד ושר. הרב פרומן ז"ל עם אהוד בנאי
צילום: אסף אנטמן – "המקום".
מומלצים