שתף קטע נבחר

ארה"ב: מוהל כרת את איבר מינו של תינוק

הורי תינוק מפיטסבורג תובעים את המוהל המקומי, הרב מרדכי רוזנברג, לאחר שלטענתם גרם נזקים רפואיים קשים לבנם במהלך המילה. התינוק הובהל לניתוח שארך שמונה שעות, וטרם ברור אם הסתיים בהצלחה. מומחה טוען כי אחד מכל 500 ילדים שעברו ברית מילה בארה"ב, סובל מסיבוכים רפואיים

הסיוט של כל הורה: מוהל כרת את איבר מינו של תינוק במהלך ברית, ככל הנראה בעקבות "תאונה". הורי התינוק, תושבי פיטסבורג שבארצות הברית, הגישו תביעה אזרחית נגד המוהל המקומי, הרב מרדכי רוזנברג, בטענה לנזקים רפואיים קשים שגרם לבנם במהלך המילה.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

 

על פי דיווחים בכלי התקשורת במדינה, הפרשה אירעה לפני כשמונה חודשים, ב-28 באפריל, בעת ברית מילה מסורתית שערך רוזנברג (54) בבית הכנסת "עץ החיים" שבעיר. הטקס הסתיים באופן טרגי, בניתוח חירום מורכב בבית החולים המקומי, ולטענת ההורים נגרמו נזקים רפואיים שטרם ברור אם יסתיימו בהחלמה מלאה.

 

שמונה שעות ניתוח

האירוע החמור פתח דיון פומבי בסוגיית הכשרתם המקצועית של המוהלים הדתיים בארצות הברית, ומידת הסיכונים הכרוכים בביצוע ההליך כשזה מבוצע שלא על ידי גורם רפואי מוסמך ומפוקח. בינתיים, טען המוהל בתגובה לאתר חדשות מקומי, כי הוא ממשיך לבצע טקסי ברית מילה.

 

עו"ד אמריקאי: "אורולוג ילדים ממוצע מבלה 20% מזמנו בתיקון בריתות מילה של ילדים שנימולו". תמונה: מתוך אתר האינטרנט של המוהל ()
עו"ד אמריקאי: "אורולוג ילדים ממוצע מבלה 20% מזמנו בתיקון בריתות מילה של ילדים שנימולו". תמונה: מתוך אתר האינטרנט של המוהל

 

כתב התביעה הוגש לפני שבוע בדיוק, בשמם של ההורים ותוך חיסיון שמותיהם, בניסיון להגן על פרטיותו של בנם. עורך דינם, ניל רוזן, מגולל כתב אישום חריף נגד הרב רוזנברג, שגרם לתינוק לדברי כתב התביעה, "אירוע קטסטרופלי ופציעה שתשנה את חיו". ב"טריב לייב", דווח כי רוזברג, לטענת התביעה, נהג "בזלזול מוחלט" במהלך ברית המילה של התינוק, וגרם לתאונה "בלתי מתקבלת על הדעת".

 

ברשת CBS שדיווחה על האירוע, תואר כי במהלך ביצוע המילה כרת רוזנברג בטעות את איבר מינו של התינוק, שהובהל לבית החולים המקומי, למה שהוגדר כ"ניתוח חירום מיקרוסקופי". ההליך ארך לא פחות משמונה שעות, במהלכן נזקק התינוק הקטן לשש מנות דם ואשפוז ממושך של חודשיים ימים. מקורות בבית החולים ציינו באוזני כתב הרשת כי הטיפול הוגדר כ"הצלחה".

 

אחר מאנשי הצוות הרפואי שטיפל בעולל, מסר "לטריב לייב" כי במהלך הטיפול בתינוק אף נעשה שימוש בעלוקות.

 

המוהל: מדובר בתאונה טראגית

פלסטיקאי מקומי ידוע, ד"ר ג'ו לוסי, שאינו מעורה בטיפול בתינוק - העריך כי על פי הפרטים שחשפו

המקורות בבית החולים, לא ניתן בשלב זה לדעת אם אכן תהיה החלמה מלאה. לדבריו, מדובר בהליך חדיש ומסוכן, שלעתים אינו מצליח. "כשאתה מחבר מחדש חלק שיש בו עצבים, לפעמים הם לא מצליחים להתאחות בצורה טובה, ואז בהחלט ישנן מגבלות", אמר.

 

בתגובה לתביעה, מסר הרב כי הוא מיומן בביצוע ההליך. לדבריו, מדובר "בתאונה טראגית" ואת ההשלכות החמורות הגדיר כ"מצב נורא". הוא ציין עוד, כי הוא ממשיך בכל העת לבצע בריתות מילה. בשלב הזה, מדווח ה"טריב לייב", מסרבים המוהל ועורכי דינו למסור פרטים נוספים.

 

באתר האינטרנט שלו מגדיר עצמו רוזנברג "כמוהל מוסמך" מאז שנת 1990, שקיבל את הסמכתו מהרב יוסף דוד וייסברג המנוח, מי שהיה האחראי על מוהלים והמוהל הראשי של ירושלים, והוא מוכר כמוהל מורשה של איגוד המוהלים האמריקאי. יו"ר מועצת המנהלים של האיגוד, הרב אברהם כהן, סירב להשיב לפניות של עיתונאים בעניין.

 

באתרו כותב רוזנברג עוד כי "ברית המילה המבוצעת על פי המסורת היהודית, היא התחלה נפלאה עבור הרך הנולד. זו חוויה בלתי נשכחת המלאה במשמעות ובחשיבות לכל המעורבים". בדברי ההסבר ללקוחות הפוטנציאלים באתרו, מסביר הרב רוזנברג כי מילה המבוצעת על ידי רופא בבית החולים, נוגדת את כללי ההלכה היהודיים של הטקס הדתי.

 

מומחים: אחד מ-500 תינוקות בארה"ב סובל מסיבוכים

עורך הדין דייויד לואלין המתמחה בתביעות נזקין על פגיעות בעקבות רשלנות בבריתות מילה, אומר ל-CBS

כי המקרה הנוכחי "נדיר ביותר וחמור בצורה יוצאת דופן". לואלין עצמו מטפל כעת בתביעה מול שני רופאים שאף הם ביצעו את ההליך בצורה שאינה תקינה, בשני תינוקות. "אורולוג ילדים ממוצע מבלה 20% מזמנו בתיקון בריתות מילה של ילדים שנימולו", כך לואלין.

 

לדבריו, בהתאם לנתוני האגודה האמריקאית לרפואת ילדים, אחד מכל 500 ילדים שעברו ברית מילה, סובל מסיבוכים רפואיים משמעותיים כתוצאה ממנה. "זה פחות או יותר ללא פיקוח".

 

כאמור, בארצות הברית נחשבת המילה להליך דתי ולא רפואי, ועל כן היא נעשית ללא פיקוח או הכשרה רפאית מוסדרת. "אין שם רגולציה בעניין בשום מקום בארצות הברית שאני יודע עליו. אני חושב שהממשלה צריכה לדרוש הכשרה כלשהי, אם רוצים לבצע את זה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
האירוע פתח דיון פומבי בסוגיית הכשרתם המקצועית של המוהלים הדתיים בארה"ב
צילום: shutterstock
מומלצים