שתף קטע נבחר

אושר בניו-יורק: הורים יחתמו לפני "מציצה בפה"

בעקבות שני מקרי מוות של תינוקות שנדבקו בהרפס מהמוהל, ועדת הבריאות בניו-יורק החליטה: לפני ברית עם "מציצה בפה", הורים יחתמו על מסמך שמבהיר כי הם מודעים לסיכונים. מוהל ותיק: אעדיף ללכת לכלא ולא לקבל את ההוראות החדשות

בגרמניה נלחמים על המילה, וגם בארצות הברית - שם לא-יהודים רבים נימולים - לא הכל מתנהל על מי מנוחות: הוועדה הרפואית של ניו-יורק קבעה אמש (יום ה') כי הורים שיבקשו שהמוהל יבצע הליך של "מציצה בפה" בטקס הברית מילה של בנם - יצטרכו לחתום לפני כן על "כתב הסכמה" המבהיר כי הם מודעים לסכנה, ועושים כן ביודעין. 

 

 

עוד בערוץ היהדות  - קראו:

 

חברי הוועדה קיבלו את ההחלטה פה אחד, כשלושה חודשים לאחר שההצעה בעניין הועלתה לדיון פומבי. הפרטים פורסמו באתר החדשות של רשת ABC ובניו-יורק טיימס - שם אף נכתב כי העניין נידון לאחר שבדיקה אמריקנית גילתה כי בין השנים 2000-2011 נדבקו 11 תינוקות בהרפס כתוצאה מברית המילה ומצבם היה קשה. שניים מהם סבלו מנזק מוחי ועוד שניים מתו.

 

מה זה מציצה בפה?

"מציצה בפה" הוא הליך שנוי במחלוקת, שבמהלכו המוהל מוצץ דם מהפצע שנוצר בשל חיתוך העורלה. להלכה, הדעות חלוקות האם הסיבה להליך היא בריאותית או בעלת משמעויות קבליות - אך כולם מסכימים שהוא נחוץ מבחינת קיום המצווה.

 

לפני כ-200 שנה, בעקבות מקרה של הדבקת תינוק במחלה על-ידי מוהל ידוע, פסק ר' משה סופר (החת"ם סופר, מגדולי פוסקי ההלכה באותה עת) כי ניתן לבטל את ה"מציצה בפה" ולבצעה בעקיפין על-ידי כלי ייעודי. הרב מנחם פליישמן, מוהל מומחה ומפקח על מוהלים מטעם הרבנות, מסביר כי בעקבות הפסיקה התעוררה מחלוקת - האם מדובר בהוראה נקודתית, או בחידוש שתקף לכל. על-פי הנחיות הרבנות הראשית, על המוהל לשאול את הורי התינוק כיצד הם מעוניינים שתתבצע הברית מילה.

 

במהלך השנים נוצרה חלוקה לפיה החוגים הליברלים - בהם רוב הציונות הדתית - עברו למציצה באמצעות שפופרת סטרילית, ואילו החוגים השמרניים-יותר, בהם החרדים, מקפידים על "מציצה בפה". ההקפדה על כך היא אדוקה עד כדי כך שבבריתות שבהן ידוע שהמוהל חולה או סובל מזיהום - אדם אחר מבצע את הליך המציצה עצמו. ברשויות הבריאות בניו-יורק מעריכים כי כ-3,600 תינוקות נימולים בדרך זו מדי שנה במדינה.

 

לא מוותרים

יו"ר איגוד המוהלים בניו יורק, רומי כהן, כבר מל לדבריו כ-25 אלף תינוקות ומבוגרים. הוא בן 83, וההצעה לחייב הורים לחתום על טופס הסכמה כלל לא מוצאת חן בעיניו. "אני אעדיף ללכת לכלא מאשר לקבל עליי את ההוראות האלה", אמר בראיון לניו יורק טיימס. "אם עורכים את הטקס בדיוק לפי הכללי - לילד לא יאונה שום רע. זהו מאורע משמח ואין בו דבר טראומתי".

 

יצחק מורטוב, אביו של תינוק שנימול על-ידי כהן, אמר כי משפחתו ביקשה דווקא את כהן, מאחר שידעה שהוא מבצע "מציצה בפה" ולא באמצעות כלי תיווך כלשהו. "אני לא רוצה עבודה שהיא 99 אחוז, אני

רוצה 100 אחוז", הסביר האב הנרגש, "אני רוצה שבני יהיה יהודי לחלוטין".

 

לעומת הביטחון המלא שמביע כהן, ברשויות לא משתכנעים. לדבריהם, אמצעי הבטיחות שנוקטים המוהלים - שטיפה עם מי-פה מחטאים, שימוש בכלים מעוקרים לביצוע המילה, ניקוי הידיים בסבון רפואי ובדיקות חד-שנתיות - אינם מספיקים. "אין דרך בטוחה למצוץ פצע פתוח של ילד בן כמה ימים", אמר סגן הממונה על בקרת מחלות בניו-יורק, ד"ר ג'יי ורמה. לדבריו, מוהלים שלא יקפידו על הנהלים החדשים עלולים להיקנס.

 

כך או כך, החרדים לא מתכוונים לוותר בקלות. עוד לפני החלטת הוועדה הם הצהירו כי אם תתקבל - יפנו לבית המשפט בטענה כי מדובר בפגיעה בחופש הדת - זכות חוקתית בארצות הברית. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יש לך אישור? ברית מילה
צילום: AP
מומלצים