שתף קטע נבחר

שר השיכון: ב-2014 ישווקו 40 אלף דירות

השר אורי אריאל גילה כי בשנה החולפת שווקו קרקעות ל-40 אלף דירות - יותר מהכמות שלה התחייבה המדינה בתחילת 2013. את הדברים אמר בזמן שמליאת הכנסת אישרה בקריאה טרומית הצעת חוק, המחייבת יזמים להגן על דיירים שמתפנים מדירותיהם בעת פרויקטים של תמ"א 38 או פינוי-בינוי

שר הבינוי והשיכון, אורי אריאל, הודיע היום (ד') במליאת הכנסת כי במהלך 2014 ישווקו קרקעות לבניית יותר מ-40 אלף דירות. את הדברים אמר השר אריאל בהמשך לאישור שניתן במליאה בקריאה טרומית להצעה פרטית לתיקון חוק המכר (דירות), המחייבת יזמים לתת ערבות בנקאית להבטחת הנכס הקיים של בעלי דירות בעסקאות מסוג התחדשות עירונית (פינוי-בינוי או מכוח תמ"א 38) - הכרוכות בהתפנות מהדירה הקיימת.

 

כותרות אחרונות בערוץ הנדל"ן של ynet:

 

לפי הצעתו של ח"כ מאיר שטרית (התנועה), הערבות הבנקאית תינתן לכל בעל דירה שהצטרף לאחת העסקאות, לא יאוחר משבוע ימים לפני מועד פינוי הדירה הקיימת שנקבע לו. סכום הערבות יהיה בשווי הדירה הקיימת לפי מחירה בשוק ערב הפינוי. זאת, במקום הערבויות המוצעות היום על ידי היזמים, אשר אינן מעוגנות בחוק והן בגדר של נוהג בלתי מחייב.

 

השר אריאל נימק את תמיכת הממשלה בהצעת החוק ואמר כי "ההצעה נכונה ומעניקה ביטחון לתושבים במיזמי ההתחדשות עירונית, שהם המפתח להגדלת היצע הדירות". הוא גילה כי השנה שווקו כ-40 אלף יחידות דיור מעבר לכמות שהמדינה התחייבה לה בתחילת השנה, ולפיכך גם בשנה החדשה ישווקו יותר מ-40 אלף יחידות דיור חדשות.

 

השר ציין כי חוק הערבות הבנקאית החדש יקודם לאישור סופי בוועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת. לדבריו, למשרדים השונים יש מספר הסתייגויות, והן ישולבו בנוסח הסופי של החוק לקראת אישורו בקריאה שנייה ושלישית. מאחר שמדובר בהצעת חוק פרטית, הוועדה חייבת לאשר אותה קודם לקריאה ראשונה במליאה שתתקיים בקרוב.

 

"צריך להגן על המפונים בפרויקטים של פינוי-בינוי"

ח"כ שטרית הסביר כי התקשרות בין בעלי דירות ליזם בעסקאות פינוי-בינוי או תמ"א 38, מהווה לא אחת את ההתקשרות הכלכלית המשמעותית ביותר עבורם. על כן, ובשים לב להיקף הרב והגובר של עסקאות אלה הנרקמות בשנים האחרונות, יש לבצע את התיקון המוצע בחוק - כדי להגן על מי שעלולים למצוא את עצמם ללא דירה משלהם למשך תקופה של כ-3 שנים.

 

"התיקון נדרש מאחר שחוק המכר הקיים מגן על הכספים שמשלמים רוכשי דירות מקבלן בעסקאות הרגילות, וחסרות בו הבטוחות המגיעות לבעלי דירות המתקשרים בעסקאות של ההתחדשות העירונית", אמר שטרית. "בהתקשרות עם קבלן, הבנק המלווה נותן את הערבות על סמך שעבוד זכויות הקבלן בדירות. בעסקאות ההתחדשות, השעבוד הוא של זכויות בעלי הדירות".

 

שטרית ציין כי עד כה התפתח בשוק נוהג שנועד למזער את הסיכון של בעלי הדירות, לפיו היזמים מציעים להם אחת מבין 3 סוגי ערבויות: ערבות חוק המכר בשווי הדירה הקיימת, ערבות המשקפת את שווי הדירה החדשה, וערבות המשקפת שווי של 85% משווי הדירה. אך לדבריו, כל עוד עניין זה לא יוסדר בחקיקה הקיימת, הנוהג הקיים איננו מענה משפטי מחייב והולם ליזמים ולבעלי הנכסים.

 

"לפיכך באה הצעת החוק לתקן את המצב הארעי הזה, כדי להגן מחד על זכויות בעלי הדירות הקיימות, שנתנו את כל רכושם להריסה ולבנייה מחדש, ומאידך על היזמים שלא יסתכנו בהוצאות גבוהות ומיותרות במקום שאין צורך בהן", סיכם הח"כ את הדברים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מרים צחי
שר השיכון, אורי אריאל
צילום: מרים צחי
מומלצים