שתף קטע נבחר
צילום: shutterstock

למה עברתי מניהול בהיי-טק למכירת ספרים?

לאחר עשרות שנים כמנהל בכיר בהיי-טק, ירון גולדשטיין השתעמם וחיפש עבודה חדשה, שתתחבר לאהבתו לספרים. פגישה עם חבר הולידה את חנות הספרים המקוונת הראשונה בישראל והיום הם כבר מעסיקים צי של עובדים. עשיתי שינוי - סדרת כתבות על אנשים שעשו הסבה מקצועית באמצע החיים

עשרות שנים עבדתי בהיי-טק, בתחילה בחברת סאייטקס, שהיתה בעבר ספינת הדגל של ההיי-טק הישראלי - ולבסוף כמנכ"ל חברת-הבת "ויאונט ישראל בע"מ", וכמנהל טכנולוגיות ראשי (CTO) של חברת-האם העולמית "Vio Worldwide" שמרכזה בלונדון. לפני כארבע שנים, לקראת גיל 50, הפרויקט הארוך הגיע לסיומו וסגרתי את החברה שניהלתי.

 

בכתבות הקודמות בסדרה עשיתי שינוי

 

בשלב זה מצאתי את עצמי משתעמם ומחפש משהו חדש ומלהיב, שיתחבר לאהבותי מאז מתמיד - ספרים וצילום. הזדעזעתי מעצם המחשבה שאאלץ להיכנס שוב לארגון גדול, לעבוד שעות רבות כמקובל וכנדרש, לראות את המשפחה בקושי בסופי שבוע. כל זאת שוב עבור מישהו אחר ובפרויקט שאני מתחבר אליו רק בגלל צרכי פרנסה.

 

פגישה עם חבר ילדות לקראת יום הולדתי הולידה רעיון חדש, שקשור לאהבה של שנינו לספרים ולספרות. למרבה ההפתעה התברר, כי בזמן שבארה"ב זהו תחום עסקי הגדל במהירות - בארץ אף אחד אפילו לא מדבר על ספרים אלקטרוניים, וודאי שלא בעברית.

 

פינת העבודה של גולדשטיין בביתו בהרצליה (צילום: יח"צ) (צילום: יח
פינת העבודה של גולדשטיין בביתו בהרצליה(צילום: יח"צ)

 

נדלקתי על הרעיון וביחד הקמנו חברה שמאפשרת לכל מי שרוצה בכך להוציא לאור ספרים אלקטרוניים ולמכור אותם באמצעותנו. לאחר כמה חודשי לימודים אינטנסיביים של התחום, מצאתי את עצמי עם עוד שלושה שותפים, עובדים במרץ על המיזם בלב הסלון המשפחתי הקטן שלנו בהרצליה.

 

האתר שלנו עלה לאוויר ביום הולדתו של אליעזר בן-יהודה, מחדש השפה העברית ונקרא "מנדלי מוכר ספרים ברשת" - על שמו של "מנדלי מוכר ספרים" שנחשב לסבא של הספרות העברית המודרנית. כך קישרנו את החידוש למסורת.

 

לא משוגעים, נלהבים

בתחילה אנשים חשבו שאנו משוגעים. בחנות המקוונת היו רק שמונה ספרים וכולם בחינם. כמה מומחים ניסו להבהיר לי ש"אין טעם לפתוח חנות עם פחות מ-2,000 ספרים", אך בשותפי ובי כבר בערה האש. היה ברור שיש רצון ושיש הכרח בעשייה והתמדה.

 

הורי, שקצת נבהלו מכך שבגילי המתקדם אני נעזר בסובארו העתיקה והחבוטה שלהם לאחר שנים של רכב ליסינג - לא הפסיקו לשאול מתי כבר תהיה פרנסה. ספרים אלקטרוניים נשמע להם כמו "עסקי אויר", אבל כשהראיתי לאמי (בת למעלה מ-80) בעיניים בורקות, כיצד היא יכולה לקרוא בספר אלקטרוני בקלות רבה יותר מאשר בספר מודפס, יכולתי להבחין בניצוץ של הבנה והזדהות.

 

כשהסברתי שאנו פותחים פתח לכל יוצר להוציא את דבריו לאור גם מבלי שיצטרך למשכן את ביתו ובמחירים שווים לכל נפש - ראיתי בעיניה אפילו גאווה.

 

תקופת ההיי-טק. גולדשטיין מציג מוצר של סייטקס למבקרים ואנשי מכירות מאירופה (צילום: יח"צ) (צילום: יח
תקופת ההיי-טק. גולדשטיין מציג מוצר של סייטקס למבקרים ואנשי מכירות מאירופה(צילום: יח"צ)

 

במשך הזמן השתנו סדרי העבודה בין השותפים. למרינה, אשתי היקרה, קצת נמאס מהמשרד בסלון - אז עברתי למרפסת. האתר המשיך לגדול, עברנו את 1,000 הספרים הראשונים והסובארו החבוטה הוחלפה במשהו סביר יותר. 

 

מגשימים חלומות

כיום אנחנו כבר מעסיקים עורכים ומגיהים, גרפיקאים ובוני ספרים אלקטרוניים, קופירייטרים, פרסומאים ואנשי יחסי ציבור, בתי דפוס, אנשי תוכנה ובוני אתרים. כולם עסוקים במרץ רב בהגשמת חלומות לעוד ועוד יוצרות ויוצרים, סופרים ומשוררים בכל תחומי הספרות. רוב הפרילנסרים העובדים עבורנו - עובדים מהבית.

 

לא פחות חשוב - גם אני מתפרנס מכך. זה לא קל, רוב העבודה נעשית עדיין מהבית והפגישות העסקיות מתקיימות בבתי קפה ובבתי מלון. אבל הייתי עושה זאת שוב, מכיוון שאין תחליף לעבודה במשהו שאתה מחובר אליו נפשית. אני מתרגש מחדש עם כל סופר וכמעט כל ספר שאנו מאפשרים את הוצאתו לאור והפצתו לקהל.

 

השבוע הגיע אחד הסופרים החביבים עלי לאסוף את עותקי הספרים שהדפסתי עבורו. מופתע, הוא אמר לי, "אני מעריץ אנשים שעובדים מהבית. זה דורש כל כך הרבה משמעת עצמית". שאלתי את עצמי האם זה נכון לגבי, והתברר לי שלא - אני לא זוכר מתי הכרחתי את עצמי לעבוד בפעם האחרונה ואני שמח על מזלי הטוב שזימן לי את האפשרות לעבוד מתוך תשוקה פנימית.

 

זה בהחלט נפלא לעשות משהו שאני אוהב, ועל הדרך אנו גם תומכים בהגנת הסביבה - שכן כל 100 ספרים שלא הודפסו משמעותם עץ אחד שניצל מכריתה. מה לגבי העתיד? יש כמה רעיונות חדשניים בקנה, למשל להרחיב את עולם החוויות לאנשים רבים שאינם מסוגלים לקרוא כיום ולהקל עוד יותר אפילו את האפשרות לכל אחד להוציא את דברו לאור.  

 

לכל מי ששוקל הסבה מקצועית או שמתוסכל בעבודתו, אני ממליץ לבחון ולבדוק בשיא הרצינות והאומץ את האפשרות לעסוק במה שקרוב לליבו. זה גם כיף גדול וגם מגדיל באופן קיצוני את סיכויי ההצלחה. ובסיכום הכי קצרצר שאפשר: רצון+עשייה+התמדה - מביאים ניצחון.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יח"צ
ירון גולדשטיין
צילום: יח"צ
מומלצים