שתף קטע נבחר

קייב: "הקהילה היהודית בפאניקה"

האנטישמיות באוקראינה כבר עברה את שלב הססמאות - וכעת מתארים בקהילה היהודית פחד של ממש, בעקבות סדרת אירועים אנטישמיים מהשבוע האחרון בלבד. בקהילה דורשים משלטונות המדינה אבטחה. "נצטרך להיות הרבה יותר עירניים. נראה שהמצב הולך ומחמיר"

הסלמה בפעילות האנטישמית באוקראינה : שוב תקיפה על רקע אנטישמי, הפעם במהלך השבת. דב בער גליקמן (30), חבר הקהילה היהודית שעשה את דרכו בליל שבת אל ביתו - הותקף במכות על ידי שלושה צעירים ולאחר שנפל, נדקר שלוש פעמים, ככל הנראה בגפיו. צעקותיו הבריחו את הדוקרים.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

 

הבחור שאכל את סעודת השבת בישיבת "אורח חיים" הממוקמת בשכונת פודול שבקייב, אוקראינה - הצליח לדדות כשהוא שותת דם עד לבניין בית הכנסת המרכזי, שבו ממוקמת גם הישיבה, והתמוטט במקווה - שם קיבל את הטיפול הראשוני. שומר בית הכנסת הזעיק את כוחות ההצלה, והוא פונה לבית החולים. הלל כהן, יו"ר "הצלה" אוקראינה, סיפר ל-ynet כי הנדקר איבד דם רב לאחר שנפגע בעורק הראשי, ואיבד את הכרתו. הוא נזקק לניתוח, מצבו מוגדר בינוני.

 

דידה בשארית כוחותיו לבניין בית הכנסת, והתמוטט במקווה המקומי (צילום: הצלה אוקראינה) (צילום: הצלה אוקראינה)
דידה בשארית כוחותיו לבניין בית הכנסת, והתמוטט במקווה המקומי(צילום: הצלה אוקראינה)

 

"מה שמפחיד הוא שהם הגיעו ברכב, ונראו ככל הנראה מאורגנים", אומר כהן, שמספר כי הקהילה כולה בהלם. "נצטרך להיות עכשיו הרבה יותר עירניים. לא לשלוח ילדים לבד, לשים לב אם עוקבים אחרינו".

 

תקיפה שנייה "באותו האזור, באותה השיטה"

התקיפה השבת החמירה את תחושת הרדיפה של הקהילה היהודית המקומית, לאחר שהשבוע הותקף במכות קשות מורה יהודי-ישראלי בפתח הבניין שבו הוא מתגורר, לדברי המקומיים - באותו האזור ובאותה השיטה, אירוע שהוגדר כאנטישמי במובהק.

 

"היו שם שלוליות של דם". המקווה שבו התמוטט גליקמן (צילום: בנימין גולדפרב) (צילום: בנימין גולדפרב)
"היו שם שלוליות של דם". המקווה שבו התמוטט גליקמן(צילום: בנימין גולדפרב)

 

התגברות האירועים האנטישמיים איננה מקרית, סבור כהן, אף שלדבריו לקהילה אין מושג אם מדובר בכנופייה אחת עם מטרות אנטישמיות, או בצבר של מקרים. מה שברור לו ולחבריו הוא שההפגנות נגד השלטון האוקראיני, הנגועות בלאומנות, בהחלט עלולות להיות קשורות להסלמה האחרונה.

 

"היו שם שלוליות של דם", מתאר הרב בנימין גוטפרב, מנהל החיידר המקומי. "הקהילה נכנסה לפאניקה, וכל השבת היו דיונים כיצד ניתן לטפל באירוע החמור שחוזר על עצמו שבוע אחרי שבוע, באותו מקום ובאותה שיטה. נראה שהמצב רק הולך ומחמיר".

 

נעצר צעיר שניהל מעקב אחרי אברך אחר

כהן וגוטפרב מוסיפים כי בצהרי היום (שבת) הבחינו כמה חברים בקהילה היהודית כי צעיר מקומי עוקב אחר אחד האברכים בדרכו לתפילת מנחה, "ורושם כל רחוב שהאברך הולך בו", גוטפרב אומר. הם תפסו אותו, לקחו אותו לבית הכנסת והזעיקו משטרה. "שאלו אותו למה הוא עוקב אחרי האברך, וברגע שהוא התחיל לגמגם היה ברור שמשהו לא בסדר אתו".

 

"מה שמפחיד הוא שהם הגיעו ברכב, ונראו ככל הנראה מאורגנים". דב בער גליקמן עם הרב אליהו שפילר, ראש הישיבה (צילום: הצלה אוקראינה) (צילום: הצלה אוקראינה)
"מה שמפחיד הוא שהם הגיעו ברכב, ונראו ככל הנראה מאורגנים". דב בער גליקמן עם הרב אליהו שפילר, ראש הישיבה(צילום: הצלה אוקראינה)

 

"בכיסיו נמצאה מחברת עם תרשימים של הרחובות הסמוכים לבית הכנסת", כך כהן. "המשטרה עצרה את הבחור, אך אנחנו דואגים, כי זה נראה כבר

כמו שיטה. הצעיר שניהל את המעקב היה נראה מסודר ומאורגן".

 

לדברי כהן, "כבר לפני כמה שבועות הרגשנו שהאווירה האנטישמית מתחממת. פנו אלי כדי שאדבר על שלום בין האזרחים בפני חצי מיליון מפגינים בכיכר, לצד כומר ומופתי. אבל השלטון מגיב באיטיות. נקווה לטוב", הוא אומר. בנאומו קרא לתושבי אוקראינה שלא לפגוע במיעוטים, ואמר, בין היתר: "בכל יום כשיהודי מתפלל, הוא מבקש על שלום בעולם... שוחחנו גם עם המוסלמים, ובוודאי שאסור בשום אופן שבכיכר הזאת ייראו חס ושלום סמלים ניאו-נאצים או גזעניים. זאת מדינה שכבר 23 שנים מקבלת את כולם, ואנחנו מקווים שכך זה יימשך. מדי שנה מגיעים לכאן מאות-אלפי יהודים מהעולם להתפלל במקומות הקדושים, ובשבילם הארץ הזאת חשובה מבחינה היסטורית. כאן גדלו גדולי האומה שלנו, ואנחנו רוצים לבוא ולראות עם שחי בשלום. עם אחד. חשוב לנו שאנחנו - המיעוטים שגרים כאן - לא ניפגע".

 

אבל היום חשים יו"ר הצלה" וחבריו לקהילה פחד של ממש, כפי שהוא מתאר, והם דורשים משלטונות אוקראינה שמירה צמודה לבתי הכנסת, פטרולים, "והכי חשוב, לטפל ביד קשה באנטישמיות שמרימה ראש".

 

רבני אירופה: זו אחריות השלטון האוקראיני

בתגובה להתקפה האשים נשיא "ועידת רבני אירופה" ואב"ד מוסקבה, הרב פנחס גולדשמידט, את השלטון האוקראיני, שלדבריו מפגין סובלנות מסוכנת

כלפי מי שיצאו בהצהרות אנטישמיות לאחרונה. "הסובלנות גם מצד השלטונות וגם מצד האופוזיציה כלפי המפגינים באוקראינה, שהביעו הצהרות אנטישמיות במהלכן - נתנה את האות לגורמים אנטישמיים לתקוף יהודים ולהתרת דמם, חלילה. אנו דורשים מהשלטונות לשמור על יהודי אוקראינה מפני הפורעים הללו, ולמגר כל תופעה אנטישמית בנחישות הראויה".

 

"אנו מתפללים להחלמתו המהירה", הוסיף הרב גולדשמידט, "ומחזקים את ידי סגן נשיא הוועידה, רבה של אוקראינה, הרב יעקב ד. בלייך, ראש מוסדות התורה והחסד והקהילה היהודית במאבק להחייאת יהדות אוקראינה".

 

סייע בהכנת הכתבה: קובי נחשוני


פורסם לראשונה 18/01/2014 22:30

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: הצלה אוקראינה
דב בער גליקמן שנדקר השבת
צילום: הצלה אוקראינה
הרב פנחס גולדשמידט. מתירים את דמם של היהודים
מומלצים