שתף קטע נבחר

מעתה: תוגבל הפריה חוץ גופית ל-8 טיפולים

אם עד היום אישה יכלה לעשות אינספור מחזורי טיפולי של הפריה חוץ גופית, עכשיו מדובר בשמונה טיפולים בלבד. גיל המקסימום לטיפולים נשאר על כנו - 45. "ההחלטה מאפשרת להגיד לבני זוג בשלב הגיוני וסביר שמיצינו את האפשרות הזאת ולעבור לשלב של תרומת ביצית", הסביר פרופ' משה בן עמי, יו"ר איגוד הרופאים הגניקולוגים

משרד הבריאות מגביל את טיפול ההפריה חוץ גופית . אם עד היום אישה יכלה לעשות אינספור מחזורי טיפולי של הפריה חוץ גופית, הרי כעת שיהיה ניתן לעשות עד שמונה טיפולים. אם לאחריהם לא יושג היריון, אז הצוות המטפל ידון במצבה של האישה, כולל בשאלת המשך הטיפולים.

 

את אפליקציית הבריאות לסמארטפון כבר הורדת? הורידו לאייפון או לאנדרואיד

 

היום אישה יכולה לעבור טיפולים ככל שהיא חפצה בכך. החוזר של משרד הבריאות מאפשר לצוות המטפל בה, שיכלול גם עובדת סוציאלית, לקיים דיון בנושא ובסיבות לכישלון ובהצעות להמשך הטיפול. כך המשך הטיפולים לא יתבצע באופן אוטומטי.

 

עוד על טיפולי פוריות

עקב העלויות: המדינה תגביל טיפולי הפוריות

מחקר בדק: האם הפריית מבחנה מזיקה לעובר?

טיפולי פוריות: כל מה שצריך לדעת לפני שמתחילים

 

"המצב היום הוא אבסורד. הוא מכריח אותנו לטפל בזוגות שאנחנו בטוחים שאנחנו גם פוגעים בבריאות שלהם, שהם מבקרים לחינם בבתי חולים ומפסידים ימי עבודה, וסתם מבזבזים משאבים ללא שום תועלת. הזוג דורש ואנחנו לא יכולנו להגיד לא. החוזר הזה מאפשר להגיד בשלב הגיוני וסביר שמיצינו את האפשרות הזאת ולעבור לשלב של תרומת ביצית", הסביר פרופ' משה בן עמי, יו"ר איגוד הרופאים הגניקולוגים.

 

גיל המקסימום לטיפולים יישאר - 45

בניגוד להמלצת המועצה לרפואת נשים, נאונטולוגיה וגנטיקה שהתקבלה לפני כמה חודשים, משרד הבריאות לא יגביל את הטיפולים עד גיל 44, אלא החליט להשאיר את גיל המקסימום ל-45.

 

בהתאם להמלצת המועצה, נשים יוכלו להתחיל טיפול הפריה חוץ גופית כאפשרות ראשונה כבר בגיל 39, לעומת המצב היום בו ניתן להתחיל בהליך רק לאחר שלושה טיפולים קונבנציונליים, זאת מכיוון שהחל מגיל 40 שיעור הפיריון יורד בצורה חדה.

 

"הפריה חוץ גופית הוא הטיפול המצליח ביותר, אבל לפני גיל 39 יש אפשרויות טובות אחרות. בגילאים האלה הסיכויים להרות הם קטנים וכל חודש יכול להיות קריטי מבחינת אובדן היכולת להיכנס להיריון, ולכן אם רופא חושב שזה יהיה נכון להתחיל ישר בהפריה חוץ גופית אצל אישה מסוימת אז זה יתאפשר", אמר פרופ' בן עמי. משרד הבריאות סבור כי אישה שלא יכולה להיכנס להיריון באופן טבעי תוכל להיכנס ביתר קלות להיריון באמצעות הפריה חוץ גופית.

 

הגבלה נוספת היא על נשים בגילאי 42 ומעלה. החוזר קובע כי נשים בגילאים אלו יוכלו לעבור מקסימום שלושה מחזורי טיפול בהם לא הגיעו למצב של החזרת עוברים, בעוד שהיום אין הגבלה כזאת כלל. את החוזר הוציא פרופ' ארנון אפק, ראש מינהל רפואה במשרד הבריאות.

 

"ההמלצות מסדירות את נושא טיפולי ההפריה חוץ גופית ובכך מאפשרות מצד אחד לנשים להגשים זכותן לאימהות והורות, ומצד שני לדאוג לבריאותן", אמר שרת הבריאות יעל גרמן.

 

עפרה בלבן, יו"ר עמותת "חן לפריון", בירכה על המהלך. "היעילות של מחזורי טיפול היא עד המחזור השישי. כך יתפנה כסף לבצע בדיקות גנטיות הכרחיות לנשים, שיעזרו להן באמת להיכנס להריון".

  
 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
8 טיפולים בלבד לכל אישה
צילום: shutterstock
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים