שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  10 היתרונות הבריאותיים למי שנמצא בזוגיות

  היא מקלה עלינו את תלאות החיים, מאפשרת לנו להתפתח כבני אדם ומכניסה את יחסי המין לשגרה בריאה. כל הסיבות לחפש זוגיות טובה ולהישאר בה. ד"ר אודי בר ממליץ

  רבים מאיתנו חולקים זוגיות בריאה ואוהבת. עבור כולנו הזוגיות שלנו הופכת בשלב זה או אחר למרכז עולמנו הרגשי - היא מהווה מקור נחמתנו העיקרי בעיתות קשות, ולעיתים גם עלולה להיות מקור הרוגז והעצב.

   

  את אפליקציית הבריאות לסמארטפון כבר הורדת? הורידו לאייפון או לאנדרואיד

   

  אולם, למרות הקושי הרב ביצירתה ושימורה של זוגיות ארוכת טווח, עצם יצירתה של שותפות זוגית היא חלק מצרכינו הבסיסיים ביותר כבני אדם בוגרים. קיומו של קשר זוגי על כל הקשיים העלולים להיות כרוכים בו, הוא בעל חשיבות רבה ביותר לשם תחושת הביטחון והשלווה האישיים שלנו.

   

  עוד מדריכי איכות חיים

  המהפך: 10 שינויים במראה שלנו - במאה שנה

  חומצה היאלרונית: 10 שימושים בריאים

  צלקות אקנה: 10 השיטות היעילות לתיקון

  לא יכולים בלי סיליקון? 10 עובדות שיפחידו אתכם

  10 סיבות להזדקנות מוקדמת של עור הפנים

  התחלה טובה: 10 המלצות בריאות לשנה החדשה

  10 סימנים שמעידים: אתה סובל מדיכאון סמוי

  סוף לעצב: 10 עצות לשמירה על מצב רוח טוב

   

  מחקרים רבים הוכיחו מזה כבר כי חשיבותו של הקשר הזוגי שלנו היא גדולה ובעלת השלכה מרחיקת לכת על עולם הרגש הפנימי שלנו, יותר אפילו מאשר הגשמה מקצועית וקריירה משגשגת, המגיעים גם הם לשיאם בדרך כלל רק בעתות של זוגיות איתנה ותומכת. (נתונים שבאו לידי ביטוי בין היתר בפירמידת הצרכים על פי מאסלו, כבר בשנות ה-60).

   

  למעשה, זוגיות תומכת מאפשרת לבני הזוג לשאת ביתר קלות עתות של דחק ומציאות קשה, משום שהיא משרה תחושת שלווה וביטחון בסיסיים הנותנים כוח לעבור עוד יום קשה בעבודה..

   

  הסיבה להשפעתה הרבה של הזוגיות על תחושות הביטחון האישיות שלנו ושלוותנו האישית נעוצה בין היתר בתולדה של פונקציות גנטיות החבויות בגנום שלנו כבני אדם. זוגיות היא אינסטינקט מולד וחוסר הגשמתו עלול להשפיע פעמים רבות על מסלולים, תהליכים וקבלת החלטות גם בנושאים אחרים במהלך חיינו.

   

  להלן עשר סיבות ההופכות קשר זוגי לטוב בשבילנו:

    

  1. קיום יחסי מין סדירים

  זוגיות, במובן המקובל והבסיסי ביותר של המילה מאפשרת וכוללת בדרך כלל יחסי מין סדירים. יחסי מין אינם רק פונקציה גופנית מהנה, הם בעלי השפעה פיזיולוגית ופסיכולוגית רחבת היקף הכרוכה בשחרור מספר הורמונים ייחודיים בעלי השפעה מרחיקת לכת על מצב רוחנו ואפילו על מראינו החיצוני.

   

  במהלך קיום יחסי מין, בשונה מאוננות בלבד, מופרשים פרוסטגלנדינים המשפיעים באופן הניכר לעין על עור הפנים ועל שורת תהליכים פיזיולוגיים נוספים, ומופרשת גם כמות רבה של אנדורפינים - מוליך עצבי הזהה כמעט במדויק במבנהו המולקולארי למורפין, מולקולה אופייטית הדומה לזו הנמצאת בהרואין ובאופיום ונחשבת לחומר המענג ביותר בעולם.

   

  במוחנו קולטנים ייחודיים לקליטת האנדורפינים המשפיעים באופן מעמיק על רמת האופטימיות והשלווה שלנו. האנדורפינים משפרים את איכות השינה ומקלים על תופעות של חרדה ודריכות יתרה, האופייניים למצבי דחק המהווים לעיתים חלק משגרת החיים.

   

  2. הפרשת ההורמון אוקסיטוצין

  אוקסיטוצין הוא הורמון חמקמק וקשה לאיתור אשר רק במהלך העשור האחרון הגענו לידי הבנה גדולה יותר אודות הפרשתו ופעילותו מרחיקת הלכת על בני האדם.

   

  האוקסיטוצין המשוחרר מבלוטת ההיפופיזה הוא הורמון מופרש במספר מצבים ייחודיים, כמו למשל, יניקותיו הראשונות של התינוק הנולד משדי אימו המגרים מיידית את מוח האם להפריש כמויות רבות מהורמון זה ובכך נפשה נקשרת בנפשו של התינוק ונוצרת ברית רגשית האופיינית לאהבת האם לרך הנולד.

   

  הורמון האוקסיטוצין, המכונה "הורמון האהבה" מופרש גם בעת שהייה בזרועותיו של אדם אהוב ומופרש גם במהלך האורגזמה בשני המינים.

   

  לעיתים, במהלך קשר זוגי, הפרשתו של האוקסיטוצין כחלק ממגעים גופניים שגרתיים כמו למשל שינה משותפת - מהווה הסימן העמוק ביותר לקיומה של אהבה אמיתית בין בני הזוג.

   

  מעניין לציין כי הורמון זה נעדר דווקא משורת ההורמונים והתהליכים הגופניים האופייניים לתחילתו של קשר זוגי חדש והוא מתחיל להופיע רק לאחר התייצבות היחסים לאורך זמן.

   

  השפעתו של אוקסיטוצין המתקבלת מהשהייה הקרובה והמגע הגופני בין בני זוג וותיקים היא זו הגורמת לשלווה האופיינית ולתחושת הביטחון המתקבלת בעת השהייה יחדיו של שני בני הזוג והיא חיונית לשם יכולתנו לבטוח באחרים ומשפרת את תפקודנו החברתי בין הבריות.

    

  חלוקת עבודה בין בני הזוג במהלך החיים (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  חלוקת עבודה בין בני הזוג במהלך החיים(צילום: shutterstock)

   

  3. שניים שהם אחד

  לכל אחד מאיתנו חסרונות ויתרונות יחסיים, למשל חלקנו מצוינים בארגון ההוצאות הכספיות וחלקנו מצוינים במציאת המקומות הראויים לבזבז את כספנו, חלקנו מצוינים בארגון הבית וחלקנו בקושי מסתדרים עם ארון הבגדים.

   

  זוגיות היא למעשה שותפות של שני יחידים המשלימים אחד את מגרעותיו של השני ובכך הופכים לצוות יעיל יותר הנהנה מיתרונות שני הצדדים.

   

  גם פונקציות חברתיות הופכות להיות מגוונות ועשירות הרבה יותר כאשר אנו מבצעים אותן בזוג. למשל, כאשר אחד מבני הזוג אינו חברותי במיוחד הוא עדיין יכול ליהנות משמירה על קשרים חברתיים מגוונים בזכות הוורבליות של בן או בת הזוג, ואילו לעיתים דווקא ההומור של אחד מבני הזוג הוא המגנט המושך את כל החברים לסלון הבית.

   

  היכולת לשמור על יחסים חברתיים מגוונים משפרת את תחושת התמיכה החברתית העוזרת להתגבר על משברים חולפים וכמובן שבעלת חשיבות רבה בתקופות של טרגדיות אישיות ואו מחלות קשות.

   

  4. חברותא

  זוגיות המהווה חלק משגרת החיים משמשת למעשה גם לדיאלוג מתמיד וממושך עם אדם אחר ומצמצת את תחושות הבדידות שכל אחד מאיתנו יכול לחוש לעתים.

   

  דברים טריוויאליים, כמו למשל ארוחה משותפת בסוף יום העבודה, מאפשרים החלפת חוויות ותכנים מהיום החולף המאפשרים לאדם המהווה חלק מזוג את עיבוד המציאות והכלתה ביתר קלות.

   

  לעתים רבות, עצם הקשבתו של האחר למצוקות שלנו ועצם שיתופו בנושאים בהם אנו מתלבטים מביאה את הפתרון ותחושת ההקלה החיונית כל כך לשם התמודדות עם שגרת החיים על תלאותיה האופייניות.

   

  5. הקמת משפחה

  כמובן שהקמת משפחה הוא אחד מהפועלים הישירים הנגזרים מזוגיות. בזכות השוני בין המינים, הדעות והגישות השונות בין שני בני זוג יכולים הילדים ליהנות ממגוון רחב יותר של דעות, גישות חינוכיות שונות וכמובן גם הגדלת מגוון הדמויות עימן יכולים הילדים להזדהות .

   

  גם מבחינה כלכלית, הכורח בזוגיות גדל על מנת לאפשר את פרנסתם של הילדים והרחבה נוספת של המשפחה.

   

  6. תמיכה פיזית בגיל המבוגר

  למרות שבבואנו לעסוק באהבה וזוגיות אנו חושבים על כוכבים וזיקוקים, הרי שאין לשכוח כי בגיל המבוגר- בני הזוג הם לעתים היחידים העוזרים לקום מן המיטה, הם אלה הדואגים להתריע על בעיה בריאותית חריפה ולעתים הם המשען והסעד העיקרי בחייהם של בני הגיל השלישי.

   

  בקרב בני גיל הזהב אובדן פתאומי של אחד מבני הזוג עלול לגרור בעקבותיו משבר רגשי עמוק וממושך, אשר גם אם מלווה בתמיכה עקבית ונמרצת מצד הילדים, אינו חולף ומהווה פתח לדרדור גופני בלתי נמנע המגיע בהמשך.

   

  7. כורח בשינוי

  למן הרגע בו קשרנו גורלנו עם אחר ליחסים קרובים, אפילו למשך מספר חודשים, הרי שעצם קיומה של מערכת יחסים קרובה עם אחר מאלצת אותנו ל"צאת מעצמנו" ולהשתנות ולו במעט על מנת להכיל גם את רצונותיו ושאיפותיו של האחר.

   

  כורח זה מוביל לתהליך שרשרת במהלכה אנו משתנים ומתפתחים באופן מגוון ועשיר יותר מאשר לו היינו לבד. כורח זה בהתפתחות, שינוי והכרת הצורך ועולם השאיפות של האחר הקרוב לנו, תורמת במידה רבה גם להתפתחותנו האישית והפיכתנו לבני אדם טובים ומורכבים יותר.

   

  לעבור את החיים ביחד. זוגיות בריאה (צילום: index open) (צילום: index open)
  לעבור את החיים ביחד. זוגיות בריאה(צילום: index open)

   

  8. צורך אינסטינקטיבי מולד

  בבואנו להתייחס לבני האדם אין לשכוח את חשיבותם של מאפיינים בסיסים בתפקוד הביולוגי של האדם. למשל, ממש כמו שהזברות נוהגות לחיות כעדר, ויש מיני ציפורים הנודדות מדי שנה, כך גם האדם הוא במהותו - יצור זוגי.

   

  אין הדבר אומר כי כולם צריכים להיות בזוג, אולם עובדה היא שהאדם מטבעו הוא יצור חברתי, הבוחר לחיות בדרך כלל בשכנות לאחרים, ונוטה באופן טבעי לחיות בזוגיות.

   

  כך שנותר להניח, כי מרבית אלה שלא קשרו גורלם באחר ואינם נמצאים בזוגיות עושים זאת בלית ברירה, או בגלל קונפליקטים אישיים לא פתורים המקשים עליהם ביצירת אינטימיות עם אחר.

   

  9. כלכלה ושותפות עסקית

  כיום בעולם המערבי, הפך לכמעט בלתי אפשרי להגיע למעמד כלכלי איתן ללא הקמת משק בית משותף. כלכלת משק בית המשותפת לשני בני הזוג מעניקה זכויות והקלות במשכנתאות ובכך מאפשרת להגיע ביתר קלות לרכישת דירה.

   

  מעמד של בני זוג חיוני גם ביכולת לשמור על האינטרסים המשפטיים ויכולת לשמש כבא כוח מייצג, או אפוטרופוס לבן הזוג ובכך למעשה נוצרת שותפות עסקית החיונית להתמודדות עם קשיים בירוקראטיים, כלכליים ובריאותיים בדרך השמורה בחוק רק לבני זוג.

   

  10. דעה כנה תוך אינטימיות מלאה

  אהבה גורמת לנו להאמין ולבטוח במוצא פיו של האהוב ומצליחה להסיר את החשדנות גם בחשדנים מכולם. אהבה וזוגיות הם תנאי בסיסי ליכולת לבטוח באופן מלא באחר שאינו אחד מהורינו ולהעתיק את תחושות ההתמסרות הטוטלית והאמון שרכשנו בעבר להורינו - לאדם אחר שאינו מקורב לנו קרבת דם .

   

  תחושות הביטחון באחר מאפשרות לנו לקבל את דעתו באופן מרחיק לכת, ואנו גם מסוגלים לחלוק עימו את הסודות כמוסים ביותר ואת הפחדים כולם.

   

  הזכות ליהנות מדיאלוג המבוסס על ביטחון מלא בדבריו של האחר והידיעה כי מוצא פיו הוא אמיתי - מאפשרת לנו לקבל את הפידבק האמיתי והמדויק ביותר, כמו גם לזכות בזווית ראייה נוספת לכל מעשה ידינו.

   

  גם בקרב זוגות הנהנים מאורח החיים החברתי ביותר, בדרך כלל תפקידי המפתח בעיבוד תהליכים רגשיים והשותף הראשון עימו בני הזוג חולקים את מצוקותיהם האישיות ביותר- הם דווקא בני הזוג.

   

  וזאת בין היתר גם משום שבני הזוג הם שותפים אמיתיים לדרך המשותפת וניתן באופן טבעי ובדרך כלל להישען על דעתם והמלצותיהם ללא חשש.

   

  הכותב הוא רופא כללי, יועץ מומחה לתוספי תזונה ורפואה אסתטית

      

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  מי צריך כזאת אהבה?
  צילום: shutterstock
  צילום: איליה מלניקוב
  ד"ר אודי בר. הזוגיות הופכת להיות מרכז עולמנו
  צילום: איליה מלניקוב
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים