שתף קטע נבחר

למה אסור לבן ובת לגעת זה בזה?

שאלה:

 

למה התורה אסרה על בן ובת לגעת זה בזה ולנשק זה את זה?

 

<< לכל השו"תים במדור החדשו"ת >>

 

 

תשובה:

 

יצר המין הוא אחד היצרים החזקים ביותר אצל האדם, וצריך גבורה רבה כדי להתגבר עליו במצבים אסורים. כדי להימנע מיחסים אסורים, הקפידה התורה על קירבה העלולה לגרום לעשיית האיסור.

 

כך גם לגבי נגיעה ונשיקה; מקור האיסור הוא פסוק מפורש בתורה: "איש איש אל כל שאר בשרו לא תקרבו לגלות ערווה, אני ה" (ויקרא י"ח, ו'). כלומר, שלא רק יחסי המין - גילוי ערווה - עצמם אסורים, אלא גם הדברים המקרבים ומביאים את האדם לידי כך, כגון קירוב בשר, חיבוק ונישוק (שולחן ערוך אהע"ז סי' כ"א סעי' ז').

 

כך גם עולה מהפסוק העוסק באיסור קירבה לאישה נידה: "ואל אישה בנדת טומאתה לא תקרב

לגלות ערוותה" (שם, שם, י"ח). גם כאן ההדגשה היא על איסור "להתקרב", ואיסור זה כאמור נוגע לכל הנשים האסורות עליו (כלומר, כל הנשים חוץ מאשתו), ולא רק אישה נידה. איסור זה חל על גברים ונשים כאחד, כי כתוב "לא תקרבו לגלות", דהיינו גם גברים וגם נשים.

 

ניתן להסביר את החומרה של יחסי קירבה אלה, כי מגמת התורה היא בניית זוגיות ושמירת מסגרת הנישואין. כדי לשמר מסגרת זו יש לטפח את כל מה שתורם לוויטליות ולשמחת החיים המשותפים, ואילו כל מה שהוא מחוץ לאותה מסגרת פוגם באופן ישיר ועקיף במגמה זו. על כן התורה אסרה על יחסים שאינם בין בני הזוג הנשואים. כל טוב (משיב: הרב אבי רזניקוב).

 

  • לבירורים ושאלות אפשר לפנות למענה הטלפוני של צהר בענייני בהלכה. ימים א'-ה', בין השעות 19:00-23:00, בטלפון 1-800-200-377.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
רק אם הוא בעלך
צילום: shutterstock
מומלצים