שתף קטע נבחר

הרב ריסקין: דתיות - אתן חייבות להתגייס

אין בעיניי כל הבדל בין בנים לבנות בשאלת הגיוס לצבא, ואין פטור מהחובה שהיא מצווה מהתורה. אלפי בנות משרתות שירות משמעותי ומוגן, אפילו "נשי". נוכחות בנות שלא מחפצנות את עצמן, גורמת לבנים להתעדן ולא להיות גסי רוח. אני שמח להיות ב"קצה המחנה"

הפולמוס שהתעורר לאחרונה סביב שאלת הגיוס, נובע מהעובדה שמספר הבנות הדתיות המתגייסות עלה ברוך ה' בצורה משמעותית מאוד: על פי הפרסומים התגייסו השנה מספר שיא של 1,600 בנות דתיות. מתוך ניסיון ארוך שנים בהכנת בנות לגיוס לצבא במדרשת "אור תורה" לינדנבאום ובמדרשות אחרות – יש לי מה לענות לקולות המהלכים אימים.

 

<< הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>

 

אין בעיניי כל הבדל בין בנים לבנות בשאלת הגיוס לצבא, למלחמת מצווה. החיים במדינת ישראל הם "שירות לאומי" של חיים שלמים, ואין פטור מחובת השירות הצבאי, שהוא מצווה מדאורייתא. רבים הקשיים הרוחניים והמעשיים העומדים בפני חיילים וחיילות, אולם בריחה מהתמודדות מעולם לא הייתה פתרון יהודי ראוי.

 

קראו עוד ביהדות

 

לצערי, הופכים בנים רבים בצבא לגסי רוח ואטומי לב - ובנות עשויות להפוך יעדים לביזיון ולהטרדה. גם הנשק, כך טוענים, הוא "כלי גבר", ומנוגד ל"אופיה של האישה" (אני מסתייג מההנחה כי כיום כלי נשק הוא "כלי גבר"). אלא שצה"ל למד להתאים עצמו לאופיין של הבנות הדתיות, ולצרכים המיוחדים של המתגייסות.

 

הסיבה האמיתית להתנגדות: העצמת נשים

אלפי בנות דתיות וחילוניות מתגייסות מידי שנה ליחידות חינוך, מודיעין, רווחה ועוד, ומשרתות שירות

משמעותי ומוגן, אפילו "נשי". נוכחות בנות שלא מחפצנות את עצמן בביגוד פרובוקטיבי, באיפור בולט או בשפה לא נקייה, גורם לבנים להתעדן ולא להיות גסי רוח.

 

אם אכן הסיבה לחששות היא הקלקול בצבא, ולא החשש מהעצמת נשים ומשיתופן המלא בחברה, כפי שאני חושד - אזי ברור לי כי החששות נובעים מחוסר היכרות, ולא מסיבות אמיתיות לכשהן. ביקור במדרשת לינדנבאום בליל שבועות, או במפגש בוגרות בשבת מדרשה, יבהיר מיד מדוע לא רק שהשירות הצבאי איננו מקלקל, אלא תיקון גדול עשתה מדינת ישראל בגיוס הבנות הדתיות לצבא; תיקון למדינה ולצבא ותיקון רוחני וחברתי לבנות.

 

אני יודע כי זה המצב בכל המדרשות האחרות, ומספר הבנות הדתיות המתגייסות מוכיח זאת. הר"מים במדרשה, המבקרים את הבנות מידי שבועיים בבסיסי החינוך, המודיעין, חיל האוויר ועוד - מעידים כי צה"ל השכיל להפוך את בסיסיו למקומות המאפשרים שירות משמעותי ומוגן לבנות הציונות הדתית.

 

כמה המלצות למתגייסות הדתיות

הכנה לצבא: כפי שהבנים החפצים בשירות משמעותי לומדים במכינות ובישיבות, כך גם הבנות ייתרמו

מאוד משנה משמעותית של למידה.

 

בחירת תפקיד משמעותי: צה"ל מציע מגוון תפקידים, חלקם משמעותיים מאוד וחלקם פחות, ובמכללה אנו מכוונים את הבנות והבנים לשרת בתפקידי הקצה המתאימים לנתוני המתגייסת ולצרכי הצבא. איננו מכוונים בנות ליחידות השדה, אולם בנות המעוניינות בכך, יזכו לליווי והכוונה ולתמיכה אישית.

 

לא לבד: אנו מציעים לבנות דתיות להתגייס בקבוצות או גרעינים, הן לבנים והן לבנות, כדי לרכך את הפער שבין בית המדרש והקהילה הדתית-לאומית בכלל, למסגרת הצבאית הכללית.

 

גאב להיות ב"קצה המחנה"

ולבסוף, אני מבקש להעיר שתי הערות חשובות: הניגוד המוצג בין טהרה ותום לבין שירות צבאי, חמור מאוד.

מלבד העובדה שאלפי בנות דתיות משרתות בצבא והן מוצגות כחסרות תכונות אלו, עצם הצגת צה"ל כמקום פריצות וטומאה, פסול ושקרי.

 

בנוסף, אני מבקש להתמודד עם הטענה החוזרת שוב ושוב, כאילו רק רבנים מקצה המחנה תומכים בגיוס בנות, בעוד כלל הרבנים מתנגדים. ובכן, ממש כפי שרוב רבני ישראל המתנגדים לשירות בנים, משווים בין "גזירת הגיוס" לימי הצאר ברוסיה, ורואים ברבני הציונות הדתית "קצה המחנה" - כך המצב גם כאן.

 

ככל שאנו מעריכים את גדולי הרבנים החרדים, אנו סבורים כי טעות וחטא הוא בידם שלא לראות פעמי משיח וברכת ה' במלכות ישראל הנוכחית ובצה"ל. כך גם בשאלת גיוס הבנות, ואני שמח להיות מן המיעוט העסוק בתיקון ובאמונה, במקום בקריאות שבר ופחדים שיש בהם חילול השם.

 

  • הכותב הוא נשיא מוסדות "אור תורה סטון", בהם "מדרשת לינדנבאום"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צה"ל למד להתאים עצמו לאופיין של הבנות הדתיות
צילום: גרשון אלינסון
הרב שלמה ריסקין
צילום: גרשון אלינסון
מומלצים