שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  שיבא: לא נותנים מרשמים לקנאביס רפואי

  מרפאת הכאב בבית החולים הגדול בישראל, ביה"ח שיבא, שמטפלת באלפי חולים הסובלים ממחלות קשות, הודיעה כי היא מפסיקה לתת מרשמים לקנאביס רפואי. הסיבה: לדבריהם הנושא לא הוסדר על ידי משרד הבריאות. שיבא: "דאגנו ליידע את החולים". חולה בפיברומיאלגיה: "זו החלטה בלתי נסבלת"

  בשיבא לא יחלקו יותר מירשמים לקנאביס רפואי: מטופלים בבית החולים הופתעו לקבל מכתב המבהיר כי בית החולים לא יעביר יותר המלצות חדשות למתן הקנאביס.

   

   

  על פי ההערכות מטופלים כיום בקנאביס רפואי מעל 12 אלף ישראלים. מרביתם של החולים סובלים מבעיות נוירולוגיות ובהן טרשת נפוצה, פרקינסון ו-ALS. אחרים סובלים מכאבים כרוניים קשים בשל מחלות כמו סרטן, פיברומיאלגיה או קטיעות. ישנם גם חולים הסובלים מתת משקל בשל אנורקסיה והפרעות אחרות, והשימוש בקנאביס מסייע להגברת התיאבון אצלם.

   

  אחד המוקדים העיקריים הממליצים למשרד הבריאות על טיפול בקנאביס רפואי אלו מרפאות הכאב, הפועלות במספר בתי חולים בארץ, כשהגדולה שבהם היא המרפאה במרכז הרפואי שיבא. נטע, חולת פיברומיאלגיה בת 28, קבעה תור למרפאת הכאב שבתל השומר. היא קיוותה שיהיה מזור למכאובי המחלה הכרונית חשוכת המרפא שלה, ושהיא תוכל לקבל המלצה לקנאביס רפואי.

   

  לא נותנים המלצות לקנאביס רפואי. המכתב שקיבלה נטע
  לא נותנים המלצות לקנאביס רפואי. המכתב שקיבלה נטע

   

  אלא שלצד התור הופתעה לקבל גם נספח בזו הלשון: "לאור פניות רבות למרפאתנו, אנו מבקשים להבהיר כי יחידת הכאב בתל השומר לא נותנת המלצות על קנאביס רפואי למשרד הבריאות".

   

  "לא האמנתי כשקיבלתי לידי את הנספח הזה", היא אומרת ל-ynet, "האם פעם שמעת שעקב ריבוי פניות בית החולים מפסיק לעשות הפרייה חוץ רחמית? או שעקב פניות על כאב מפסיקים לתת מורפיום? זו פשוט החלטה בלתי נסבלת. האם בית החולים מעוניין בבריאות שלנו, או להיפך?".

   

  במרכז הרפואי שיבא הדגישו שלא מדובר בטעות וכי הם אכן החליטו להפסיק להמליץ על מתן קנאביס רפואי, עד להסדרת הנושא במשרד הבריאות. דובר המרכז הרפואי אמיר מרום מסר כי "מרפאת הכאב בשיבא מצטרפת למרפאות כאב נוספות רבות בישראל, שאינן מעניקות טיפול בקנאביס למטופלים חדשים במרפאה. דאגנו ליידע במכתב בנושא את הפונים לקבלת שירות ביחידה על מנת למנוע מהמטופלים להגיע למרפאה לחינם, במידה והם מעוניינים בטיפול על ידי קנאביס בלבד. כל יתר השירותים והטיפולים במרפאה פועלים כסדרם.

   

  "במרפאה מדגישים כי עד שלא יוסדר נושא רישום הקנאביס הרפואי כתרופה, מתן קנאביס במינונים ידועים וקבועים, וההגנה על הרופאים החשופים לאיומים יום יומיים של מטופלים - אין שום אפשרות לקדם את השירות האמור. לגבי הפנייה הספציפית, על פי הוראת משרד הבריאות אבחנת המחלה המדוברת כלל אינה מאפשרת מתן קנאביס".

   

  ח"כ תמר זנדברג הגישה בשלב זה בקשה לדיון מהיר בוועדת העבודה הרווחה והבריאות. "רק לאחרונה יצא משרד הבריאות בהצהרות על הרחבת ההיתרים, קיצור התורים, ייעול תהליכים או בשפה פוליטית 'רפורמה' במעמד הקנביס הרפואי", היא אומרת. "אבל בניגוד למה ששרת הבריאות אוהבת לספר בתקשורת, המצב בשטח שונה לחלוטין: התורים ארוכים בצורה בלתי סבירה (גם בחידוש רשיון), משך ההמתנה לאחר קבלת האישור לפעמים מגיע לחודשים (גם לחולי סרטן), הדרישה לוותק של שנה במרפאת כאב לפני בחינת הבקשה בעינה עומדת, ועכשיו אנו מקבלים בשורה חדשה: הרופאים החליטו שהם נוטשים את הסיפור. אין יותר קנביס רפואי. גורנישט. מרפאת הכאב מתנערת מהחולות והחולים ומפקירה אותם לטיפול רפואי חסר ואף מזיק.

   

  "אין מנוס מהסדרה חוקית של מעמד הקנביס, גם לשימוש הרפואי וגם לשעות הפנאי. רק כך נשחרר את החולים מהתלות במערכת בירוקרטית שלא טובתם לנגד עיניה, רק כך נעודד מחקר רפואי ומדעי באחד התחומים שזקוק הכי הרבה לידע אמיתי נטול בורות וסטיגמות".

   

  טרם התקבלה תגובת משרד הבריאות להחלטה.
   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  קנאביס רפואי. אין מרשמים - עד להסדרת הנושא
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים