שתף קטע נבחר

תורת ההתנתקות: תתפשרו, או שתאבדו הכל

החרדים צריכים להפנים את מה שלמדו הדתיים בדרך הקשה: מי שנושאים רק את דגל התורה, יישארו בלי כלום. כדאי שיתחילו להתנחל בלבבות של העם, לפני שהצעדים החד-צדדיים של העם ינתקו אותם מכל מה שיקר להם. התנדבות בזק"א או עבודה בהייטק? זו רק התחלה טובה, לא יותר

בכירי הציבור החרדי רואים בבג"ץ "אויב", בעקבות החלטתו הדרמטית להורות על עצירת הכספים לתלמידי ישיבות שלא גויסו. אבל הם מתעלים את הכעס שלהם לכתובת הלא-נכונה. שופטי בית המשפט העליון מקדמים את הליברליזם-החילוני שאותו הם מייצגים, אך גם מבטאים את רחשי הלב של חלק הארי בציבור הישראלי, המתנגד באופן חד-משמעי למצב הקיים שבו רוב הגברים החרדים מקבלים זכויות והטבות, אבל אינם נושאים בעול הצבא והעבודה.

 

<< לעוד חדשות ועדכונים - היכנסו לדף הפייסבוק של ערוץ היהדות >>

 

הכעס של הציבור החרדי בהחלט מובן. עשרות שנים שלטו נציגי "יהדות התורה" וש"ס בוועדת הכספים, במשרד הפנים ובצמתים חשובים נוספים שאפשרו להם לפתח ולחזק את עולם התורה, כפי שלא היה מעולם בהיסטוריה היהודית. שילוב יוצא דופן בין שלטון נטול-חרדים לבין בית משפט עליון הדוגל באקטיביזם שיפוטי, מלמד את החרדים שיעור חשוב בהיסטוריה, שאותו למדה הציונות הדתית בתקופת ההתנתקות.

 

היה כן תהיה

בתחילת 2005 הרגיע הרב מרדכי אליהו, מהמנהיגים הבולטים בציבור הדתי-לאומי, את ציבור המאמינים שחשש מתוכנית ההתנתקות, והכריז באופן חד-משמעי: "היה לא תהיה". ההכרזה הדרמטית הזו חשמלה את המגזר הדתי-לאומי, ורבים מבניו ובנותיו האמינו כי תוכנית ההתנתקות פשוט לא תצא אל הפועל.

 

עוד דעות בערוץ היהדות :

 

הם לא האמינו שכולם יחברו נגדם: ראש הממשלה, אריאל שרון, שאהב אותם; הצבא שרבים מחייליו הקרביים חובשים כיפות, ובג"ץ שדואג להגן על רכושם ואדמתם של פלסטינים מיו"ש. הדתיים ביש"ע ומחוצה לה, באמת האמינו שרוב הציבור מעריך את ההקרבה שלהם לאורך השנים, ויתנגד להתנתקות. לכן ההלם שלהם היה כל כך גדול, וההתפכחות – כל כך כואבת.

 

החרדים שזועמים על החלטות בג"ץ בעניין גיוס בני הישיבות והפסקת התקצוב שלהם, צריכים להפנים את מה שלמדו הדתיים-לאומיים בשנת 2005 – מי שנושאים רק את דגל יש"ע, יזכו לכך שרוב הציבור ישנא אותם והם יישארו בלי כלום. גם החרדים צריכים להבין שאם הם נושאים רק את דגל לימוד התורה, הם יישארו בלי כלום.

 

כמו שהסרוגים הבינו שהם צריכים "להתנחל בלבבות" - בפריפריה ולא רק ביש"ע - גם החרדים צריכים להתנחל בעם. החרדים יכולים לטעון בצדק רב, שבשני העשורים האחרונים רבים מהם מתנדבים בזק"א, בארגוני ההצלה, ביד שרה ואפילו מתחילים לעבוד בהיי-טק - אבל זו רק התחלה טובה. לא יותר מכך.

 

השלטון הישראלי הוא לא השלטון הרומי

דווקא בגלל הזעם האמיתי והכנה שיש לרבים בציבור החרדי בשל השינוי הדרמטי, הם חייבים לדעת שלאורך השנים האחרונות הממשלות השונות וגם בית המשפט העליון, אפשרו לנציגי הציבור החרדי להציע פתרונות למצב. אלא שפעם אחר פעם, ועדה אחר ועדה, הח"כים החרדים ובכירי הרבנים סירבו לכל הצעה, והתנגדו לכל ויתור אפילו ברמה ההצהרתית.

 

אם בעבר הח"כים החרדים שיקרו במצח-נחושה כאשר טענו כי מי שלא לומד תורה צריך להתגייס - בשנתיים האחרונות הם נסוגו אפילו מעמדה מתבקשת זו.

 

הרבנים החרדים חייבים להבין שהגיעה שעת האמת, ואין להם ברירה אלא להתפשר. לפני 2,000 שנים הסכים רבי יוחנן בן זכאי לאופציה של "יבנה וחכמיה", שבמסגרתה נוסד בגליל מרכז רוחני שבו קומץ רבנים יכלו להמשיך את השושלת היהודית.

 

ובכן, על הציבור החרדי להבין שבניגוד לאירוע הנ"ל שהתרחש במאה הראשונה לספירה – אזרחי ישראל, הממשלה ובג"ץ אינם השלטון הרומי. אף אחד לא מכריח את החרדים לעבוד אלילים, איש לא מתכוון להשמיד את בית המקדש ולמוטט את עולם הישיבות, ו"הפשרה" אמורה להיות הרבה יותר חלקה לבליעה.

 

מה שבג"ץ אמר השבוע למנהיגי החרדים, הוא שדווקא אם הם רוצים להמשיך ולחזק את עולם התורה, בשל מספרם הגדול של הילדים החרדים, רובם הגדול חייבים להשתלב בצבא ובשוק העבודה. בג"ץ פשוט הודיע כי אם החרדים לא יתפשרו על מספרם של בני הישיבות, יגיעו עוד ועוד צעדים חד-צדדיים של הממשלה ושל בג"ץ.

 

אגב, אם החרדים באמת מאמינים בבורא העולם, הם צריכים להודות לו על כך שאת השיעור שלהם בהיסטוריה הם קיבלו בעזרת מיילים ומסרונים, באולמות הישיבות ובמשרדים הנוחים שלהם, ולא כמו שהציבור הדתי-לאומי למד את זה ב-2005, בדרך הכואבת והקשה, כאשר אחיו נגררו באלימות, בחום, בזיעה ובאבק, של רצועת עזה וצפון השומרון. עם כל הכבוד לחשש של הציבור החרדי משינוי, כל מה שמבקשים מהם הוא לקטין במקצת את מספר בחורי הישיבות. כך או אחרת, אף אחד מהם לא יעבור את טראומת החורבן והשריפה אשר שרפה ממשלת ישראל.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי רוקח
נראה שהיה כן תהיה
צילום: אבי רוקח
יצחק טסלר
מומלצים