שתף קטע נבחר

דנמרק אוסרת את השחיטה הכשרה

החל מיום שני תיכנס לתוקפה תקנה המונעת את השחיטה הכשרה בדנמרק. שר החקלאות והמזון הדני הבהיר כי לא יאפשר עוד שחיטה ללא הימום: "זכויות בעלי החיים קודמות לזכויות דתיות", אמר. בקהילה היהודית - זעם: "איסור השחיטה בדנמרק פוגע ביהודים ממדינות רבות באירופה ובעולם כולו"

ממשלת דנמרק נגד השחיטה הכשרה : החליטה כי השחיטה ללא הימום הבהמה אסורה, ובכך פסקה למעשה כי השחיטה הכשרה איננה חוקית עוד. דן יורגסון, שר החקלאות והמזון הדני, חתם על תקנה שמונעת הלכה למעשה שחיטה כשרה במדינה, והיא תיכנס לתוקף החל מיום שני הקרוב. בקהילה היהודית בדנמרק ובאיחוד האירופי – תגובות קשות להחלטה, אף שבעשור האחרון לא מתבצעת בפועל שחיטה יהודית כשרה, שכן הבשר הכשר מיובא לקהילה היהודית הקטנה.

 

<< הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

"זכויות בעלי החיים קודמות לזכויות דתיות", הבהיר יורגסון בכלי תקשורת דניים. "אני בעד שחיטה דתית, אך היא חייבת להיעשות ללא צער מיותר לבעלי החיים, ואת זה אפשר להשיג רק בהימום". מדובר בהימום על ידי שוק חשמלי - תהליך שלטענת פעילי זכויות בעלי החיים מונע סבל מהבהמה לפני השחיטה. 

 

 

הקהילה היהודית והאוכלוסייה המוסלמית גם יחד הביעו התנגדות קשה להחלטה, ובערוץ TV2 הדני נטען כי מדובר בהפרת חופש הדת, אלא שהשר יורגסון, חבר המפלגה הסוציאל דמוקרטית, איננו מתרגש, ומכנה את הביקורת: "סערה בכוס תה".

 

עד כה, הייתה אפשרות להגיש בקשה להיתר מיוחד שיאפשר את השחיטה ללא הרדמה, אלא שההיתר לא נוצל בעשור האחרון. לפיכך, רמז השר הדני כי המניע של היהודים איננו "כשר", וכי "העובדה שהם כועסים על האיסור למרות שלא ניצלו את ההקלה, היא רק משום שיש להם תוכניות לשחוט בעתיד ללא הימום הבהמה". הוא אף סירב להיפגש עם נציגי קהילות דתיות מוסלמיות.

 

הקהילה היהודית בדנמרק מונה כ-6,000 איש, המתגוררים ברובם בבירה קופנהגן. פין שוארץ, נשיא הקהילה, אמר לכלי תקשורת במדינה כי מדובר במדיניות שפוגעת במיעוטים שאינם יכולים להגן על עצמם.

 

"שחיטה כשרה זה מינימום בסיסי"

בקהילות היהודיות זעמו על החלטת ממשלת דנמרק, וקראו למנהיגי אירופה כולה לפעול לביטולה. במכתב ששיגר מנכ"ל איגוד הארגונים היהודים באיחוד האירופי (EJA) הרב מנחם מרגולין, לראשי האיחוד, טען כי "איסור השחיטה בדנמרק פוגע ביהודים ממדינות רבות באירופה ובעולם כולו".

 

"שחיטה כשרה הינה מינימום בסיסי שנדרש לקיום חיי קהילה יהודיים בכל מקום שהם", אמר מנכ"ל EJA והוסיף

כי הארגון "יפעל בנחישות לביטול רוע הגזירה בדנמרק, כפי שהוא פועל בימים אלה לביטול האיסור על השחיטה הכשרה בפולין, ולמניעת הטלת איסור על קיום ברית מילה בנורבגיה".

 

הרב מרגולין כבר נפגש בעניין עם נציב הבריאות האירופי, טוניו בורג, ולדבריו שמע ממנו כי האיסור על שהחיטה עומד בסתירה לחוקי היבשת המבטיחים את זכותם של ארגונים דתיים לבצע שחיטה בהתאם לאמונתם הדתית, וכי בכוונת ארגונו לדרוש ממשלת דנמרק הבהרות בנושא.

 

בתוך כך פולין הודיעה לפני כחצי שנה כי תאסור את השחיטה הכשרה במדינה לאחר שבית המשפט החוקתי אסר אותה, והפרלמנט הפולני הפיל את הצעת החוק בעניין.

 

  • בהכנת הכתבה השתתף קובי נחשוני

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
שחיטה אסורה?
צילום: רויטרס
מומלצים