שתף קטע נבחר

מלך ספרד, קודם כל תתנצל

אם הצעת ממשלת ספרד הייתה מגיעה ב-1938, רבים היהודים שהיו קופצים על המציאה. אבל הבנק מוכן לתת לך כסף רק כשאינך זקוק לו. אז במקום להחזיר ישראלים לספרד - שיתנו לצאצאי האנוסים לחקור את שורשיהם, יכניסו יהדות לתוכנית הלימודים, יחזירו את בתי הכנסת המוחרמים לשימוש - ויתנצלו סוף-סוף

הרשויות בספרד עוררו בליץ תקשורתי בישראל, עם פרסום הנכונות להעניק אזרחות ספרדית ליהודים שמוצאם מספרד. הניסיון להושיט יד לצאצאי היהודים שגורשו ממדינתם על ידי פרדיננד ואיזבלה, תחת האנטישמיות של הכמורה הקתולית ב-1492 - אמנם מגיע מאוחר, אך עדיין ראוי להערכה.

 

<< הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

טרם גירוש ספרד, נהנו היהודים במדינה מתור הזהב שנמשך מאות שנים, וקיימו מסורת ותרבות יהודית עשירה וענפה, תוך שהם תופסים מקום מרכזי בחברה, במסחר ובפוליטיקה. מספרם המדויק של יהודים שגורשו, נרצחו או הוטבלו לנצרות בעל-כורחם כתוצאה מצו הגירוש – עדיין נתון לוויכוח, אך נע בין 165 אלף ל-800 אלף. אפילו היהודים שהוטבלו לנצרות, המכונים "אנוסים", לא מצאו שלווה בזהותם החדשה. האינקוויזיציה בחנה את אמונתם והנהגותיהם מקרוב, והוציאה אלפים מהם להורג פומבי, בהחרימה את רכושם.

 

עוד דעות בערוץ היהדות :

 

לא רק היהודים היו קורבנותיה של חוסר הסובלנות וההקצנה הדתית שעברה על ספרד בזכות הכמורה הקתולית. ספרד יוצאת מהקונכייה שלה וממעמדה כמעצמת-על בעבר, ומצטרפת לקהילייה האירופית וערכיה הדמוקרטיים בשלב מאוחר מאוד, מתוך מקום פאסיבי מאוד, מה שגורם לה להיות קורבן של ההיסטוריה שלה עצמה.

 

מי ירצה לחזור היום לספרד העוינת?

היסטוריונים של ימי הרפורמציה הפרוטסטנטית באירופה, מצביעים על מספר לא מבוטל של בני אנוסים התופסים

מקום בצמרת הכמורה הקתולית, והודות לידיעותיהם הנרחבות בתנ"ך, מהווים את חוד החנית של הרפורמה הפרוטסטנטית, הקורעת חלק ניכר של אירופה מהשפעת הקתולים.

 

כמה ישראלים בעלי שמות משפחה כמו דרעי, בן דהן ואברבנאל יירצו כעת לעזוב את מדינתם, ולהגר לספרד? סביר להניח כי אם ההצעה הייתה מגיעה בשנת 1938, רבים מיהודי אירופה היו קופצים על המציאה. אבל, כמו שאומרים, הבנק מוכן לתת לך כסף רק כשאתה אינך זקוק לכך.

 

מסופקני אם מאות-אלפי ישראלים ירצו לקום ולעזוב את ארצם ולהגר לספרד. ייתכן מאוד שרבים ירצו להשיג דרכון ספרדי, מה שיקל עליהם את הכניסה למדינות שונות, ויחסוך את הצורך בוויזה. וכמו שסבי היה נוהג לומר – יהודי צריך לפחות שלושה דרכונים.

 

אנחנו עדיין מחכים להתנצלות

אני מאמין כי במקום לנסות ולהחזיר ישראלים לספרד - צעד שיש לו סיכוי כמו להחזרת צאצאי חלוצי ביל"ו לאוקראינה ולמולדובה - על ספרד לתת לצאצאי האנוסים לחקור את שורשי משפחתם. בכמה מקומות, כמו מיורקה, צאצאי האנוסים עדיין חיים כקבוצה המכונה "צ'ואטאס", ונישאים בינם לבין עצמם.

 

מחקרים מצביעים על כך שבספרד יש עדיין עוינות ליהודים. לצאצאי יהודים שהוטבלו לנצרות בעל-כורחם קיימת הזכות לדעת מניין באו ומיהם אבותיהם, במידה זהה לילדים יהודיים שהוסתרו במנזרים בתקופת השואה, או בדומה ליהודים שהתבוללו, בעל-כורחם, באיחוד הסובייטי.

 

אני גם מאמין כי לעם היהודי מגיעה, סוף כל סוף, התנצלות. עד עצם היום הזה, הממשל הספרדי לא התנצל בפני היהודים, על אף שבביקורו של המלך חואן קרלוס בבית כנסת במדריד בשנת 1992, הייתה לו הזדמנות פז לעשות זאת. אפילו הממשל הפורטוגזי התנצל באופן רשמי לפני מספר שנים.

 

על הממשל הספרדי להקים מכון גנאלוגי בספרד, ולעודד ספרדים המאמינים כי הם למעשה צאצאי יהודים, לחקור את שורשיהם, וכן להפוך לימודי יהדות לחלק מתוכנית הלימודים המוכרת במדינה.

 

ודבר נוסף - קיימים עדיין בניינים שבעבר שימשו כבתי כנסת, והיום משמשים כמוזיאונים וכנסיות. על חלק מבניינים אלה לחזור להיות בתי תפילה יהודיים, בכדי לתקן את משגי העבר.

 

הסוגיה העיקרית איננה החזרת רכוש (מה שעלול בהחלט להפחיד את הממשל הספרדי, בדומה לחששן של רשויות טורקיה מהכרה רשמית בשואת הארמנים). הסוגיה העיקרית הינה צדק היסטורי ומוסרי. רבים מבני עמנו עזבו את דתם בעיתות רדיפה וגירוש. אבל לאלה שהוכרחו לעזוב שלא מרצון, צריכה להיות בחירה חופשית וגישה קלה למידע שיכול לקשר אותם חזרה אל שורשיהם.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: באדיבות "שבי ישראל"
על ספרד לדאוג לצאצאי האנוסים שחיים בארצה
צילום: באדיבות "שבי ישראל"
הרב פנחס גולדשמידט
מומלצים