שתף קטע נבחר

למדו מארמגדון: פצצת אטום נגד אסטרואיד

תוכנית חדשה שהוצגה בכנס נאס"א נראית כלקוחה מהסרט שבו כיכב ברוס וויליס: טיל ייצור מכתש על אסטרואיד שמאיים לפגוע בכדור הארץ, חלקיק שנייה לאחר מכן יתפוצץ שם טיל שיישא ראש נפץ גרעיני. ברוסיה חוששים: חלקי לוויין יפגעו בכדור הארץ

כלי הנשק הקטלני ביותר שפותח עשוי להיות זה שיסייע לאנושות להציל את עצמה ולא ללכת בדרכם של הדינוזאורים: זה אולי נשמע כמו תסריט של סרט מדע בדיוני, אבל בקרוב זה עשוי להפוך למציאות - מדענים אמריקנים חשפו תוכנית לפוצץ אסטרואיד שמתקרב לכדור הארץ בעזרת נשק גרעיני. המדענים מאיווה הציגו את החזון העתידי שלהם בכנס של סוכנות החלל האמריקנית (נאס"א), ואמרו כי יהיו זקוקים להתראה מוקדמת של שבועות לפני שיגור - אם המערכת אכן תפותח.

 

עוד סיפורים חמים – בפייסבוק שלנו

 

עוד חדשות ב-ynet:

 

על פי התכנון, המערכת תשגר טיל קטן שייצור מכתש על המטרה - האסטרואיד - וחלקיק שנייה לאחר מכן יתפוצץ באותו המקום טיל עם ראש נפץ גרעיני. "יש לנו פתרון שינטרל את איום האסטרואיד", אמר בונג ויי, אחד המדענים מאוניברסיטת איווה סטייט, בכנס בסטנפורד, ארצות הברית.

 

תוכנית דומה לזו של ויי וצוותו כבר נראתה על המסך הגדול. בסרט "ארמגדון" מ-1998 מגלם ברוס וויליס ראש צוות שמנסה למנוע פגיעת אסטרואיד בכדור הארץ. כדי לעשות זאת הם מתכננים לנחות על גבי האסטרואיד, לקדוח לעומק האסטרואיד ולשתול בקרקעית הקידוח פצצת אטום.

 

צ'ליאבינסק במקום הדינוזאורים

בכנס ליוזמות חדשניות של נאס"א אמר ויי כי פגיעת המטאוריט בעיר הרוסית צ'ליאבינסק לפני שנה בדיוק, אז נפצעו 1,500 איש ונגרם נזק גדול מאוד לרכוש, סייעה להבנת החשיבות של פיתוח טכנולוגי נגד אסטרואידים. "לפני שנתיים הייתי צריך להשתמש בדוגמת הדינוזאורים כדי להצדיק את המחקר שלי", צוטט היום (שבת) ויי ב"דיילי מייל", כשהוא מתכוון לכך שלפי הערכות פגיעת אסטרואיד היא שמחקה מעל פני כדור הארץ את יצורי הענק לפני 65 מיליון שנה. "מאז צ'ליאבינסק הכול השתנה".

 

נאס"א מעניקה גב לפרויקט. "למרות האי-בהירויות האינהרנטיות הקשורות לגישת הפגיעה באסטרואיד בעזרת נשק גרעיני, פגיעה בכל מקרה יכולה להיות אסטרטגיה אפקטיבית אם מספר קטן מאוד של שברים יפגעו בכדור הארץ", אמרו בסוכנות החלל האמריקנית. "יש כאן פוטנציאל לפריצת דרך ביכולת להקטין איום של פגיעת עצמים בכדור הארץ".

 

המערכת, שמכונה HAIV (Hypervelocity Asteroid Intercept Vehicle), אמורה לפגוע באסטרואיד בחלל החיצון. "המערכת מורכבת מרכב חלל מוביל, שיעניק את האנרגיה הקינטית הנחוצה ליצירת מכתש, ומאחוריו רכב חלל עוקב שיישא את הנשק הגרעיני", אמרו בנאס"א.

 

פיצוץ בתוך מכתש מעלה את היעילות של הפצצה פי 20, אמרו המדענים. הנשק הגרעיני יתפוצץ חלקיק שנייה אחר כך, ואמור להרוס את האסטרואיד. ויי וצוותו הציעו כי ל-HAIV תצורף מערכת התראה מוקדמת. "אם המערכת שלנו תיבנה, תיבחן, תוצב מבעוד מועד ותהיה מוכנה לשיגור בכל עת, אז פתרנו את הבעיה", צוטט באתר "ספייס". בכל מקרה, זול זה לא יהיה. כל שיגור כזה צפוי לעלות לא פחות מ-500 מיליון דולר.

 

בזמן שהפרויקט האמור עדיין נמצא בהליכי פיתוח, מהווה לוויין רוסי "סכנה אמיתית" על כדור הארץ. מומחים הזהירו מפני פגיעה של חלקי הלוויין כיום, אך לא הצליחו לקבוע מהו האזור המאוים. על-פי הערכות, חלקים מסוימים ישרדו את הכניסה לאטמוספירה וינחתו בשטח כדור הארץ. "מקום הפגיעה, עיתויה ועוצמתה עשויים עדיין להשתנות", העריכו ברוסיה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים