שתף קטע נבחר

איקיוטק מחקה תביעה שהגישה נגד "חייבת"

החברה הגישה כתב תביעה מבולבל נגד "חייבת" ונסוגה. איקיוטק מסרו: "מחקנו כי החוב שולם", אך סירבו להציג קבלה. עו"ד לב: "הלקוחה לא שילמה לאיקיוטק שקל. הם נסוגו כי ראו שהיא מיוצגת. נערער על המחיקה כדי שיישלמו לה הוצאות משפט". לאחרונה קבע משרד-המשפטים שבסיס הטענות של החברה מעורער. ההמלצה למקבלי המכתבים: לא לשלם, אך גם לא להתעלם

כשחברת איקיוטק הבינה שהיא לא יכולה לפתוח ל"חייבים" לכאורה תיקים בהוצאה לפועל, אנשיה החליטו לעבור לשלב הבא: הגשת תביעות בהליך מקוצר לבית-המשפט. בתור חברה שטוענת שיש לה 100 אלף חייבים, הם עושים זאת, כרגע, בממדים קטנים מאוד: עד כה הוגשו לכאורה תביעות בודדות.

 

עוד על איקיוטק:

 

עוד בצרכנות:

 

"איקיוטק הגישו לאחרונה כ-6-5 תביעות נגד צרכנים, במטרה להפחיד אנשים", טוען עו"ד אופיר לב, שמנהל את עמוד הפייסבוק: "איקיוטק טוענים שיש לי חוב אצלם, האמנם?!". "המטרה שלהם בהגשת התביעות, היא שהאזרח יחשוב שזה או שהוא ישלם 2,000 שקל לאיקיוטק, או שהוא ישלם לעו"ד 10,000 שקל, כי זה תיק גדול של 100 עמודים. ברגע שהודעתי להם שאני מייצג את שרית, האזרחית הראשונה ככל הנראה שהם הגישו נגדה תיק תביעה כזה, איקיוטק נסוגו מהתביעה והודיעו על מחיקתה".

 

למה לדעתך הם מחקו את התביעה?

 

"הם לא רצו להיכנס לזה. לא שווה להם להיכנס להליך כזה בגלל 2,000 שקל מול עו"ד שבקיא בחומר הזה. אם הם טועים, והם טועים, הם יחטפו פה הוצאות שלא מהעולם הזה. לכן הם משכו מהר את התיק, אפילו שהגבתי עוד בטרם עברו 30 ימי התגובה המותרים בחוק. הסתבר לי שהם הספיקו למחוק אותה מיד אחרי שהודעתי להם שיש לי כוונה לייצג את הנתבעת. כיוון שהיא שילמה על ייצוג, לא נוותר להם. הערעור בדרך. אנחנו רוצים שהם ישלמו לה הוצאות משפט".

 

כתב התביעה: מבולבל

כתב התביעה שהוגש נגד שרית - נכתב באופן מבולבל למדי. לפעמים, שרית מכונה "הנתבע" במקום הנתבעת ולפחות פעם אחת מכנים אותה "מאיה" + שם משפחה אחר לגמרי מזה של שרית. דוגמא נוספת: לכתב התביעה הוסיפו באי כוחה של איקיוטק תצהיר של בכיר בסלקום ותצהיר של בכיר בפלאפון, בעוד ששרית טוענת שהיא בכלל היתה לקוחת אורנג'. התצהירים האלה שייכים בכלל לתביעה אחרת שהוגשה ב-2009. יתכן שהבלגן הזה בכתב התביעה, עשוי להיות עוד סיבה בגינה באיקיוטק העדיפו לכאורה למחוק את התביעה. 

 

התביעה הוגשה נגד שרית אבל פתאום מופיע בכתב התביעה השם מאיה ()
התביעה הוגשה נגד שרית אבל פתאום מופיע בכתב התביעה השם מאיה

 

פעם כתוב "נתבע", פעם כתוב "נתבעת" ()
פעם כתוב "נתבע", פעם כתוב "נתבעת"
 

שרית: איקיוטק משחקים במעוטת יכולת

שרית סיפרה ל-ynet: "באוקטובר קיבלתי מכתב ראשון מעו"ד כהן ניסן על כך שיש לי חוב של יותר מ-2,000 שקל לאיקיוטק על כל מיני שירותי תוכן חיצוניים. פניתי אליהם בבקשה להוכחות, כי רציתי לדעת מה אני חייבת, למה וכמה. כשפניתי למשרד עורכי-הדין נתקלתי בכל מיני איומים ודרישות שאבוא לשלם כמה שיותר מהר, או שיתבעו אותי והם אמרו לי שהם מוכנים להגיע איתי להסדר - שיורידו לי חלק מהסכום כדי שאשלם. הגעתי לפורום נפגעי איקיוטקבפייסבוק, שם קיבלתי הדרכה לפנות למועצה לצרכנות ולמשרד התקשורת וכך עשיתי.

 

"ב-20 בינואר קיבלתי מכתב רשום בדואר לפיו אני נתבעת בבית-המשפט. מאוד נלחצתי, לא הבנתי מה קורה. פניתי לעו"ד אופיר לב שמנהל את הפורום וביקשתי שייצג אותי. הוא התחיל לעבוד על הנושא הזה. אחרי שהגיש את כתב ההגנה, התברר שהם משכו את התיק. לא נמסר לי שום הסבר ואני חוששת. הבנתי שבתגובה לתקשורת הם אמרו כביכול הגעתי איתם להסדר".

 

הגעת איתם להסדר? 

 

"לא היה ולא נברא. הם משכו את התיק בפני רשם, זה אפילו לא הגיע לשופט. מאז לא שמעתי מהם כלום כמובן. זה היה לפני כשבוע ימים. לצערי, זה לא אומר שלא יתבעו אותי שוב פעם. וכבר שילמתי שכר טרחה לעו"ד. אלפי שקלים".

 

הבנתי שתגישו ערעור כדי שהם ישלמו הוצאות משפט

 

"כן. הם מטרטרים אותי, משחקים בי וגורמים לי לעורמת נפש. מגישים תביעה ואז מושכים אותה. טוענים שהגעתי איתם להסדר, למרות שזה לא נכון. אני מעוטת יכולת, מוציאה אוכל מהפה של הבן שלי, על מנת לממן עו"ד ומחר מחרתיים יבואו אלי שוב בתביעה. מה יהיה"?

 

את מכירה את איקיוטק או את אתר האודישנים?

 

"אני לא מכירה את האתר הזה. אין לי קשר לזה. בתקופה שהם מדברים עליה, הייתי משום מה רשומה בחברה בשם יוניסל וזכור לי שנגבו ממני כספים דרך המפעיל הסלולרי. דרשתי להתנתק וגם קיבלתי אישור מחברת הסלולר אורנג' שנגבו ממני כל הכספים ואין לי חוב אצלם. שמרתי את האישור הזה".

  

"שרית מעולם לא שילמה ולא תשלם לאיקיוטק שקל"

גם עו"ד לב טוען בתוקף: שרית לא שילמה לאיקיוטק כלום כדי שתימחק התביעה. "שרית מעולם לא שילמה ולא תשלם לאיקיוטק שקל, אלא אם הם ינצחו, מה שאין סיכוי שיקרה אחרי שהם משכו את התביעה", הוא מדגיש. "למעשה, הם רק הפסידו אגרה של כ-700 שקל שהם שילמו על פתיחת התיק, הם לא הרוויחו פה כלום, לא ממנה, לא מביהמ"ש ולא ממני. הכסף היחיד ששרית שילמה בעניין הזה, היה עבור ייצוג היא לא שילמה כלום לאיקיוטק".

 

אתה לוקח שכר טרחה?

 

"כן, אבל שכר טרחה סמלי. אנחנו מערערים על המחיקה כי מי שמנצח בתיק - ביהמ"ש פוסק לטובתו 5,000 – 15,000 שקל ואני לא לוקח סכומים כאלה כשכר. אני בעצם לוקח פחות ממה שאני חושב שייפסק לטובת המיוצגים".

 

"איקיוטק יפסידו בתיקים"

לטענת עו"ד לב, איקיוטק לא מחקו את התביעות האחרות שהגישו נגד צרכנים בודדים שפנו אליו, משום שהוא הגיב לתיקים הללו במהירות לבית-המשפט, באמצעות הגשת "בקשה למחיקת כותרת": לטענתנו, ההליכים נגד "החייבים" לכאורה, כלל לא אמורים להתנהל בסדר דין מקוצר. "כיוון שהגשתי את הבקשה לבית-המשפט, התיקים החלו כבר להתנהל בפועל, מה שאומר שאיקיוטק כבר לא יכולים לבקש למחוק אותם".

 

אם בתיק הראשון שיוכרע בביהמ"ש – איקיוטק יפסידו בדרישה שלהם מול "חייבים" - זה יהווה תקדים עבור צרכנים אחרים שהחברה תעז לתבוע, אם כי לא תקדים מחייב, כך לפי עו"ד לב. "אם זה יקרה, אין ספק שבפסיקות הבאות, השופטים יוכלו להסתמך על התקדים, אם כי אין להם חובה להסתמך על זה", טוען לב. "לדעתי, אין סיכוי שאיקיוטק ינצחו. יש לי מאזנים של החברה, שקיבלתי מאבא של בן אופק, שמוכיחים שבשנים עליהן הם טוענים שיש חוב – כלל לא היו לחברה חייבים. לכן אני חושב שהם יפסידו וגם מפלג ההונאה של משטרת ישראל, אליו פניתי, יכול לקבל ממני חומרים מדויקים".

  

איקיוטק: חברה ששולחת מכתבי גבייה לילדים

איקיוטק, חברת שירותי תוכן, יצאה במבצע גבייה נגד 100 אלף איש שלטענת בן אופק, מקים החברה, חייבים לה כסף. רבים ממקבלי מכתבי הגבייה, טוענים שלא השתמשו בשירותי התוכן ב-SMS של החברה. אחרים טוענים שנרשמו לזכות לקבל עדכונים ממאגר האודישנים שלה, או שהשתמשו בשירותים, אך התנתקו מהם דרך חברת הסלולר. ברגע שהתנתקו הם אינם חייבים כסף. באיקיוטק טוענים שההתנתקות לא נעשתה דרכם ולכן הצרכנים חייבים לה כסף על חודשים בהם היו רשומים ולא שילמו. בין "החייבים": ילדים, פעוטות, ניצולי שואה ונכים – שלא ברור כיצד נרשמו לשירותים.

 

במשרד המשפטים מסרו לאחרונה, כי כל מסע הגבייה של איקיוטק עומד על כרעי תרנגולת: צרכנים לא יכולים לצבור חוב לחברת תוכן, אלא רק לחברת הסלולר. אם הצרכן התנתק משירותי תוכן דרך חברת הסלולר – חברת התוכן יכולה לטעון לחוב רק מול חברת הסלולר - לא מול הצרכן.

 

עוד מסרו במשרד המשפטים שהחתימה הדיגיטלית כפי שאיקיוטק מציגים אותה במכתבים ל"חייבים" – אינה תקפה. במעוצה לצרכנות מדגישים שבהליך הגבייה של איקוטק יש רכיבים בעייתיים עד לא חוקיים. כך למשל – החברה לא מוסרת לצרכן אלו שירותים הוא צרך, אלא מפרטת את כלל שירותיה. גם כשהיא מפרטת יותר – המידע חסר ולא מדויק.

 

לא לשלם, אך לא להתעלם

עקב כך, ההמלצה של כל הגורמים שפועלים מול איקיוטק נשארת בעינה: לא לשלם לחברה, אלא לבקש ממנה הוכחות. אפשר לעשות זאת בסיוע המועצה לצרכנות, או דרך קבוצת הפייסבוק שמנהל עו"ד אופיר לב. גם את "ההוכחות" של איקיוטק יש לבדוק ומה שבטוח - אין לשלם לחברה על חובות שנצברו בגין שירותי תוכן ב-SMS.

 

לאחרונה, החברה טוענת שהצרכנים חייבים לה כספים עקב הירשמם לאתר במסגרת מינוי, שלדעת החברה - ניחן בחיי נצח. גם נגד זה אפשר לטעון שאין דבר כזה מינוי אינסופי, כפי שעולה לכאורה מטענות של איקיוטק. אם המינוי כרוך בהודעות SMS – אזי אם חסמתם את הודעות ה-SMS, בין אם בבקשה מחברת הסלולר ובין אם בהחלפת חברת סלולר – משמעות הדבר שנפסקה ההתחייבות לחברה. מידע זה לא מחליף כמובן ייעוץ משפטי.

 

נגד החברה מתנהל קמפיין בימים אלה בתוכנית צינור לילה בערוץ 10 וב"סטטוסים מצייצים". איקיוטק החלה את מסע הגבייה עם כ-20 משרדי עורכי-דין וכיום עובדים איתה ככל הנראה (שכן בחברה לא מוסרים מידע בעניין), פחות מ-5 משרדים, בין היתר המשרד של עו"ד נועם קוריס – שמוביל את מסע הגבייה יחד עם בן אופק, משרד עו"ד דודי ר"ד והמשרד של עו"ד כהן-ניסן.

 

באיקיוטק מסרו בתגובה: "בתיק הפרטני, החוב שולם לאחר הגשת התביעה ולכן התייתר הצורך בהמשך ההליכים. איקיוטק מבקשת להסב את תשומת ליבם של החייבים להסדר תשלום וקוראת לכלל החייבים לשלם את חובם בהקדם, בטרם יצטרפו לחוב עלויות כבדות של בית משפט והוצאה לפועל". באיקיוטק סירבו למסור ל-ynet הוכחה לטענה ששרית שילמה את חובה לחברה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
מומלצים