שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  יונתן רזאל שר: התפילה הסודית של הרב אליהו

  הרב מרדכי אליהו לא השאיר צוואה, אך לאחר פטירתו מצאה רעייתו פתק משומש בכיסו, ובו תפילה אישית-סודית שחיבר והיה נושא בכל יום. היא פנתה ליונתן רזאל, וביקשה ממנו שילחין אותה. שלוש שנים ארכה המלאכה, אבל בסוף נולדה מנגינה שמקפלת בתוכה את הנס שאירע למשפחת רזאל

  התפילה הסודית שהפכה לשיר: במשך למעלה מ-60 שנה, נהג הרב המקובל מרדכי אליהו לשאת תפילה סודית; תחינה אישית שהקפיד לומר באדיקות, בטרם היה משמש כדיין בבית הדין הרבני. רק עם פטירתו של הראש לציון לשעבר, ומי שנחשב לאחד מבכירי רבני הציונות הדתית אי-פעם - התגלתה בכיסו התפילה האישית שחיבר, וזו הופכת כעת על ידי משפחתו וחסידיו לצוואה מוזיקאלית.

   

  << עוד חדשות ועדכונים - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>

   

  הזמר והיוצר יונתן רזאל הלחין אותה במשך שלוש שנים תמימות, לשיר הנושא את השם "תפילת הרב", ומגלם בין התווים את החוויה האישית המרגשת של רזאל ומשפחתו, שנאבקו עם פציעתה הקשה של הבת. "השיר הוא יותר דיבור ופחות מלודיה מרטיטה", אומר רזאל ל-ynet. "יותר ליווי כזה לתהליך התפילה, והכל מתוך הערצה והכרת הטוב לרב ולמשפחה".

   

  עוד תרבות בערוץ היהדות :

   

  "אנה אפנה לעזרה, ואנה אברח? אבל בטחתי ברוב חסדך, מפיל תחינתי לפניך, כי אתה שומע תפילה. אנא השם אלוקי הרוחות, חוס ורחם על כל יושבי כיסאות במשפט, ובפרט עלי, אני עבדך בן אמתך, מרדכי בן מזל. רחם עלי ותן לי לב שומע, לדעת להבין לשפוט את עמך. יהי ליבי חזק להוכיח כל עושה עוול" (מתוך "תפילת הרב").

   

  הפתק הסודי

  לפני כארבע שנים, לאחר פטירתו של הרב מרדכי אליהו, מצאה אשתו, הרבנית צביה אליהו, פתק שלא ידעה על קיומו. הוא היה מקופל בקפידה בכיס פנימי של חליפתו, ונראה ישן מאוד. אז - לראשונה בחייה - נחשפה הרבנית אל התפילה המיוחדת שחיבר בעלה.

   

   

  דוד וזאנה, מקורבו של הרב המנוח, מספר כי "כבר בזמן השבעה צילמו בני המשפחה עותקים ממנה לכל המתעניינים. מאז המון אנשים מאמצים את התפילה הזו, במיוחד רבנים, דיינים ואפילו שופטים, שסיפרו שהחלו להתפלל לפני דיונים שבהם הם יושבים".

   

  ובמשך כל אותן עשרות בשנים אף אחד מבני המשפחה לא ידע על התפילה הזו?

   

  "לא. זה מה שמדהים, אפילו לא הרבנית. היא ראתה אותו מוציא משהו מהכיס ומתפלל, אבל לא ידעה מה. גם דיינים שישבו אתו בבתי הדין ראו אותו מוציא פתק ומתפלל במשך שנים, כולם זכרו את המראה הזה, אבל איש מהם לא ידע מה בדיוק אומר הרב".

   

  צוואה שהיא תפילה

  באירוע שנערך לזכרו של הרב לפני מספר חודשים, גולל המלחין והזמר יונתן רזאל בפני הנוכחים, לראשונה, את סיפורו של השיר. "הרב זצ"ל מרדכי אליהו, לא השאיר צוואה בעצם, אבל הוא כן השאיר 'צוואה", סיפר. "אשתו מצאה בתוך הכיס הפנימי של הבגד שלו מכתב. לא מכתב לעתיד, אלא מכתב שנשא עמו וליווה אותו כנראה, אולי כל חייו, או חלק גדול מחיים שלו. 

   

   

  "זה היה מכתב של תפילה. לפני שעמד לדון ביקש מהשם במילים של תחינה וענווה אין קץ, שהקב"ה יסייע לו לעמוד במשימה לשפוט, להורות, לתקן פרצות, לגדור, להגדיל תורה. למעשה זה היה דבר סודי. הייתה בקשה מהמשפחה שהמכתב הזה ייפוך לשיר, ובקשו ממני לנסות להלחין את זה".

   

   

  שלוש שנים תמימות לקח לרזאל למלא את הבקשה. בעידוד הרבנית שביקשה כי ימשיך לנסות - רזאל לא

  הרים ידיים, עד לסיום השיר: "אני חושב שבעצם יש בזה משהו שהוא משימה בלתי אפשרית", מספר רזאל ל-ynet. "הרב היה צדיק יסוד עולם, וזה טקסט מאוד אינטימי שלו, שלא נכתב כדי להיות מולחן.

   

  "הייתי כולי ברטט וזיע, דמיינתי את הרב מולי תוך כדי ההלחנה, ואם הוא בכלל היה מסכים לצעד שעשיתי. חשבתי שוב ושוב איך לעשות הכל בלי לחסוך במילים מהטקסט. אני לא רציתי בזה והרבנית גם לא רצתה. זה היה שילוב של מי אני שאגע בכזה חומר נפץ אינטימי, לצד זה שאני פרפקציוניסט".

   

  את "תפילת הרב" שר, באופן מפתיע, לא רק רזאל - אלא מי ששימש במשך שנים רבות כזמר הבית וכעוזרו של הרב, יוסף המכונה "הרקדן". המשפחה מספרת כי הרבנית לא הסתפקה רק בקטעי התפילה המולחנים, ועל כן יצא סינגל נוסף שבו בנו, הרב שמואל אליהו, רבה של צפת, מקריא את התפילה על רקע הלחן של רזאל". אתם מוזמנים להקשיב לשתי הגרסאות.

   

  "מבצע כפרה" ממיטת חוליו 

  הקשר בין רזאל לרב המנוח טומן בחובו סיפור מפתיע. מקורבי משפחת הרב מספרים כי גם מתוך מיטת חוליו בשנתו האחרונה, היה נוהג לברך אנשים. באותה העת אירע אסון במשפחת רזאל: לפני כארבע שנים, בליל העצמאות, נפלה רבקה, בתו של יונתן, מגג ביתם בנחלאות, לשם עלו כדי לצפות בזיקוקי החג. רבקה, אז בת ארבע, נזקקה להחייאה ואושפזה במצב קריטי. את תהליך ההחלמה המוצלח שעברה מגדיר יונתן כנס.

   

  וזאנה מספר כי בני המשפחה לא הכירו באותה העת את הזמר, ודווקא אחיו, יהודה רזאל, היה זה שיצר את החיבור הראשוני. "באותה תקופה הרב היה מאושפז, וכל פעם בין השחרורים מבית החולים, הוא היה מבקש שישמיעו לו את השיר 'והיא שעמדה' שכתב יונתן. ואז כשאחיו בא וסיפר על המצב הקשה של הבת, אמרנו לרב שזו הבת של הזמר עם השיר שהוא כל כך אהב. סיפרנו לו שהיא מחוסרת הכרה, והרופאים לא יודעים מתי תתעורר.

   

  "הרב היה מחובר למכונת הנשמה ולא יכול היה לדבר, אך סימן לי בידיו, שצריך לעשות לה טקס כפרה. יש
  בקריית משה בירושלים שוחט שהרב היה אוכל מהשחיטה שלו, ואליו היה הרב שולח לעשות את זה. באנו עם הבגד שלה ועם תרנגולת, והשוחט עשה את טקס הכפרה, ותרם את העוף לנזקקים. מיד לאחר הטקס נפגשתי עם יהודה, ותוך שלוש שעות מהכפרה, היא החלה להניע איברים ולחזור להכרה.

   

  "כך נמשכה ההחלמה שלה, כשאנחנו כל הזמן מעדכנים את הרב על מצבה של רבקה - והוא מלווה אותה בברכות. הרב ליווה למעשה את הילדה עד לפטירתו - החלמתה. רק בשבעה שלו סיפרנו ליונתן מה אחיו עשה, ואיך הרב דאג לשלומה של רבקה".

   

  "מוקדש לחסד שעשה עימדי"

  "אני חייב לו את הכרת הטוב", אמר גם רזאל. "הרב ממיטת חוליו ביחד עם כל מי שהתלוו אליו, התפללו על הבת שלנו, רבקה. ראינו מזה ניסים גלויים, ברוך השם... סיעתא דשמיא אין סופית, בלי עין הרע".

   

  "עם כל הקשיים של עם ישראל שמונחים לו על הכתפיים ועם המחלה, הרב זכר את הבת שלי. רק צדיקים מסוגלים לכך. הוא לקח את זה באופן אישי, שאל עליה והתעניין בה. השיר הזה מוקדש לו ולחסד שעשה עמדי".

   

  משפחת הרב אליהו מזמינה את גולשי ynet לקבל את הסינגל. חמישים הראשונים שישלחו מייל לכאן - Sh777s@gmail.com יקבלו אותו במתנה מהמשפחה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: דוד וזאנה
  "ראינו נסי-נסים". יונתן רזאל
  צילום: דוד וזאנה
  צילום: ראובן שוורץ
  "כולם ראו אותו ומוציא פתק ומתפלל, אך איש לו ידע מה יש בו". הרב מרדכי אליהו
  צילום: ראובן שוורץ
  מומלצים