שתף קטע נבחר

"הספרדים ייפגעו הכי קשה מגזירת הגיוס"

התבטאויות קשות מצד בכירי הרבנים בכינוס ההיסטורי נגד הגיוס: "גדול הדור" הליטאי הזהיר כי ללא לומדי התורה "אבוד העולם, אין עולם", האדמו"ר מוויז'ניץ קרא לצאת בהכרזה "שאף אחד מלומדי התורה לא מתגייס לצבא או לשירות האזרחי", ורבני ש"ס הודיעו: "לא ניתן להוציא אפילו בחור אחד מהישיבה"

ההתבטאויות החריפות בעצרת ההיסטורית אמש (יום ב') לא הבחינו בין בכירי הרבנים הספרדים לאשכנזים, שהביעו חשש מפני "חילול ה'" שתמיט "גזירת הגיוס" על לומדי התורה – והסכימו על התנגדות אחידה לכל פשרה בדבר גיוס בחורי הישיבות.

 

<< עוד חדשות ועדכונים - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>

 

הרב שלום כהן, ראש ישיבת "פורת יוסף" וחבר מועצת חכמי התורה של ש"ס, הזהיר כי דווקא הציבור הספרדי עלול להיבהל מהחוק ולהתפתות להתגייס. "בתקשורת מסיתים נגד בני הישיבות, ואצל הספרדים זה מחלחל. עדתנו עלולה להיפגע הכי קשה מגזירה זו".

 

עוד חדשות:

 

עוד הוסיף, "אני יודע מתוך הישיבה על כמה תלמידים שההורים שלהם רוצים שילכו לצבא. הם לא מבינים כלום". הוא קבע כי אם לא דבקותם של הבנים ברבניהם – "הם היו הולכים לצבא. הרבנים שומרים עליהם".

 

מתוך ההחלטות שהתקבלו בעצרת: הפגנה המונית בעוד כשבועיים (צילום: אסי כהן) (צילום: אסי כהן)
מתוך ההחלטות שהתקבלו בעצרת: הפגנה המונית בעוד כשבועיים(צילום: אסי כהן)

 

המנהיג הליטאי הבכיר, הרב אהרן לייב שטיינמן, הזהיר כי ללא לומדי התורה אין קיום לכלל ישראל – ואף לעולם כולו: "אין חילול ה' יותר גדול מזה שחס ושלום מונעים ללמוד תורה", אמר. "אם חס ושלום מונעים זאת, אבוד העולם, אין עולם. זה החיים שלנו, זה החיים של כלל ישראל".

 

קריאתו של "גדול הדור" הליטאי בשבוע שעבר, עם אישור התוכנית להטלת סנקציות פליליות, "למחאה בכל הכוח" – הייתה בין המניעים לקיום העצרת אמש, שבמהלכה הביע אמונה כי "הקב"ה יעזור, שכל אלה שרוצים להפריע לזה לא יצליחו".

 

"איך הם יעמדו בפני בית דין של מעלה?"

האדמו"ר מוויז'ניץ, הרב ישראל הגר, קרא לצאת בהכרזה "שאף אחד מלומדי התורה לא מתגייס לצבא בכלל, לא שירות אזרחי ולא שום דבר. זה צריך לצאת מכאן, כולם בלב אחד, שאין לנו שום התייחסות לדבר הזה".

 

 

הרב שלום בעדני, חבר מועצת חכמי התורה של ש"ס, היה נחרץ: "לא ניתן בשום פנים ואופן להוציא אפילו בחור אחד מהישיבה". הוא אף כיוון את חיציו ל"בית היהודי" – ובחריפות: "לצערנו, גם המפד"ל נתנו יד לגזירות הללו. אי אפשר להבין דבר כזה, שאנשים שלומדים תורה נותנים יד לזה.

 

"איך יהודים שומרי תורה ואפילו לומדים תורה מגיעים לדבר כזה? איך הם יעמדו בפני בית דין של מעלה כשיתבעו אותם על כך שהם נתנו יד לגיוס בני ישיבות?" והוא קרא "להתפלל עליהם, שהם ישובו בתשובה, ויכירו בערך התורה, וכל הדברים האחרים הם הבל. ומי שנוגע בתורה, כנוגע בבבת-עינו של הקב"ה, ולא יינקה".

 

מזימותיהם של "רודפי הדת"

בכינוס ההיסטורי שנערך בבני ברק אמש (יום ב') התבטאו המנהיגים הרוחניים הבולטים ביותר בציבור החרדי על כל פלגיו - חברי מועצת גדולי התורה של "אגודת ישראל" ו"דגל התורה" וחברי מועצת חכמי התורה של ש"ס. בנוסף הגיעו למקום כל חברי הכנסת החרדים.

 

בין ההחלטות שהתקבלו: הפגנת ענק ב-9 במרס. בנוסף הזהירו החרדים כי אם יתקבל חוק גיוס בכפייה,

הם ידונו בקריאה שלא להגיע לצו ראשון. ח"כ משה גפני (יהדות התורה) הבטיח: "תהיה מלחמה, זה ברור לגמרי".

 

ב"כתב ההחלטות" שמנה חמישה סעיפים, כינו מנהיגי החרדים את חברי הקואליציה - "רודפי הדת", וכתבו בין היתר כי "חרדים אנו בדבר חילול ה' הנורא ועלבונה של תורה שבדבר הזה. יראים אנו מן התוצאה, וכואבים אנו את ההתנכלות הנמשכת והמכוונת לעולם התורה".

 

רבני מועצות גדולי וחכמי התורה דרשו את ביטול החלטות "ועדת שקד", וקראו לתלמידי הישיבות "שלא להתגייס לצבא בשום פנים ואופן, לא להיכנע לפיתויים ועונשים כלשהם, ולא לשתף פעולה עם תוכניות הצבא במרכז מיון חרדי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
ביקורת קשה על חובשי הכיפות הסרוגות
צילום: ירון ברנר
מומלצים