שתף קטע נבחר

הרבנים עולים מדרגה: "אולי יהיו הרוגים"

לפני מאות צעירים, רובם קטינים - נאם ראש הישיבה הליטאית היוקרתית "קול תורה", וקרא לבצע אקט ממשי של "קידוש השם" עד מוות, אם תתממש התוכנית לגייס את החרדים: "גם אם כולנו נצטרך למסור את הנפש - זו זכותנו... נדע שעשינו את חובתנו... נוכל לבוא לשמים אל רבנו זצ"ל: 'עשינו את שליחותך"

הביטויים "ייהרג ואל יעבור" ו"מסירות נפש" הפכו בשנתיים האחרונות לשימושיים במיוחד בשיח על גיוס החרדים, ועד עתה התקבלו בסלחנות - מתוך הבנה כי נועדו לבטא את היחס המחמיר של הרבנים לשירות בצה"ל. כעת זונח רב בכיר את הטרמינולוגיה המוכרת, קורא למאמיניו לתרגם את הדברים הלכה למעשה - ובעברית מדוברת מכין אותם גם לתרחיש שבו "יהיו הרוגים" בקרב נגד חוק הגיוס.

 

<< עוד חדשות ועדכונים - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>

 

בנאום שנשא אמש (מוצ"ש) ראש הישיבה הליטאית היוקרתית "קול תורה", הרב שמואל דויטש, בפני מאות צעירים - חלקם הגדול קטינים - הוא קבע כי מאבק-עד-מוות נגד החוק המתגבש הוא צוואתם של הרב אליעזר מנחם שך והרב יוסף שלום אלישיב, מנהיגי הציבור החרדי בעשרות השנים האחרונות, והגדיר זאת "מהעיקרים הגדולים של היהדות".

 

עוד חדשות בערוץ היהדות :

 

דויטש הופיע בכינוס שערך אתמול "הפלג הירושלמי" של הזרם הליטאי, בעקבות ההסכמות בוועדת שקד על מתווה החוק, ונאם מיד אחרי מנהיג המחנה, הרב שמואל אוירבך. הוא טען כי מטרת גיוס החרדים היא להפוך אותם לחילונים, וכלל לא שוויון בנטל או מתן מענה לצרכי הצבא. לפיכך, קבע, מדובר בשעה של "גזירת שמד" (רוחני), ואזי יש חיוב הלכתי למסור את הנפש - גם אם הדבר לא יבלום את החוק. האזינו כאן לדבריו:

 

 

"יש עצה אחת שמרן ראש הישיבה זצ"ל (הרב שך) אמר אותה ב'ירחי כלה' (כינוס תורני)", אמר הרב דויטש. "אפשר שכולנו - (אם) הארץ תהפוך למקום סכנה, וגם בלי זה - נצטרך כולנו ללכת לגלוּת ולא תישאר כאן אף פרסה. זה המילים שהוא אמר. יכול להיות שזה מה שנצטרך לעשות, ויכול להיות שנצטרך למסור את הנפש - ויכול להיות שיהיו הרוגים".

 

"יש להם מטרה אחת ויחידה, שנאמרת בצורה המפורשת ביותר, ושמעתי אותה בעצמי מאנשים בדרג הבכיר: הם רוצים לחלן את כל היהודים החרדים..." (צילום: גלעד מורג) (צילום: גלעד מורג)
"יש להם מטרה אחת ויחידה, שנאמרת בצורה המפורשת ביותר, ושמעתי אותה בעצמי מאנשים בדרג הבכיר: הם רוצים לחלן את כל היהודים החרדים..."(צילום: גלעד מורג)

 

"אין פירוש אחר למילה מסירות נפש, ואין פירוש אחר למילה קידוש השם", הוסיף הרב. "אנחנו צריכים להיות בטוחים שזאת ההוראה, ואין מי שחולק עליה".

 

"למסור את הנפש על קידוש השם"

לדבריו, "גם אם כולנו נצטרך למסור את הנפש - זו זכותנו, וגם אם לא נצליח - אז זכינו למסור את הנפש

על קידוש השם... נדע שעשינו את חובתנו - ונעשה את חובתנו. נוכל לבוא לשמים אל רבנו זצ"ל (הרב שך): 'עשינו את שליחותך".

 

ראש ישיבת "קול תורה" סיפר כי "פוסק הדור" המנוח, הרב יוסף שלום אלישיב, נשאל בעבר האם לפרסם ברבים עמדה תקיפה זו של קודמו בהנהגה החרדית, והשיב כי אין בכך צורך כל עוד "זה לא נוגע למעשה". כעת, אומר דויטש, האפשרות שתלמידי ישיבות יגויסו הפכה למוחשית יותר, ו"יש כבר בפועל גזירת שמד", ולכן הציבור מחויב לציית לשני הרבנים ולקיים את "שליחותם".

 

על תומכי החוק אמר: "יש להם מטרה אחת ויחידה, שנאמרת בצורה המפורשת ביותר, ושמעתי אותה בעצמי מאנשים בדרג הבכיר: הם רוצים לחלן ולהוציא לתרבותם את כל היהודים החרדים... הם לא מדברים על שוויון בנטל. הם אומרי את זה במפורש. הם רוצים שוויון בפריקת עול תורה. ותשובתנו לזה: בגזירת שמד – 'עליך הורגנו כל היום' (תהלים מ"ד)".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
"אין פירוש אחר למילה מסירות נפש"
צילום: ירון ברנר
מומלצים