שתף קטע נבחר

אושר: יוקם היישוב כסיף בנגב לחרדים

פרסום ראשון: עוד שלב בדרך להקמת יישוב חדש לציבור החרדי בנגב - הוועדה הארצית לנושאים תכנוניים אישרה את הקמת היישוב כסיף בתל ערד, שצפוי לכלול 16 אלף יחידות דיור עבור כ-80 אלף תושבים. לתוכנית התנגדו נציגי החברה להגנת הטבע, המשרד להגנת הסביבה ורשות הטבע והגנים

נמצאה החלופה לחריש : הוועדה הארצית לנושאים תכנוניים עקרוניים (ולנת"ע) במועצה הארצית לתכנון ובנייה אישרה הערב (ג') להקים את היישוב כסיף בנגב - שיהיה מיועד לציבור החרדי. מדובר על יישוב שיהיה ממוקם בצומת תל ערד, ובו צפויות להיבנות 16 אלף יחידות דיור עבור כ-80 אלף תושבים. לתוכנית הצביעו בעד 9 חברים והתנגדו 3נציגי החברה להגנת הטבע, המשרד להגנת הסביבה ורשות הטבע והגנים.

 

כסיף - כותרות אחרונות בערוץ הנדל"ן של ynet:

 

איתמר בן דוד, מנהל תחום התכנון החברה להגנת הטבע, אמר כי "יש להימנע מהקמת העיר החדשה, גם מסיבות כלכליות - בשל עלויות הפיתוח הגבוהות; גם מסיבות חברתיות - בשל משיכתו הפוטנציאלית לאוכלוסייה חדשה, על חשבון היישובים הקיימים; וגם מסיבות סביבתיות - בגלל צמצום של כמות השטחים הפתוחים בבינוי חדש, שחלק גדול ממנו בבינוי צמוד קרקע בצפיפות נמוכה. חיזוק הנגב זו מטרה חשובה וראויה, אך יש להשיג אותה על ידי עיבוי והרחבת היישובים הקיימים באזור מטרופולין באר שבע, ולא על ידי הקמת יישובים חדשים".

 

כסיף אמורה להוות תחליף ליישוב חריש שבאזור ודאי עארה, שאיבד את צביונו החרדי. לפני כשלושה חודשים אישרה הממשלה בישיבתה את הקמת היישוב, ובהצעת המחליטים נכתב כי היישוב כסיף "מיועד לאכלוס אוכלוסייה בעלת ציביון חרדי, כפתרון ארוך טווח למצוקת הדיור של הציבור החרדי".

 

הממשלה אף אישרה אז בניית תחנת רכבת עם רכבת ישירה לתל-אביב, מוסדות ציבור כולל מקוואות, בתי כנסת, מוסדות חינוך וכן אזורי תעסוקה שיתאימו לציבור החרדי. בהצעת המחליטים נכתב כי עד שנת 2025 תהיה המדינה חייבת לאתר עוד 80 אלף דירות לאוכלוסייה החרדית, שצפויה לגדול מ-10% ל-20% מכלל האוכלוסייה בישראל.

 

"גם הציבור החרדי ראוי לפתרון"

בשיחה עם ynet נמסר אז מלשכת השר כי "הציבור החרדי, כמו כל ציבור אחר, זכאי וראוי לפתרון למצוקת הדיור. שר השיכון רואה חשיבות בהתיישבות בנגב ובגליל, ומקדם פתרונות למצוקת הדיור החרדית, בין היתר, באזורים אלו. כחלק מהפתרונות שמקדם השר לציבור החרדי בכסיף, הוא סיכם עם שר האוצר, ובשיתוף עם משרד הכלכלה, כי בתקופה הקרובה תחל עבודת מטה להקמת פארק תעשיות היי-טק ומרכזי הכשרה לציבור החרדי באזור ערד".

 

נזכיר כי ההחלטה על הקמת היישוב החרדי כסיף בנגב התקבלה על ידי הממשלה בשנת 2007, וכשלוש שנים לאחר מכן אישרה המועצה הארצית לתכנון ובנייה את התוכנית. עד כה התוכניות להקמת היישוב לא קרמו עור וגידים, בעיקר על רקע התנגדותו של השר הקודם אטיאס להקימו - בשל הריחוק ממרכזי תעסוקה. אטיאס העדיף לתת פתרון למגזר אליו הוא שייך ביישובים במרכז הארץ.

 

התנגדות נוספת להקמת כסיף באה מכיוון החברה להגנת הטבע. בחברה טענו כי הקמת היישוב בתל ערד (כ-10 ק"מ מזרחית ליישוב ערד) תהווה פגיעה בשטחים הפתוחים ובערך האקולוגי במקום, וכן חוששים מפגיעה באתר הארכיאולוגי המוכרז כגן הלאומי של רשות הטבע והגנים.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איתמר בן-דוד, החברה להגנת הטבע
תל ערד. כאן יוקם היישוב כסיף
צילום: איתמר בן-דוד, החברה להגנת הטבע
מומלצים